Baltimore je sud s prachem. Zažehla ho zraněná páteř a smrt

Martin Novák Martin Novák
28. 4. 2015 13:00
Po pohřbu černocha Freddieho Graye zasahuje Národní garda. Město je specifické: černošská populace je zde většinová.
Foto: Reuters

Baltimore/Praha – Pozůstalí a přátelé se v kostele rozloučili s Freddiem Grayem a krátce poté propuklo v ulicích Baltimoru násilí. Hořely automobily a obchody, na policisty létaly cihly, město muselo v úterý uzavřít školy a nádraží.

Guvernér amerického státu Maryland vyhlásil výjimečný stav, v noci platí zákaz vycházení a se zbraněmi v rukou do města zamířilo 1500 příslušníků Národní gardy.

Případ Gray pohřbem pětadvacetiletého muže nekončí. Černošští obyvatelé Baltimoru volají po vyšetření policejního zásahu, o jehož podrobnostech policie zatím mlčí.

Freddie Gray žil v západním Baltimoru, který je téměř výhradně černošskou oblastí (celkem tvoří ve městě černoši přes šedesát procent obyvatel). V minulosti byl vyšetřován kvůli drogovým deliktům, ale není jasné, proč jej policisté v neděli 12. dubna zatkli.

Gray před nimi utíkal, ale dostihli jej a naložili do policejního vozu. Nalezli u něj vystřelovací nůž. Z videozáznamu vyplývá, že Gray tehdy úpěl bolestí kvůli zraněné noze, ale mohl ještě chodit.

Na policejní stanici upadl do kómatu a po týdnu - v neděli 19. dubna - zemřel. Podle jeho rodiny měl vážně poraněnou horní část páteře. Zatím není jasné, co se mu stalo. Příbuzní mají podezření, že policisté zatčeného těžce zranili ve voze během převozu na stanici.

Jasný není ani důvod jeho zatčení. "Mít u sebe nůž neznamená dopustit se zločinu," řekla černošská starostka Baltimoru Stephanie Rawlings-Blakeová.

Šest policistů bylo kvůli události postaveno mimo službu, to je zatím vše. Protesty se odehrávaly ve městě více než týden klidně, v násilí se zvrhly až po pohřbu.

Rodiče mladíka vyzvali všechny, ať demonstrují mírumilovně, a starostka označila žháře a ty, kteří rabují v obchodech, za tunery, kteří nemají s demonstracemi za vyšetření Grayova případu nic společného.

Jde o několikátý výbuch protestů proti zásahům bělošských policistů končícím smrtí černochů. Po Fergusonu na předměstí St. Louis v loňském roce následovaly případy v New Yorku nebo North Charlestonu, kde policista zastřelil zezadu prchajícího Waltera Scotta.

Baltimore je ale specifický. Černošská populace tvoří ve městě většinu, z komunity pochází jak starostka, tak i policejní šéf Anthony Batts. Počet příslušníků policejního sboru je  - co se týká barvy kůže - zhruba vyrovnaný.

Přitom ale město zůstává rasově a sociálně segregované do té míry, že je přirovnáváno k situaci v padesátých letech minulého století.

Západní Baltimore obývají hlavně černoši a ekonomicky je úplně jinde než prosperující, převážně bělošské centrum a okolí. Čtvrť Sandtown, ve které Gray bydlel, je pověstná pětadvacetiprocentní nezaměstnaností, vysokou kriminalitou a řadami opuštěných, chátrajících domů.

Celkem žije v Baltimoru podle oficiálních čísel čtyřiadvacet procent obyvatel pod federální hranicí chudoby.

List Baltimore Sun jen měsíc před Grayovou smrtí zveřejnil názory osobností města, které se shodovaly, že rasová segregace zůstává velkým problémem.

"Když přecházíte z jednoho obytného bloku do druhého, přecházíte od hojnosti k hladovění. Je to do očí bijící pro ty, kteří přijedou do Baltimoru odjinud," říká místní developer David Bramble.

Přiznává to i policejní šéf Anthony Batts: "Když jsem nastoupil do funkce, viděl jsem obrovské rozdíly mezi oblastmi obývanými bělochy a černochy. V černošských si matky stěžují i na nedostatek potravin, když už pominu pracovní možnosti pro mládež. Obchodníci se ptají, co se dá udělat pro snížení kriminality a počtu vražd," uvedl Batts pro Baltimore Sun.

Čtyřicetiletý obyvatel města Tony Luster řekl na ulici při sledování násilných střetů a zatýkání zpravodaji agentury Reuters: "Muselo se to stát. Lidé jsou už unaveni policií, zabíjející černošské mladíky bez jakéhokoliv důvodu. Je to smutný den, ale muselo se to stát."

 

Právě se děje

Další zprávy