Razie a tvrdé tresty. Válku Islámskému státu vyhlásila Bosna

Martin Novák Martin Novák
19. 2. 2015 16:15
Speciální oddíly těžkooděnců provádějí razie po celé zemi, radikální duchovní stojí před soudem.
Zadržení podezřelého při razii v Zenici.
Zadržení podezřelého při razii v Zenici. | Foto: Reuters

SarajevoBosna a Hercegovina dvě desítky let po konci války zápasí s velkou nezaměstnaností a nefunkčním státním uspořádáním. K problémům se teď nově přidal Islámský stát.

Jeho propaganda dorazila i na Balkán. Do Sýrie a Iráku odcestovalo od loňska zhruba dvě stě bosenských muslimů, z nich se čtvrtina vrátila domů.

Znak Islámského státu v bosenské vesnici Gornja Maoca.
Znak Islámského státu v bosenské vesnici Gornja Maoca. | Foto: Reuters

A další odjíždějí. V úterý a ve středu speciální oddíly policejních těžkooděnců SIPA na několika místech země zatýkali muže, kteří se chystali do Sýrie nebo se podíleli na náboru bojovníků pro Islámský stát.

Razie se odehrála také v Sarajevu a na tamním mezinárodním letišti Butmir. Jde o součást rozsáhlé akce, která trvá několik měsíců a má příznačný název: "Operace Damašek".

Úřady přiznávají, že aktivity extremistů rostou. Zejména na severozápadě Bosny, která je centrem islamistů a kde žijí také muslimové z jiných zemí, kteří bojovali v občanské válce v devadesátých letech a později se zde usadili.

Na začátku února se ve vesnici Gornja Maoča objevily na domech vlajky Islámského státu a na zdech nasprejované znaky této fanatické organizace. I tady zasahovala policie.

V této oblasti žil i střelec Mevlid Jasarevič, který před třemi lety samopalem ostřeloval budovu amerického velvyslanectví v Sarajevu.

Příslušníci speciálních bosenských oddílů SIPA při zátahu v Zenici.
Příslušníci speciálních bosenských oddílů SIPA při zátahu v Zenici. | Foto: Reuters

Před týdnem začal proces s muslimským duchovním Husejnem Bosničem, který si říká Bilal. V kázáních propagoval Islámský stát a vyzýval mladé bosenské muslimy, aby neváhali vstoupit do jeho řad.

Bosnič je souzen na základě loni schváleného zákona, který trestá účast v armádách jiných zemi či nábor do armád jiných zemí až desetiletým vězením.

"Vyzýval ke vstupu do Islámského státu na veřejných shromážděních a prostřednictvím serveru YouTube. Nejméně šest lidí, které přemluvil, v Sýrii zemřelo a další tam stále působí. Představují pro Bosnu riziko, až se vrátí," říká bosenský prokurátor Dubravko Campara.

Podle serveru Vice News, který se nedávno zevrubně věnoval balkánským radikálům, odchází do Sýrie a Iráku také mnoho občanů západoevropských zemí bosenského původu. Lidí, kteří emigrovali kvůli válce nebo kteří se narodili bosenským rodičům už v jiné zemi.

Policie ve vesnici Gornja Maoca, kde se objevily vlajky a znaky Islámského státu.
Policie ve vesnici Gornja Maoca, kde se objevily vlajky a znaky Islámského státu. | Foto: Reuters

"V Sýrii a Iráku je víc bosenských muslimů, kteří žili mimo Bosnu, než těch z Bosny," uvedl pro Vice News sarajevský analytik Anes Alič.

Asi nejznámějším případem je dvojice dívek s rakouským občanstvím. Šestnáctiletá Samra Kesinevicová a o rok mladší Sabina Selimovicová odjely do Sýrie loni bez vědomí rodičů.

Informace o nich se rozcházejí. Podle některých zdrojů se vdaly za bojovníky Islámského státu, podle jiných jedna z dívek zemřela.

 

Právě se děje

Další zprávy