Bojme se Ruska a islamistů, předpověděl filozof. Čeká nás nejhorší století dějin, varoval

Tomáš Rákos
Aktualizováno 10. 11. 2015 10:37
Psal se rok 2006. Na konferenci Forum 2000 do Prahy přijel francouzský filozof a publicista André Glucksmann. Kritik komunistických režimů ve východní Evropě a osobní přítel Václava Havla. Aktuálně.cz tehdy poskytl exkluzivní rozhovor. Devět let staré interview je dnes překvapivě aktuální, proto ho zveřejňujeme znovu. Přední světový myslitel už v roce 2006 varoval před dvěma hrozbami: islamisty a Ruskem. V pondělí André Glucksmann ve věku 78 let zemřel.
André Glucksmann: pesimista, velký myslitel, obhájce Ameriky? Možná od všeho trochu...
André Glucksmann: pesimista, velký myslitel, obhájce Ameriky? Možná od všeho trochu... | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Následující rozhovor poprvé vyšel 10. října 2006. Aktuálně.cz ho čtenářům mimořádně přináší znovu. V pondělí 9. listopadu 2015 André Glucksmann zemřel.

André Glucksmann splňuje veškeré představy o podobě předního evropského intelektuála. Chůzi a řeč má rozvážnou. Pečlivě volí slova a prokládá je nenuceným úsměvem. Většina Evropanů ho ale ráda nemá, vytýkají mu třeba obhajobu Bushovy administrativy. Horečně se zastává i útoku na Irák. Glucksmanna naopak štvou Evropané: "Proč si neuvědomují, v jak nebezpečném světě žijeme?!" říká. 

Hned první myšlenky prošedivělého Francouze naprosto rozbily příjemnou atmosféru místa, kde jsme se setkali. Pravděpodobně si pohodlného křesla a měkkého jazzu ani nevšiml. Nelze se divit - jeho přítelkyně, ruská novinářka Anna Politkovská, zemřela teprve předevčírem (7. října 2006 byla Politkovská zastřelena ve výtahu svého domu v Moskvě - pozn. redakce).

"Nemám rád výročí, ale dnešek je stejný jako 11. září. Anna, tato výjimečná žena s kuráží, byla zavražděna. Chtěla se vrátit do Ruska, i když věděla, v jakém tam je nebezpečí. Jedenácté září a její smrt, to není náhoda."

A.cz: Proč nejsou 11. září a smrt Anny Politkovské náhoda?

André Glucksmann: Obojí představuje nebezpečí pro Zemi, pro demokracii. Ne za všechno můžou islamisté. Íránci mají dobré krytí v Putinovi a Číňanech. Stejný problém představuje Severní Korea. Evropa vykročila po pádu Berlínské zdi dvěma směry. Demokratickým, jako Havel. Ten druhý je militantní. Putin má v držení nejen jadernou zbraň, ale i ropu a plyn. Chová se jako vládce  říše. Jen se podívejte na Ukrajinu nebo Gruzii.

Nevím. Zdá se mi ale, že si nikdo neuvědomuje spojitost mezi starými kmotry z NKVD, ČEKY nebo čínského politbyra a islámskými teroristy. Nikdo si toho v západní a střední Evropě nevšímá!

A.cz: Měli bychom mít strach z islamismu? Co přináší jiného než náboženství?

Problémem islamismu není náboženství, ale nihilismus a teror. První, kteří v Iráku nebo Alžírsku umírali, byli muslimové. Běžní lidé a intelektuálové. Je to forma despotismu.

Putin má v držení nejen jadernou zbraň, ale i ropu a plyn. Chová se jako vládce říše. Jen se podívejte na Ukrajinu nebo Gruzii.

André Glucksmann (2006)

A.cz: Je nihilismus zakotven v samotném islámu?

Nihilismus pochází spíš z Ruska. V románech Čechova či Dostojevského najdeme velmi dobrý popis oné nálady pozabíjet každého a zničit svět. Stejná nálada je ve všech částech světa, kde převažuje pocit, že na něj útočí Západ.

Kdyby nenastala první světová válka, Rusko by bylo úžasnou zemí na vrcholu. S jeho hudbou, vědou a uměním by možná vládlo Evropě... Všechny války ale přinášejí možnost konzervativní revoluce.

V muslimském světě žije mnoho intelektuálů, kteří si nepřejí apokalypsu. Chtějí svobodu. Některé z nich znám.

Pro obyčejné lidi znamená demokracie to, že můžou mít děti. Že nikdo na ně nemíří kalašnikovem. Že můžou chodit do škol, že mají v kapse peníze.

Co s islámem? Co s námi?

A.cz: Jak bychom se měli vůči islámu chovat? Tolerantně, jako pacifisté?

Pacifisté jsou starci z dávných dob. Když jsem se seznámil s Havlem, měli jsme v tomto ohledu stejný názor. Pacifisti říkali: Lepší červený než mrtvý! To není dobrá věc. Raději být muslimem než mrtvým taky není možností. Jak říkám, jako první umírají při akcích islamistů právě muslimové.

A.cz: Je o vás známé, že obhajujete Bushovu administrativu, a...

Ne! Já byl pro pád Saddáma. A stále jsem, i dnes. Byl to fašistický despota se stalinistickými sklony. Stojím za Iráčany, kteří chodí k volbám a za pád Saddáma jsou vděční. Američany nemají rádi, protože nikdo nechce žít v okupaci.

André Glucksmann při rozhovoru pro Aktuálně.cz
André Glucksmann při rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Začátek války byl dobrou věcí. Poté už to bylo horší. Američanům nedochází, co totalita znamená, co znamená žít pod vládou režimu, jako byl ten Saddámův. Po třiceti letech útisku nemůžou mít Iráčané podobné názory jako vy tady, ve střední Evropě. Na pochopení demokracie potřebují čas. A Američanům musí dojít, jaké to bylo, žít pod Saddámem.

A.cz: Souhlasíte s vedením války v Iráku?

Neexistuje válka bez chyb. Válka je jen začátkem obtížných výzev. Američané byli najednou sami, zpanikařili. Učinili kroky naprosto neznámé a kontraproduktivní. Naučí se, že když jim pomůžeme, bude líp. Můžeme se učit spolu.

A.cz: A chtějí vůbec naši pomoc?

Samozřejmě, vědí, že nejsou dobří, a vidí to...

A.cz: Jak to, že demokratizace Blízkého východu, o kterou se snaží Američané, nefunguje?

Některé věci prostě fungují, jiné ne. Byl jsem v Alžírsku v době islámského terorismu. Nakonec skončil. Lidé nemají rádi terorismus. Sami třeba byli islamisty, ale když přišel na řadu terorismus proti muslimům - vzali proti islamistům do rukou zbraně. Je to komplikované. Muslimský osvět je rozdělen mezi ty, kteří chtějí žít běžný a upřímný život, a ty, kteří si přejí apokalypsu.

A.cz: Vyřeší situaci kolem íránského jaderného programu další válka?

Je potřeba nejdřív spojit všechny demokratické země na obou stranách Atlantiku, protože Američané o samotě supervelmocí nejsou. Sami to všechno nezvládnou. Kéž by Francie a Německo pomohly se svržením Saddáma. Třeba jako v Libérii - diktátor tam skončil bez války.

Muslimský osvět je rozdělen mezi ty, kteří chtějí žít běžný a upřímný život, a ty, kteří si přejí apokalypsu.

André Glucksmann (2006)

Když jste ve shodě, můžete jednat demokraticky včetně ekonomických sankcí. Tak se dá pomoct Íráncům, kteří si režim nepřejí. Takže hlavním cílem není válka, ale spojenectví střední a západní Evropy s Američany. Pak je možné zatlačit na Írán, Rusko a Čínu.

A.cz: Není problémem Evropanů taky to, že se nedokážou sjednotit sami, spolu?

Samozřejmě. A víte proč? Nemají ani potuchy, jakému nebezpečí čelí. Velký český filozof Patočka říkal: tajemstvím demokracie a disidentů je to, že nejsou sjednoceni pro dobrou myšlenku, ale to, že jsou sjednoceni před nebezpečím. Otázkou tedy je, proti čemu bojovat, abychom mohli zůstat v bezpečí.

A.cz: Proti čemu máme bojovat?

Proti nihilismu. Nihilisti jsou přesvědčeni, že nic není špatné a každý si může dělat, co chce. V Evropě takový problém nemáme, protože nihilisti se tady uložili ke spánku. Když jste terorista, je to problém. Děláte si, co chcete, můžete zabíjet civilisty. Jako Rusové v Čečensku, jako mnozí despotové v Africe nebo jako islámští teroristé. Tady nejde o islám. Je to otázka nihilismu a jeho definice. Evropané nevědí, co je špatné, jednodušší je znát dobro. Pokud opravdu chcete.

Rozbitá Evropa

A.cz: Co blokuje opravdovou integraci Evropské unie?

První byli samozřejmě Schröder (Gerhard Schröder byl do roku 2005 německým kancléřem, pak působil ve vedení společnosti Nord Stream ruského Gazpromu - pozn. redakce) a Chirac (Jacques Chirac byl do roku 2007 francouzským prezidentem - pozn. redakce). Spojili se s Putinem, aniž by mluvili o lidských právech a Čečensku! Bez toho, aby pomohli Ukrajincům nebo baltským státům.

Putin rozdělil Evropskou unii. Je mi to líto, ale Schröder je Putinův agent a zaměstnanec. A to platí i pro Chiraka. Putin není ledajaký ptáček, přemýšlí! A ruská nomenklatura s ním. Chtějí opět ovládnout Evropu. Komunismus a ideologie jsou v Rusku mrtvé. Dosáhnou toho jedině pomocí ropy a plynu.

A.cz: Kolik let Evropě zbývá, než ztratí svůj vliv ve světě?

Nevím, nevím. Pokud se Evropa nesjednotí, hlavně v ekonomických otázkách, staneme se otroky. Bez ropy nic nezmůžete. Putin ropu má.
 
A.cz: Američané Evropě několikrát pomohli během první a druhé i studené války. Co stojí za ochladnutím našich vzájemných vztahů?

Konkurence, rivalita. Angličané nemají Američany rádi pro jejich prvenství. Obecně platí, že pokud tě někdo osvobodí, nečiní tě šťastným jíst z jeho ruky. Nejsem si jistý, zda jde o pokrytectví.

Třeba Francouzi: jsou nejvíc antiameričtí z celé Evropy. Přitom každou neděli sledují v televizi americké seriály, čtou americké knihy, mají rádi americkou hudbu.

Foto: Ondřej Besperát

Amerikanizace je velmi silná. Chceme v klidu spát, a proto jsme proti. Nelíbí se nám, kdy ze zámoří zní hlasy typu: Je čas války!
 
Máme ale stejné problémy, terorismus nezmizí. Kdo si žije spokojeně, nechce podobné věci slyšet.

Po padesáti letech jsme zapomněli, co znamená válka a co je despotismus. Američané si před 11. zářím taky mysleli, že můžou žít o samotě. Konec historie znamená konec války, konec velkých výzev a debat. Pak přišlo září. Oni si vzpomněli, že historie je tragédií. My jsme to zatím nezažili, my to popíráme.

A.cz: Pokud si Západ nepamatuje, může mu pomoct východní Evropa? Despotismus i osvobození jsme tady zažili nedávno...

Ano, ano! Doopravdy ale nejste lepší než my na Západě. Po letech budete úplně stejní jako my.

A.cz: Dočkáme se vůbec někdy světového míru?

Máme před sebou velmi nebezpečné století. Budeme překvapeni. To uplynulé mělo v sobě něco krásného, i se všemi gulagy a Hirošimou.

Ti, kteří způsobili holocaust, neměli atomovou bombu. A ti, kteří měli atomovou bombu, nedopustili holocaust. Fantastické je, že Stalin nezačal třetí světovou válku. Došlo mu, jak by byla drahá.

Putin rozdělil Evropskou unii. Je mi to líto, ale Schröder je Putinův agent a zaměstnanec... Putin není ledajaký ptáček, přemýšlí! A ruská nomenklatura s ním. Chtějí opět ovládnout Evropu... Dosáhnou toho jedině pomocí ropy a plynu.

André Glucksmann (2006)

Ahmadínežád (Mahmúd Ahmadínežád byl v letech 2005 až 2013 prezidentem Íránu - pozn. redakce) je odlišný. Holocaust podle něj neexistoval. A jako teolog dodává, že atomová bomba je pouhým nástrojem jako cokoliv jiného. Svět je na pokraji beznaděje. A to mluvíme jen o Íránu. Kdo ví, kdo povede Pákistán. Monstrum konce lidské historie existuje.

Bojte se Ruska

A.cz: Začali jsme mluvit o Rusku...  my ve východní Evropě jsme vůči němu ostražití, máme se znovu obávat?

Ano, ano... Vždyť vidíme, co Putin udělal s Ukrajinou, Gruzií. Hledá spojence v Bělorusku! Anna Politkovská to říkala už během první čečenské války a já jsem se na tom shodl i s Havlem: Válka v Čečensku je strašná i pro Rusko a Evropu.

Putin se chová jako car či Stalin. Nezačal válku s Čečenskem kvůli míru. Ta válka je pedagogickým příkladem pro samotné Rusy. Je to válka proti Čečencům, ale duch války je namířen proti obyvatelům Ruska a ruské kultuře. Proto Politkovská pokračovala ve své práci, i když její život byl ohrožen.

A.cz: Vaše názory jsou velmi pesimistické, čeká nás vůbec něco dobrého?

Ano. Všude žijí lidé, kteří vědí, že život rodiny nemůžete regulovat silou strany nebo policie nebo pomocí kalašnikova. Chtějí, aby jejich děti žily upřímným životem. Nemusí být bohatý, ale upřímný.

 

Právě se děje

Další zprávy