Boj s islamisty stojí USA miliony denně. A bude trvat léta

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
27. 9. 2014 11:10
Nálety v Iráku a Sýrii přijdou Pentagon na deset milionů dolarů denně. Pod Hindúkušem to bylo zhruba dvacetkrát více.
Do akce se zapojily mimo jiné i stroje F/A-18 Super Hornet.
Do akce se zapojily mimo jiné i stroje F/A-18 Super Hornet. | Foto: Reuters

Washington - Nálety v Iráku a Sýrii stojí americkou armádu každý den až deset milionů dolarů (217 milionů korun).

Ve srovnání se stovkami milionů, které každý den padnou za nasazení amerických sil v Afghánistánu, jde ale o relativně malou sumu, píše deník USA Today.

Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby odhaduje, že Pentagon za den v Iráku a Sýrii utratí od sedmi do desíti milionů dolarů. To by znamenalo ročně částku 2,5 až 3,65 miliardy dolarů (54,2 až 79 miliardy Kč).

Rozpočet ministerstva obrany na operaci Trvalá svoboda přitom byl v Afghánistánu ve fiskálním roce 2013 celkem 77,7 miliardy dolarů (1,7 bilionu Kč). To znamená asi 212 milionů dolarů (4,6 miliardy Kč) utracených za den.

Kirby slíbil, že výdaje v příštích dnech ještě upřesní. List USA Today nicméně již v této souvislosti zmínil, že například použité střely s plochou dráhou letu Tomahawk stojí 1,1 milionu dolarů za kus (24 milionů Kč). Takzvané inteligentní bomby naváděné pomocí satelitů pak přijdou na 40.000 dolarů za kus (asi 870.000 Kč) a například během středečních útoků jich bylo podle Pentagonu použito 18.

Bude to na dlouho, přiznal Obama

Americký prezident Barack Obama nicméně již několikrát zmínil, že půjde o dlouhodobou kampaň, takže náklady na ni se mohou ještě významně zvýšit, odhadují vojenští analytici.

Jestliže budou nálety v Sýrii a Iráku pokračovat delší dobu, jak prezident předpovídá, budou stát desítky miliard dolar.

"Jestliže budou nálety v Sýrii a Iráku pokračovat delší dobu, jak prezident předpovídá, budou stát desítky miliard dolarů," uvedl vojenský analytik Loren Thompson z politologické organizace Lexington Institute.

"Cena munice je jen jednou položkou na účtu. Tisíce zaměstnanců jsou dále potřeba na údržbu letounů, lety bezpilotních strojů i pro práci na válečných lodích," dodal.

Spojené státy podnikají v Iráku a Sýrii letecké údery proti ozbrojencům z hnutí Islámský stát. Používají při tom tu nejmodernější techniku, jakou mají k dispozici.

Provoz i údržba bojových letounů totiž budou vyžadovat další investice do zbraní i personálu.

 

Právě se děje

Další zprávy