Bitva o Aleppo ukazuje roztříštěnost Asadových jednotek, část města může do Vánoc zmizet z map

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
8. 10. 2016 13:35
Obrázek roztříštěných sil rebelů stojících proti provládním jednotkám prezidenta Bašára Asada zkresluje situaci. Bitva o největší syrské město dokazuje, že i síly Damašku se čím dál více tříští. Deník The New York Times uvedl, že v Aleppu byla při zabírání pozic viděna nejméně jedna elitní jednotka skutečně spadající pod syrskou armádu. Většinu provládních sil tu ale tvoří bojovníci vytrénovaní a hlavně placení Íránem.
Přeplněný hřbitov v syrském Aleppu.
Přeplněný hřbitov v syrském Aleppu. | Foto: Reuters

Damašek – O válce v Sýrii se mnohdy "zjednodušeně" hovoří jako o konfliktu mezi provládními jednotkami prezidenta Bašára Asada, podporovanými ruskými letadly, a roztříštěnými silami rebelů, jejichž umírněnější části ze vzduchu pomáhá koalice vedená USA, a to proti třetímu aktérovi konfliktu – džihádistům.

Ani síly na Asadově straně ale nejsou zdaleka tak jednotné, jak by se mohlo zdát. A tříští se stále víc, což dokládá i vleklá bitva o kdysi největší syrské město Aleppo.

"Aleppo je šíitské a jako takové chce své vlastní lidi," zní v písni, která doplňuje videonahrávku zachycující klerika, který přijel navštívit irácké šíitské milice bojující v jižní části města.

Co na tom, že se většina Syřanů hlásí k sunnitskému islámu a že konkrétní verze šíitského vyznání – preferovaná iráckými jednotkami – není v Sýrii zastoupena ani jedním procentem obyvatelstva?

Vycvičeni a placeni Íránem

Deník The New York Times uvedl, že v Aleppu byla při zabírání pozic viděna nejméně jedna elitní jednotka skutečně spadající pod syrskou armádu. Většinu provládních sil tu ale tvoří bojovníci vytrénovaní a hlavně placení Íránem, tvrdí NYT s odkazem na bojovníky a odborníky z regionu, diplomaty i další zdroje.

"Dnes, po pěti letech války, není složení režimních sil tak úplně odlišné od opozičních milic. Díky logistické struktuře syrské armády jsou sice lépe zásobeni, vládní jednotky ale dnes tvoří celá řada místních milic spojujících se do různých frakcí, tuzemští i zahraniční sponzoři a místní vojenští vůdci," uvedl nedávno ve své analýze na serveru War on the Rocks Tobias Schneider.

"Mezi těmito skupinami je jen hrstka těch, které jsou schopny něčeho alespoň podobného útočné akci," doplnil.

Po boku Asada bojuje řada lidí ze zahraničí

Jednotky bojující za Damašek mnohdy volně spojuje víceméně spíš podobný pohled na náboženství než společné zájmy. Kromě damašských bojovníků navíc velkou část prorežimních jednotek tvoří cizinci.

Kromě už zmíněných iráckých šíitů (oslavujících nejrůznější kleriky) a íránských revolučních gard (bojujících jménem Teheránu) jsou po Asadově boku k nalezení i členové Hizballáhu či afghánští uprchlíci, kteří doufají, že si vydobudou možnost usídlit se v Íránu.

Syřané jako takoví jsou k nalezení převážně v několika málo elitních jednotkách syrské armády a v provládních milicích, kde si přijdou k lepším penězům.

Server také uvádí, že zatímco USA i Rusko tvrdí, že mezi jejich hlavní cíle patří i "zachování syrských státních struktur", boje o Aleppo ukazují, že brzy možná nebude co zachovávat.

OSN mezitím opakovaně varuje, že už tak velká humanitární krize v Aleppu se může během několika týdnů rapidně zhoršit. Nálety syrských a ruských letadel v posledních dnech zničily hned několik místních nemocnic. Východní část města může podle zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury do pár týdnů úplně zmizet.

"Při zachování současného stavu bude část Aleppa za dva nebo za dva a půl měsíce zcela zničena. Hovoříme hlavně o starém městě. Zabity budou tisíce syrských civilistů," předpověděl.

 

Právě se děje

Další zprávy