Cameron chce ilegálům v Británii odebírat mzdy

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 21. 5. 2015 17:41
Podle deníku The Independent to vyplývá z připravovaného zákona o imigraci, na kterém pracuje vláda konzervativního premiéra Davida Camerona.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Britská policie bude moci v rámci tažení proti nelegální migraci zabavovat mzdu těm přistěhovalcům, kteří v zemi pobývají bez příslušného povolení.

Podle deníku The Independent to vyplývá z připravovaného zákona o imigraci, na kterém pracuje vláda konzervativního premiéra Davida Camerona. Ten dnes zdůraznil, že je zapotřebí zamezit všemu, co podněcuje cizince, aby se stěhovali do Británie.

V současné době jsou postihu vystaveny především firmy, jež nelegální přistěhovalce zaměstnávají. Hrozí jim pokuta až 20 000 liber (skoro 765 000 korun).

Přistěhovalci, kteří mají povolení k pobytu, ale pracují nelegálně, mohou být odsouzeni až k šestiměsíčnímu vězení, případně k pokutě. To se ale netýká těch, již se do země dostali nezákonně, nebo jim povolení k pobytu vypršelo.

Připravovaný zákon proto předpokládá, že nelegální práce bude nově považována za kriminální čin. Cílem je zkomplikovat nelegální pobyt v Británii. Cameronův kabinet chce návrh představit příští týden ve středu u příležitosti začátku nového parlamentního roku.

Do Británie se v roce 2014 přistěhovalo o 318 000 lidí víc, než se jich vystěhovalo, což je trojnásobek počtu, který Cameron před volbami v roce 2010 sliboval. Celkově do země loni dorazilo 641 000 osob, tedy o 100 000 více než v roce 2013. Tehdy přibylo v zemi 209 000 osob.

Nepřekročitelná mez

Cameron dnes zdůraznil, že omezení přístupu k britskému sociálnímu systému pro přistěhovalce ze zemí Evropské unie představuje nepřekročitelnou mez v jednání o reformě unijních pravidel. Občané ze zemí EU mají podle jeho představ čekat čtyři roky, že budou mít přístup ke štědrým sociálním dávkám. Británie chce mít také možnost vyhostit po půl roce ty unijní imigranty, kteří neúspěšně hledají práci.

Před odletem na dnes začínající summit Východního partnerství v Rize Cameron řekl, že tam chce už začít s neformálními rozhovory o této otázce. "Změna v sociálním zabezpečení, aby se zastavilo přistěhovalectví z EU, bude zásadním požadavkem při mém opětovném vyjednávání," řekl Cameron.

Britský premiér po letošních vítězných volbách potvrdil slib referenda o britském členství v Evropské unii po uzavření vyjednávání s EU nejpozději do konce roku 2017. Jeho snahu o reformu pravidel EU rezolutně odmítla Francie. Naopak Německo, které zase usiluje o změny ve fungování eurozóny, projevilo ochotu o možných ústupcích vůči Británii vyjednávat.

 

Právě se děje

Další zprávy