Bulharsko hrozí ČEZ a dalším firmám, že jim vezme licenci

ČTK ČTK
16. 3. 2014 16:40
Bulharská státní společnost NEK chce po zahraničních energetických firmách stamiliony leva. Dvě české firmy a rakouská EVN to odmítají.
Bulharský proud.
Bulharský proud. | Foto: Reuters

Sofia - Bulharské ministerstvo energetiky pohrozilo zahraničním distributorům elektřiny odebráním licence, pokud státní energetické společnosti NEK neuhradí dlužné poplatky.

Tři hlavní distributoři - rakouská EVN a české firmy ČEZ a Energo-Pro - mají podle bulharského regulátora energetického trhu do tří dnů zaplatit 318 milionů leva (4,4 miliardy korun).

ČEZ a EVN jakékoliv provinění odmítají a tvrdí, že NEK jim naopak neposlal peníze, které jim ze zákona má vyplatit za instalaci větrných a solárních elektráren. Stanovisko společnosti Energo-Pro se zatím nepodařilo získat.

Snížení účtů za elektřinu v domácnostech

Státní společnost NEK je silně zadlužená, na konci loňského roku její dluh činil dvě miliardy leva (zhruba 28 miliard korun).

"Jestliže distributoři elektřiny nezaplatí do úterý, budu nucen informovat generálního prokurátora o možných trestných činech," řekl ministr energetiky Dragomir Stojnev. "Energetický regulátor má také právo zahájit řízení o odebrání licence těmto třem společnostem," dodal.

Takový krok by byl další ranou pro zahraniční investory v energetickém sektoru, které již zasáhlo rozhodnutí socialistické vlády snížit domácnostem účty za elektřinu.

Od loňského května, kdy se současná vláda ujala moci, kabinet rozhodl o snížení cen již dvakrát. To mělo dopady na hospodaření jak zahraničních distributorů, tak na místní výrobce elektřiny.

Snížením cen elektřiny chtěla vláda zabránit protestům veřejnosti kvůli vysokým účtům za elektřinu, které ujídaly velkou část příjmů domácností.

Firmy ČEZ, Energo-Pro a rakouské EVN se již začátkem loňského roku staly kvůli vysokým fakturám terčem masových protestů Bulharů.

Ceny za proud se tehdy zvýšily kvůli delšímu zúčtovacímu období, které se navíc překrývalo s chladnější zimou. Bulharské úřady poté v únoru spustily proces, který by mohl vést k odebrání licence ČEZ. V listopadu ale regulační úřad rozhodl, že řízení o odebrání licence ČEZ zastavuje.

Letos v lednu zahájil bulharský energetický regulační úřad kontrolu vysokých účtů za elektřinu v divizích všech třech firem.

Nacionalisté požadují zestátnění distribučních firem

Bulharsko je jednou z nejchudších zemí Evropské unie. Protesty kvůli vysokým cenám elektřiny a nízké životní úrovni loni způsobily pád předchozí středopravé vlády.

Loni bulharský regulátor vyšetřoval společnost ČEZ kvůli obvinění, že porušil tamní energetické předpisy. Nenašel však žádné pochybení, které by bylo důvodem k odebrání distribuční licence.

Mluvčí EVN uvedl, že firma poskytne bližší informace k požadavkům NEK v pondělí. Dodal, že společnost EVN dodržuje bulharské předpisy i právní požadavky.

Společnost ČEZ uvedla, že vůči společnosti NEK nemá žádné neuhrazené účty.

Společnost Energo-Pro měla problémy s bulharským antimonopolním úřadem již počátkem tohoto roku. Úřad jí udělil pokutu přes 266 tisíc leva (zhruba 3, 74 milionů korun) za zneužívání dominantního postavení na trhu. Firma proti rozhodnutí podala žalobu ke správnímu soudu.

Bulharská nacionalistická strana Útok, která drží rovnováhu sil v parlamentu, chce tamní distribuční firmy zestátnit.

Současné vládní koalici, která zahrnuje Bulharskou socialistickou stranu a Stranu turecké etnické menšiny MRF, chybí v parlamentu do většiny dva hlasy, takže závisí na neoficiální podpoře strany Útok, která má třiadvacet poslanců.

 

Právě se děje

Další zprávy