Kramatorsk/Praha - Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil přerušení palby, ale lidé žijící v oblastech nejtvrdších bojů zatím nemají důvod cítit nějakou úlevu.
Ti, kteří mají určité kontakty na Českou republiku, chtějí východ Ukrajiny opustit a zamříti do Prahy.
Ella Ozolleová z Kramatorsku před několika lety v Praze pracovala. V dubnu hovořila doma s reportérem Aktuálně.cz a bála se, že bude válka. Její obavy se naplnily.
Kramatorsk je - spolu se Slavjanskem - vůbec nejpostiženějším městem. Kvůli letišti, kterého na okraji města využívá ukrajinská armáda.
"V úterý jsem znovu slyšela dělostřeleckou palbu. Zemřelo dalších šest lidí. Mnoho domů má rozbitá okna. Potraviny zatím ještě ve městě máme, ale vycházet ven už je o strach. Chtěla bych odjet do Prahy a požádat o azyl, ale je pro mne těžké opustit matku, kterou tady mám a která už nikam nechce. Sice mi říká, ať klidně jdu, ale je to těžké," líčí Ozolleová pro Aktuálně.cz.
Centrum města je pod kontrolou ruských separatistů. Lidé, kteří odcházejí, většinou jedou autobusy do Ruska. Ozolleová není stoupenkyní separatistů, naopak podporuje vládu v Kyjevě.
"Odjelo už mnoho, mnoho lidí. Situace je těžká. Platí například zákaz vyvěšování ukrajinských vlajek. Mezi těmi, kteří bojují za separatisty, jsou tady i Čečenci," říká.
Sousední Slavjansk je obklíčen ukrajinskou armádou. Většina města zůstala bez vody a elektřiny, lidé se schovávají ve sklepích nebo na chodbách panelových domů. Hlavně co nejdál od oken.
Autor článku se pokusil telefonicky spojit se dvěma muži, které ve městě v květnu potkal, ale mobily ani pevné linky nefungují.
"Sám jsem volal několikrát známému, ale nejde to. Možná ani nemá kde si dobít mobil. Vůbec nevím, zda žije, či je mrtvý. Do města nebo ven se dá dostat jen pěšky," vypráví Alexandr Tyškevič, lékař českého původu z Doněcku.
I on se chystá do České republiky. Je už dál než Ozolleová - východní Ukrajinu hodlá opustit už v létě.
"Mám strach o rodinu, vše se neustále zhoršuje. Nefungují některé banky, přestávají fungovat platební karty. Problémem je elektřina už i v Doněcku. Šel jsem tento týden do nákupního centra a najednou zhasla světla," uvedl Tyškevič pro Aktuálně.cz.
V Doněcku se boje nejvíce dotkly místního letiště, které na několik hodin obsadili proruští ozbrojenci a ukrajinská armáda ho dobyla zpět po masivním útoku, do něhož nasadila i letadla a helikoptéry.
Na straně separatistů se zase v posledních dnech objevují neoznačené tanky. Vláda v Kyjevě obviňuje Rusko, že je posílá přes hranici.
Zatímco centra Slavjansku, Kramatorsku a Doněcku ukrajinská vláda nekontroluje, vojenskou operací se jí podařilo dostat zpět do svých rukou přístav Mariupol u Azovského moře.
Boje se soustřeďují hlavně kolem letišť. V sobotu separatisté sestřelili před přistáním v Luhansku ukrajinský armádní letoun. Na palubě zemřelo všech devětačtyřicet lidí.
"Pokud se teď válku nepodaří zastavit, tak později už sotva. Musí se to stát co nejrychleji. Obávám se ale, že v Kyjevě už dospěli k názoru, že Doněckou a Luhanskou oblast (tam operují ozbrojení separatisté - pozn. red.) už nedokážou udržet v rámci Ukrajiny jinak než silou," míní Alexandr Tyškevič.