Britská vláda odmítla petici žádající nové referendum o Evropské unii

ČTK ČTK
9. 7. 2016 19:41
Britská vláda odmítla internetovou petici o vyhlášení nového referenda o setrvání země v Evropské unii. Signatáři v ní žádají zavedení nového pravidla. Pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by měl být vypsán nový plebiscit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn - Britská vláda odmítla internetovou petici, ve které 4,1 milionu lidí požaduje vypsání nového referenda o setrvání země v Evropské unii. Dnes o tom s odvoláním na britské ministerstvo zahraničí informovala agentura Reuters. Na konci června se v referendu 52 procent účastníků hlasování vyslovilo pro odchod Británie z evropského bloku.

Signatáři petice chtěli, aby vláda zavedla pravidlo, že pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by měl být vypsán nový plebiscit. Petice na stránkách britského parlamentu byla zveřejněna ještě před červnovým referendem.

Všelidového hlasování se zúčastnilo 72,2 procenta voličů. Pro setrvání v unii hlasovalo přes 16,1 milionu lidí, pro odchod přes 17,4 milionu.

"Premiér (David Cameron) a vláda jsou si vědomi toho, že toto bylo výjimečné generační hlasování, a jak řekl premiér, rozhodnutí musí být respektováno," uvedlo ministerstvo zahraničí s tím, že zákony žádné omezení pro minimální účast v referendu či pro jeho výsledek nestanovují.

"Nyní se musíme připravit na proces výstupu z EU a vláda je odhodlána pro britský lid dosáhnout během vyjednávání toho nejlepšího možného výsledku," dodalo ministerstvo.

Obě kandidátky na křeslo odcházejícího ministerského předsedy Theresa Mayová i Andrea Leadsomová prohlásily, že výsledek referenda byl jasný a nesmí být zpochybňován, neshodují se však na časovém harmonogramu. Zatímco Leadsomová je pro co nejrychlejší zahájení výstupových rozhovorů s Bruselem, Mayová s nimi chce začít až příští rok.

Brexitu se věnovali i unijní ministři v kuloárech summitu NATO. Proto panuje shoda na svolání společné schůzky ministrů zahraničních věcí zemí Evropské unie do Bratislavy. Konat se bude pod slovenským předsednictvím Evropské unie, které v červenci začalo, ještě do konce tohoto měsíce.  Na tiskové konferenci po skončení varšavského summitu NATO to řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Rasistické útoky na Poláky a další imigranty v Británii mě nepřekvapily, nenávistné výpady se teď dějí v každé společnosti, říká Michael Žantovský. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy