Češi by si měli rozmyslet cesty do zemí zasažených ebolou

ČTK ČTK
1. 8. 2014 22:15
Riziko nákazy je opravdu veliké, varují diplomaté i lékaři.
Virem se dá snadno nakazit, lékaři se musejí důkladně chránit.
Virem se dá snadno nakazit, lékaři se musejí důkladně chránit. | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo zahraničních věcí v pátek na svém webu doporučilo omezit cesty do Sierry Leone jen na nezbytně nutné případy.

Důvodem je nebezpečí epidemie způsobené virem ebola. Ohledně cestování do ostatních států západní Afriky mají lidé pravidelně sledovat média a respektovat doporučení tamních orgánů.

"Doporučuje se omezit cestování do Sierra Leone výlučně na případy, kdy osobní návštěva je vzhledem k povaze cesty nezbytně nutná," napsalo ministerstvo.

Riziko nákazy je opravdu veliké

Před cestováním do oblastí zasažených ebolou ve čtvrtek důrazně varoval také předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Riziko nákazy je podle něj opravdu veliké. Naopak přímo v Česku by se lidé s nákazou setkat neměli. Největší riziko hrozí od nelegálních uprchlíků, kteří z Afriky obvykle cestují lodí.

Ebola se přenáší především tělesným kontaktem s nakaženou osobou, případně kontaktem s masem divokých zvířat. Prvotní symptomy, které se mohou objevit dva až 21 dnů od nakažení, jsou neurčité. Nemoc je charakteristická náhlými horečkami, pocitem slabosti, bolestmi svalů a hlavy a bolestmi v krku.

Posléze následuje zvracení, průjem, vyrážka, selháni funkce ledvin a jater a v některých případech i vnitřní či vnější krvácení. V konečných fázích může docházet ke krvácení z očí a epileptickým záchvatům.

To, zda pacient ebolu přežije, záleží na jeho fyzické kondici a kmenu viru. Proti nákaze dosud neexistuje žádná účinná vakcína ani léčba, z nakažených umírá 25 až 90 procent.

Podle čtvrtečních údajů Světové zdravotnické organizace stoupl v západní Africe počet obětí krvácivé horečky způsobené virem eboly na 729. Za pouhé čtyři dny zároveň přibylo 57 nově nakažených. Celkem WHO již eviduje 1323 případů nakažení virem eboly. Epidemie vypukla v únoru v Guineji a hlavně kvůli čilým přeshraničním stykům místního obyvatelstva se rozšířila i do Sierry Leone a Libérie.

 

Právě se děje

Další zprávy