Bavoři se vzepřeli Merkelové. Uprchlíky chtějí vracet do Rakouska, hrozí i žalobou

Adéla Klečková
9. 10. 2015 17:02
"Když to vláda nezvládne, uděláme to, co je potřeba, my," zní z Mnichova. Kromě vracení uprchlíků do Rakouska hodlají Bavoři vybudovat na hranicích tranzitní zóny, které znesnadní ilegální imigraci. Návrh ale už v minulosti odmítla Evropská komise jako neslučitelný s evropským právem. Pokud německá vláda nepodnikne v blízké době opatření na omezení přílivu uprchlíků, je Bavorsko připraveno vzít celý případ k soudu.
Hádky o uprchlíky už mezi CSU Horsta Seehofera a CDU Angely Merkelové způsobily rozkol.
Hádky o uprchlíky už mezi CSU Horsta Seehofera a CDU Angely Merkelové způsobily rozkol. | Foto: Martin Novák

Mnichov - Bavorská vláda v pátek na mimořádném zasedání odsouhlasila další opatření na omezení přílivu tisíců uprchlíků, kteří denně do Německa přes Bavorsko proudí.

Plánují je zadržovat už na hranicích a vracet zpátky do Rakouska. Kromě toho bavorský kancléř Horst Seehofer plánuje nově příchozí ze svého území přímo přeposílat do ostatních spolkových zemí.

Ve svém boji proti imigrantům je předseda CSU ochoten překročit i své pravomoci. "Když to vláda nezvládne, uděláme to, co je potřeba, my."

Omezení pohybu je nezbytné, tvrdí předseda CSU

Seehofer potvrdil, že omezení pohybu na hranicích je nezbytné a nevyhnutelné.

"Pokud nebudou okolní země respektovat Dublinská kritéria, budeme jim uprchlíky vracet," doplnil ho bavorský ministr vnitra Joachim Herrman s tím, že uprchlíci by měli být autobusy převáženi zpět.

Vídeň již avizovala, že bude na možné opatření "adekvátně reagovat". "Pokud začne Bavorsko příliv uprchlíků úmyslně zpomalovat a navyšovat kontroly, bude muset Rakousko přijmout stejné opatření," řekla rakouská ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová.

Naše možnosti jsou omezené

Navíc pokud Berlín v brzké době nepodnikne kroky, vedoucí k omezení přílivu uprchlíků, je Bavorsko připraveno předat celý případ soudu. Ze stupňující krize viní Seehofer kancléřku Angelu Merkelovou a její otevřenou imigrační politiku.

"Vyslali jsme signál, který si mnozí špatně vyložili jako pozvání do Německa. Teď musí kancléřka jasně říct, že pomáháme, ale naše možnosti jsou omezené," uvedl v deníku Spiegel.

Merkelová naproti tomu už ve čtvrtek prohlásila, že "každý, kdo utíká před válkou, násilím či terorem, je v Německu i nadále vítán".

Rozkol, který hádky o uprchlíky mezi sesterskými stranami způsobily, dosáhl v posledních dnech vrcholu. Bavorské ministerstvo vnitra má připravený plán na zvýšení kontroly hranic.

Některé z plánovaných změn ale leží mimo rámec pravomocí, o kterých má Bavorsko - jako spolková země - nárok rozhodovat.

K efektivnějšímu zadržování ilegálních příchozích by měly napomáhat takzvané tranzitní zóny, které se Seehofer chystá vybudovat v pohraničí. Kontroly hranic ovšem spadají do pravomocí Spolkové policie. Evropská komise navíc podobná opatření v rakousko-německém pohraničí odmítla, protože jsou neslučitelná s evropským právem.

Bavorsko je pro uprchlíky po Severním Vestfálsku druhým nejoblíbenějším cílem. Podle oficiálních údajů přišlo do spolkové země od začátku roku 43 tisíc žadatelů o azyl. Skutečné číslo je ale ještě o něco vyšší, protože odhad nezohledňuje neregistrované imigranty. Jen v září překročilo Německé hranice 164 tisíc nových utečenců. Podle některých analytiků by se finální počet pro letošní rok mohl vyšplhat až na 1,5 milionu.

 

Právě se děje

Další zprávy