Dostaneš koně ze zlata. Novinář pronikl do buňky Islámského státu, měl střílet lidi v klubu

Martin Novák Martin Novák
2. 5. 2016 13:08
Novinář vystupující pod pseudonymem Said Ramzi infiltroval zhruba desetičlennou buňku teroristů ve Francii. Hovoří o frustrovaných, neúspěšných, nenávistí poháněných jedincích, které vlastně islám příliš nezajímá a moc o něm nevědí. Věří ale tomu, že po sebevražedném atentátu přijdou do ráje. Unikátní film, natáčený skrytou kamerou uvnitř skupiny plánující útoky, odvysílá televize Canal Plus.
Foto: Reuters

Paříž – Dostat se do buňky Islámského státu ve Francii je jednoduché, zjistil novinář.

Kontaktoval facebookový účet člověka, který prezentuje džihádistické názory, a za několik dní už seděl s emírem buňky a diskutoval o sebevražedných útocích.

Novinář a muslim vystupující pod pseudonymem Said Ramzi infiltroval skupinu hlásící se k Islámskému státu .Vydržel tam půl roku. Lidi, se kterými se stýkal a plánoval atentáty, policie loni zatkla.

Reportér natáčel některé své schůzky skrytou kamerou. Výsledkem je dokument Alláhovi vojáci (Soldats d'Allah), který v pondělí v devět hodin večer odvysílá v premiéře televize Canal Plus.

Na ukázku z televizního dokumentu se můžete podívat ZDE.

"Každý je přesvědčován, že se musí obětovat a zabít maximální počet nevěřících. Důležité vzkazy si všichni předávají jen osobně," uvádí televizní stanice v anotaci k filmu.

Muž, který svoji pravou identitu pochopitelně skrývá, dopředu prozradil některé podrobnosti v rozhovoru pro agenturu AFP.

Pohyboval se ve skupině zhruba deseti lidí odhodlaných provést ve Francii atentát ve jménu Islámského státu. Mluvili o útocích na vojenské základny, letiště nebo novináře.

"V jejich uvažování jsem nezaznamenal žádný islám nebo touhu zlepšit něco ve světě. Jsou to neúspěšní, frustrovaní, snadno manipulovatelní mladíci. Mají smůlu, že žijí v době, kdy existuje Islámský stát," uvedl pro AFP.

Když kontaktoval facebookový účet propagující džihádistickou ideologii, přes prostředníka se ocitl u "emíra" zhruba desetičlenné skupiny.

Někteří byli rodilí muslimové, někteří konvertovali v dospělosti. (Procento konvertitů, kteří se připojili k Islámskému státu v Sýrii, je velmi vysoké. Zpravodajské služby Francie a Německa loni odhadly, že tito lidé tvoří pětinu až čtvrtinu z těch, kteří se nechali radikály zrekrutovat.)

"Budeš mít palác a okřídleného koně ze zlata a rubínů," přesvědčoval ho emír.

Při jednom ze setkání před mešitou ve čtvrti Saint Denis na severu Paříže džihádisté projednávali šance na sestřelení letadla střelou odpalovanou z ramene u nedalekého letiště Le Bourquet.

"Jedno z letadel můžete snadno dostat. Uděláte něco takového ve jménu Islámského státu a Francie bude traumatizována na další století," říkal jeden z členů skupiny.

Ve filmu se hovoří o muži jménem Abú Sulajmán. Ten se vrátil do Francie z Rakky, která je v držení Islámského státu. S Ramzim měl schůzku na nádraží, ale místo něj přišla žena zahalená v burce.

Předala mu dopis s instrukcemi. Měl zaútočit na noční klub, střílet, co nejvíce to bude možné, počkat na příchod bezpečnostních sil a pak na sobě odpálit sebevražednou vestu s výbušninami.

Pak ale policie některé členy buňky zatkla a zbylí džihádisté zřejmě pojali podezření, že Ramzi není tím, za koho se vydává. "Skončil jsi, kamaráde," vzkázal mu jeden z těch, kterým se podařilo zatčení vyhnout.

Strůjce pařížských atentátů Abdelhamid Abaaoud je podle některých médií už mrtev. Je možné, že před svou smrtí natočil video, které zveřejnila agentura Reuters. Podívejte se na něj. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy