Česko přišlo s novou nabídkou v boji s Islámským státem. Do Iráku nepoletí jen L-159, ale i Češi

Jan Gazdík Jan Gazdík
11. 2. 2016 15:10
Čeští letečtí instruktoři bitevníků L-159 by se mohli v Iráku podílet na výcviku tamních pilotů. Při jednání ministrů obrany NATO to v Bruselu oznámil ministr obrany Martin Stropnický. Návrh hodlá předložit vládě.
L-159
L-159 | Foto: J. Kouba

Aktuálně.cz: Co přesně Česko pro boj s Islámským státem nabídlo? Mohl byste to blíže specifikovat?

Martin Stropnický: Především to musím projednat ještě s českým premiérem a ministry.

Důležité je, že tento týden ukončili v Aeru Vodochody výcvik na bitevnících L-159 čtyři iráčtí piloti. A představitelé Iráku tuto naši pomoc (v boji proti Islámskému státu - pozn. red.) intenzivně vnímají. A dodávají, že dříve či později dojde k rekonstrukci Iráku, takže by byli rádi, aby na ní měla podíl i Česká republika.

Naše značka je mimochodem v Iráku ještě z dob Československa stále přítomná a ceněná. A já počítám i s tím, že Irák v dohledné době navštívím, abychom v těchto plánech zase trochu popojeli.

A.cz: A vaše dnešní nabídka?

Ono to s ní souvisí. Když jsem včera hovořil s americkým ministrem obrany Ashtonem Carterem, řekl mi, že bychom se měli pokusit zintenzivnit boj s Islámským státem. Američané chtějí například Iráčanům pomoci s výcvikem vojáků i v předávání výcvikového know-how, aby se tak maximálně posílily irácké ozbrojené složky. Věděl například o našich zásilkách munice do Iráku.

Náš záměr je už v pokročilém stadiu rozpracován pro jednání české vlády. Do Iráku bychom mohli vyslat čtyři letecké instruktory v kontingentu asi třiceti lidí pozemního a technického personálu.

A.cz: Kdy?

Když půjde vše hladce, mohli by tam odletět už v květnu. Mohlo by jít o docela citelný příspěvek, významnou pomoc Iráku. Věřím proto, že se nám podaří odblokovat dodávku dalších bitevníků do Iráku kvůli výstražným vysílačům britské výroby, jimiž jsou naše letouny vybaveny. Slíbil nám to nedávno ostatně i britský premiér David Cameron. Je to vcelku zbytečná překážka.

Dva české bitevníky už v Iráku jsou, takže je na čem létat a cvičit. Ale ještě jednou zdůrazňuji, abych předešel spekulacím: naši lidé by v Iráku působili výhradně jako instruktoři tamních letců. Přesně tak, jak to formuloval ministr Ashton Carter - předávat znalosti a zkušenosti. Trénovat iráckou armádu tak, aby byla na výši a mohla svými silami čelit Islámskému státu.

A.cz: Celkem bychom tedy měli iráckému letectvu dodat kolik bitevních strojů L-159?

Čtrnáct.

 

Právě se děje

Další zprávy