Chávezova éra pokračuje, rozhodlo však jen pár desetin

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 4. 2013 9:31
Nicolás Maduro vyhrál, opozice hovoří o manipulaci s výsledky
Nicolás Maduro.
Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelané již vědí, že nedávno zesnulého prezidenta Huga Cháveze nahradí jím osobně vybraný loajální nástupce.

V boji o hlasy téměř 19 milionů voličů nakonec zvítězil padesátiletý Nicolás Maduro, bývalý řidič MHD a Chávezův viceprezident.

Výsledek je však mnohem těsnější, než se předpovídalo. Ústřední volební komise upřesnila, že nový prezident obdržel "jen" 50,66 procenta hlasů.

Komise přesto označila výsledek za "nezvratný", navzdory tomu, že těsně druhý - o deset let mladší - opoziční vyzyvatel Henrique Capriles krátce před oznámením výsledku prohlásil, že hlasování provázely podvody.

Hovořil dokonce o jakémsi spiknutí a vyzval k přepočítání hlasů. Maduro s ním podle vlastních slov telefonicky hovořil a proti přepočítání prý nic nemá. Zároveň vyzval ty, kteří pro něj nehlasovali, aby společně s ním budovali lepší Venezuelu.

Proč Maduro? Nařídil to velitel

Henrique Capriles.
Henrique Capriles. | Foto: Reuters

Podle agentury Reuters zájem o volby nebyl takový jako loni, kdy se hlasování zúčastnilo rekordních 80 procent registrovaných voličů a dalo hlas zesnulému diktátorovi.

Chávezovi stoupenci si byli i tentokrát vítězstvím jistí, volili v ovzduší veselice. Hlas Madurovi dala například i osmačtyřicetiletá zaměstnankyně vládní jídelny Maria Velasquezová, protože je to "nařízení mého velitele".

Zdaleka ne všichni však touží po tom, nadále podobné příkazy poslouchat. "Nemůžeme pokračovat ve víře v mesiáše," řekl agentuře AP osmačtyřicetiletý inženýr José Romero. "Tahle země se toho hodně naučila a dnes víme, že jeden člověk nemůže vše spravit," prohlásil o Chávezovi, který si řadu voličů kupoval štědrými dávkami ze státní kasy.

Právě ty však podle analytiků také výrazně přispěly k ekonomickým problémům, jimž nyní tato latinskoamerická země čelí. Jedním z nich je i rozsáhlý rozpočtový deficit ve výši 30 miliard dolarů, což odpovídá asi deseti procentům HDP.

Chávez si podle kritiků nedokázal poradit ani s častými výpadky proudu, nedostatkem zboží nebo infrastrukturou, která je v často žalostném stavu.

Právě na tom částečně postavil svou kampaň Capriles, který na předvolebních shromážděních četl seznamy nedokončených železnic, silnic nebo mostů. Naopak Maduro, podle něhož se opoziční předák spolčil se Spojenými státy, svou kampaň založil na nekritickém obdivu k bývalému prezidentovi a sloganu: "My všichni jsme Chávez."

Podruhé během půl roku. Tak se volilo loni v říjnu:

Pozorovatelé manipulace nenašli

Oba kandidáti původně před hlasováním ujišťovali, že budou respektovat výsledek voleb.

Opoziční tábor si nicméně v průběhu voleb začal stěžovat na drobné podvody - podle něho lidé v některých místnostech pomáhali důchodcům při vhození hlasovacího lístku do uren, což je v rozporu s volebním zákonem.

Podle volební komise nedělní hlasování, při němž na pořádek dohlíželo na 150 tisíc policistů, probíhalo bez problémů. To potvrdil i český pozorovatel na volbách, poslanec Evropského parlamentu Edvard Kožušník (ODS). "Ty volby jsou připraveny velmi dobře, co se týče organizace," uvedl Kožušník s tím, že on sám ani jeho kolegové zatím žádné hrubé porušování pravidel nezaznamenali.

Charismatický Chávez, kontroverzní svým pojetím "socialismu 21. století", zemřel 5. března na rakovinu po 14 letech u moci v čele ropou oplývající země.

Loučení s Hugem:

 

Právě se děje

Další zprávy