Barma poslala Novozélanďana do vězení za Buddhu se sluchátky

ČTK Simona Fendrychová, ČTK
17. 3. 2015 11:55
Philip Blackwood a dva jeho spolupracovníci dostali za urážku náboženství 2,5 roku vězení.
Philip Blackwood odsouzen v Barmě.
Philip Blackwood odsouzen v Barmě. | Foto: Reuters

Rangún - Čtyřiadvacetiletý Novozélanďan Philip Blackwood pracoval pro jeden z barů v barmském Rangúnu a zákazníky lákal letáčky s obrázkem Buddhy se sluchátky, navíc na psychedelicky zabarveném pozadí.

Vystavil ho i na Facebooku, čímž v zemi vzbudil velké rozhořčení.

Loni v prosinci byl společně se dvěma spolupracovníky - majitelem baru a jedním z manažerů - obžalován z urážky náboženství, za což byli nyní všichni tři odsouzeni k 2,5 roku vězení.

Jak napsal server BBC, barmská legislativa totiž zakazuje urážky či jiné poškozování jakéhokoliv náboženství.

Blackwood se před soudem omluvil a nyní podle jeho slov plánuje vůči rozsudku odvolání.

Phil Robertson z asijské pobočky lidskoprávní organizace Human Rights Watch uvedl, že jednání odsouzených bylo necitlivé vůči kultuře lidí žijících v Barmě, ale že za svůj čin neměli skončit ve vězení.

"Ukazuje se, že svoboda vyjadřování je velmi ohrožena v době, kdy země spěje ke klíčovým volbám," podotkl Robertson s poukazem na hlasování o složení barmského parlamentu, které je plánováno na letošní rok.

Náboženský nacionalismus je v Barmě v posledních letech na vzestupu. Buddhisté tvoří většinu obyvatel a úřady čím dál ostřeji vystupují proti lidem, kteří se podle nich dopouštějí urážky náboženství.

Represe zesílily zejména po roce 2012, kdy vypukly násilné střety mezi místními muslimy a buddhisty. Většinu obětí tvořili příslušníci muslimského menšinového etnika Rohingů, kteří představují asi pět procent obyvatel převážně buddhistické Barmy.

 

Právě se děje

Další zprávy