Britka se tlačí do čela hackerů Islámského státu. Bývalá punková zpěvačka chce nahradit manžela

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 5. 10. 2015 6:43
Nyní pětačtyřicetiletá Sally Ann Jonesová, někdejší zpěvačka nepříliš známé punkrockové kapely Krunch, je vdovou po šéfovi kybernetické jednotky Islámského státu, kterého letos v srpnu zabil americký dron. Podle některých zdrojů z Washingtonu se žena původem ze Spojeného království snaží svého manžela nahradit. Dostala by se tak mezi nejvýše postavené ženy v organizaci. Američané ale pochybují, že má k takové roli dostatečné předpoklady.
Islámský stát. Ilustrační foto.
Islámský stát. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Rakka - Od smrti jednadvacetiletého Junaida Hussaina, britského šéfa kybernetické jednotky radikální organizace Islámský stát (IS), uplynul měsíc.

Jeho místo nyní chce podle zdrojů z Washingtonu zřejmě zaujmout jeho manželka. Žena s minulostí, která by se islamistům patrně zrovna nezamlouvala.

Nyní pětačtyřicetiletá Sally Ann Jonesová, někdejší zpěvačka nepříliš známé punkrockové kapely Krunch, patří mezi známější případy Britů, kteří uprchli ze Spojeného království, aby se přidali k bojovníkům radikální sunnitské organizace.

"Zdá se, že zvedla prapor po svém zesnulém manželovi a aktivně pracuje na podněcování k útokům a rekrutování nových členů," řekl serveru The Daily Beast nejmenovaný americký vojenský představitel.

Pokud se Jonesové - nyní používající jména Sakinah Hussain, případně Umm Hussain al-Britani - skutečně podaří postavit se do čela kybernetické jednotky Islámského státu, zařadí se mezi nejvlivnější ženy chalífátu.

Nadšení má, chybí jí ale odborné znalosti

Proti takovému výsledku ale podle serveru mluví řada faktorů. Co Jonesové nechybí v nadšení, postrádá ve schopnostech a zkušenostech. Na rozdíl od svého manžela, který zřejmě stojí za dosud nejobsáhlejšími počítačovými útoky IS, neexistují důkazy, že by vdova po něm byla nějak technicky zdatnou hackerkou.

"Lidé z nejbližšího okolí Junaida Hussaina budou čelit výzvě, aby ho nahradili. Jeho proslulost, konexe a zkušenosti ale nejsou - i navzdory jeho věku - mezi extremisty tak jednoduše k nalezení," cituje server nejmenovaného amerického zpravodajce.

Washington navíc věřil, že Hussain byl víc než jen šéf kybernetické jednotky IS, která se zabývá hackerskými útoky a online náborem nových členů.

Patrně patřil také mezi stratégy organizace. "Měl značné technické schopnosti a k tomu dával najevo velkou touhu zabíjet Američany," uvedl na jeho adresu mluvčí amerického velitelství CENTCOM plukovník Patrick Ryder.

IS jako takový se nicméně dosud nemůže pyšnit nijak zvláště podařenými kybernetickými útoky.

Role ženy ze Západu

Ačkoliv může Jonesové hrát do karet její svazek s Hussainem, není zdaleka jasné, zda by IS nakonec vůbec dovolil ženě - navíc původem ze Západu - zastávat tak důležitou pozici.

Vysoko postavených žen není v IS obecně mnoho, přestože informace naznačují, že zejména manželky vůdců přebírají poměrně důležité role. Jednou ze známých ženských tváří IS je například Umm Sajjáfová, vdova po zabitém hlavním finančníkovi organizace.

"Je pravděpodobnější, že po řádném období truchlení se Jonesová, stejně jako další nevěsty-emigrantky, vrátí na ubytovnu, aby mohla být přidělena jiným bojovníkům. Ženy přicházejí o domy. Přicházejí o všechny výhody, které původně měly,“ vysvětluje situaci v chalífátu Mia Bloomová z Georgia State University, která se zabývá postavením žen v teroristických organizacích.

Výhrůžky na Twitteru

Jonesová na sebe pozornost upoutala svými výhrůžkami směřovanými vůči Američanům letos v září - na čtrnácté výročí teroristických útoků v USA.

Podle The Daily Beast je to patrně ona, pod jejímž vedením IS spustil hashtagovou kampaň a zveřejnil "hit list" se stovkou jmen amerických vojáků a vládních úředníků. Záhy se nicméně ukázalo, že je pouze stáhli z oficiálních internetových stránek.

Na sociálních sítích je Britka aktivní dlouhodobě. Chválí život ubíhající v rámci muslimského práva šaría, nabádá ženy, aby se připojily k IS, a vysmívá se Západu, USA, křesťanům i židům. Retweetuje proslovy vůdčích postav IS. "Chopte se zbraní, chopte se zbraní, vojáci Islámského státu. A bojujte, bojujte! - Amir Al Mumineen Abu Bakr al Bagdadi," napsala například vloni.

Jonesová se se svým mužem seznámila na internetu a i se svým asi desetiletým synem ho v roce 2013 následovala na Blízký východ, kde konvertovala k islámu. Junaida Hussaina zabil americký bezpilotní letoun.

 

Právě se děje

Další zprávy