Z Černobylu odvezli všechen jaderný odpad, 30 let po katastrofě

ČTK ČTK
25. 4. 2016 11:16
Zbývající tři bloky černobylské jaderné elektrárny, která před 30 lety explodovala, budou letos vyřazeny ze seznamu jaderných zařízení. Po výbuchu čtvrtého bloku totiž zbývající tři nadále fungovaly z důvodu nedostatku energie. Vyvezený jaderný odpad bude uskladněn v dočasném úložišti, oznámil to ukrajinský ministr životního prostředí Ostap Semerak.
Nový sklad vyhořelého jaderného paliva.
Nový sklad vyhořelého jaderného paliva. | Foto: Jiří Just

Kyjev - Ze tří nepoškozených bloků černobylské jaderné elektrárny bylo vyvezeno veškeré jaderné palivo a komplex bude do konce letošního roku vyřazen ze seznamu jaderných zařízení. Ukrajinským novinářům to v Kyjevě řekl ředitel elektrárny Ihor Hramotkin.

Čtvrtý blok elektrárny před 30 lety explodoval a způsobil masivní únik radioaktivity. Údaje o celkovém počtu obětí nejhorší jaderné katastrofy v dějinách se výrazně liší a kolísají od 4000 až do 125 000.

Zničený čtvrtý černobylský blok byl po explozi zakonzervován, ale ve zbylých třech provoz pokračoval. Reaktory nepoškozené havárií se ukrajinské úřady rozhodly ponechat v provozu kvůli nedostatku elektrické energie v rozvodné síti.

Druhý reaktor byl odstaven kvůli poruše kabelového vedení až pět let po havárii, první po dohodě s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii v roce 1996. O uzavření třetího bloku rozhodl koncem roku 2000 tehdejší prezident Leonid Kučma.

Třetímu bloku byl podle ředitele Hramotkina již odebrán status jaderného zařízení. Z prvních dvou se vyváží poslední zbytky spotřebovaného jaderného paliva, proces skončí příští měsíc. Ve strojovnách elektrárny se demontuje zařízení, dvě třetiny vybavení už byly odpojeny.

Ukrajinský ministr životního prostředí Ostap Semerak oznámil, že vyvezený jaderný odpad bude uskladněn v dočasném úložišti. Černobylská jaderná elektrárna tak bude 30 let po tragické havárii zcela zbavena jaderného materiálu.

Olověný a betonový sarkofág ukrývající trosky čtvrtého bloku byl dokončen v listopadu 1986, ale svou funkci už přestává plnit. V současnosti se buduje nový kryt, jehož výstavba má podle kyjevských médií skončit letos v listopadu.

Třicet let po černobylské jaderné katastrofě už v Bělorusku, v oblastech nejvíce postižených radioaktivním spadem, žije jen velmi málo lidí. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Další zprávy