Chceme hlasovat, skandovaly po zákazu desetitisíce Katalánců

ČTK ČTK
30. 9. 2014 22:51
Katalánská vláda přerušila kampaň před referendem o nezávislosti, které zakázal španělský ústavní soud. Hlasování se má uskutečnit jako zcela nezávazné.
Foto: Reuters

Barcelona - Katalánská vláda v úterý přerušila kampaň před referendem o nezávislosti plánovaným na 9. listopadu poté, co španělský ústavní soud pozastavil v pondělí jeho konání.

Proti verdiktu ústavního soudu v ulicích katalánských měst protestovaly desetitisíce lidí. Vláda chce dodržet svůj závazek a zorganizovat nezávazné hlasování.

"Katalánská vláda bude respektovat zákony," řekl její mluvčí Francesc Homs k rozhodnutí přerušit kampaň před hlasováním. "Zároveň jsme ale připraveni pokračovat v procesu směřujícím k referendu," dodal.

Španělský ústavní soud v pondělí sdělil, že musí zvážit, zda nezávazné katalánské referendum neporušuje španělskou ústavu. Reagoval tak na žádost ústřední vlády v Madridu, která chce, aby soud označil referendum za nezákonné.

Desetitisíce Katalánců ale daly najevo, že chtějí o svém sebeurčení rozhodnout. "Chceme hlasovat, chceme hlasovat," skandoval dav před několika radnicemi katalánských měst. K dnešním protestům vyzvaly separatistické organizace a čtyři politické strany, které mají v katalánském parlamentu jasnou většinu.

Na náměstí Sant Jaume v centru katalánské metropole Barceloně se ještě před oficiálním začátkem protestní akce i přes deštivé počasí sešlo přes pět tisíc lidí. Účastníci demonstrace s sebou měli transparenty s nápisy "Nezávislost" či "Hlasovat budeme". "Nás nikdo nezastaví," prohlásila Carme Forcadellová, která stojí v čele separatistického hnutí Katalánské národní shromáždění (ANC).

Katalánský plebiscit by měl dopomoci ekonomicky významnému regionu s vlastním jazykem a kulturou k politické i hospodářské nezávislosti na Madridu.

Volání po samostatnosti sílí mezi Katalánci od roku 2010, kdy ústavní soud upravil podmínky autonomie Katalánska, kromě jiného odstranil uznání katalánského "národa". Když Madrid v roce 2012 navíc zamítl přiznat Katalánsku více autonomie ve výběru a správě daní, rozhodl se předseda vlády autonomní španělské oblasti Katalánsko Artur Mas uspořádat referendum.

Výsledek chystaného referenda není na Španělsku právně vymahatelný. Závazné referendum již dříve zakázal španělský parlament i ústavní soud.

 

Právě se děje

Další zprávy