Bití, elektrošoky i upírání spánku. Zpravodaj OSN je znepokojen výslechovými metodami v Turecku

ČTK ČTK
27. 2. 2018 20:44
Podle zvláštního zpravodaje OSN nikdo nesmí být vystaven mučení nebo špatnému zacházení, a to ani ve výjimečných situacích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - Zvláštní zpravodaj OSN Nils Melzer je znepokojen zprávami o brutálních výslechových metodách v Turecku. V Ženevě zpravodaj, který má na starosti problematiku mučení, v úterý řekl, že se k němu dostaly informace o bití, elektrošocích, ponořování do ledové vody, upírání spánku, urážení i sexuálních přečinech.

Podle Melzera se takto v Turecku zachází s "velkým počtem" příznivců hnutí duchovního Fethullaha Gülena i Strany kurdských pracujících (PKK).

Cílem brutálních výslechových metod je přimět oběti k doznání nebo k udávání jiných osob, uvedl Melzer. Státní zástupci přitom údajně obvinění z mučení nevyšetřují s poukazem na výjimečný stav.

Podle Melzera však nikdo nesmí být vystaven mučení nebo špatnému zacházení, a to ani ve výjimečných situacích.

Zpravodajové OSN berou v úvahu hlášení obětí, příbuzných a organizací na ochranu lidských práv, které údaje pokud možno přezkoumávají. S kritikou zpravodajové přicházejí jen tehdy, když informace považují za věrohodné, poznamenala agentura DPA.

Turecká vláda viní Gülenovo hnutí z pokusu o puč z roku 2016. PKK je nejen v Turecku, ale také v EU a USA označována za teroristickou organizaci.

Za teroristu považuje Turecko i Sáliha Muslima, kterého pražský městský soud po sobotním zadržení v Praze na základě mezinárodního zatykače propustil k nevoli Ankary na svobodu. Muslim byl do loňska spolupředsedou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), kterou Ankara považuje za odnož PKK.

 

Právě se děje

Další zprávy