Čečenec zastřelený při útoku v Moskvě chtěl odcestovat za rodinou do Německa

ČTK ČTK
31. 8. 2016 20:16
Čečenský radikál z organizace Islámský stát, kterého v Moskvě zastřelila policie, plánoval cestu za rodinou do Německa. Čečenci Usman Murdalov (21) a Sulim Israilov (18) se 17. srpna vrhli se sekyrami na kontrolní stanoviště dopravní policie na severovýchodním okraji Moskvy. Následující den po útoku se na internetu objevilo video, ve kterém muži slibovali věrnost IS a pomstu "za smrt našich bratří a sester v Sýrii a Iráku".
Vlajka islámského státu
Vlajka islámského státu | Foto: Reuters

Moskva - Stoupenec islámského státu, zastřelený tento měsíc v Moskvě při útoku sekyrou na policisty, se chystal přestěhovat do Německa za členy své rodiny. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na sousedy z islamistovy vsi.

Čečenci Usman Murdalov (21) a Sulim Israilov (18) se 17. srpna vrhli se sekyrami na kontrolní stanoviště dopravní policie na severovýchodním okraji Moskvy. Ve videu, zveřejněném následující den, slibovali věrnost IS a pomstu "za smrt našich bratří a sester v Sýrii a Iráku". Odhaduje se, že na Blízkém východě v řadách islamistů válčí okolo 10 tisíc radikálů z Ruska a dalších postsovětských zemí.

Podle lidí, kteří Murdalova znali, mladík opustil rodnou ves v Čečensku 12. srpna, aby se vydal na cestu do Německa, kam před třemi měsíci odjel jeho otec a nevlastní matka.

Mluvčí braniborského ministerstva vnitra Ingo Decker se zdržel vyjádření k Murdalovovi a jeho příbuzných. Řekl však, že "skoro všichni islamisté a podezřelí z terorismu", odhalení v zemi, pocházeli z muslimských oblastí Ruska, "a ne z Iráku či Sýrie". Do Německa se obvykle dostávají přes východoevropské země.

Neměl víza, ale přesto jel

Ve vsi Valerik, kde islamista žil v rodinném domu, tvrdili, že Murdalov žádal úřady o vydání pasu a uspěl, takže mohl odcestovat do Německa. "Neměl víza, ale jeho rodina, která odjela dříve, taky víza neměla," řekl nejmenovaný příbuzný. "Projeli ilegálně Polskem v autě," dodal soused. Nikdo z vesničanů však nedokázal vysvětlit, proč Murdalov změnil plán.

Při odjezdu ze vsi jej provázel Israilov, se kterým dříve pracoval v rodinném podniku na výrobu oken a dveří a kterého v únoru vyhodili z pedagogické školy v Grozném kvůli zhoršení prospěchu.

O pět dní později mladíci zaútočili na post dopravní policie na moskevském předměstí Balašicha, kde zranili dva policisty, z nichž jeden později zemřel. Ostatní policisté útočníky zastřelili.

Podle mluvčího Deckera místní úřady vědí o 80 podezřelých z islámského extremismu, desítky z nich již mají bojové zkušenosti. Většinou jde o Kavkazany.

V Braniborsku během prvních šesti měsíců letošního roku požádalo o azyl 1764 uprchlíků z Ruska, což již předstihlo údaj za celý loňský rok. Podle tisku čtyři pětiny z migrantů z Ruska tvoří Čečenci.

Nezajištěná cesta přes Polsko

Lidé představující možné bezpečnostní riziko podle expertů cestují přes Polsko, s nímž se hranice téměř nehlídají, protože obě země patří do schengenské zóny volného cestování.

Anja Ducklaussová-Nitschkeová z policejních odborů tvrdí, že nelze zjistit, zda je Murdalovova rodina v Německu. "Bez otisků prstů a dalších osobních údajů jsou prakticky nevypátratelní. Je to děsivé," řekla.

V současnosti podle médií na běloruské straně hranic táboří okolo 200 Čečenců, které se polští pohraničníci zdráhají vpustit do země.

 

Právě se děje

Další zprávy