Menší pocta než Nečasovi. Trump neubytoval Babiše v nejexkluzivnějším hotelu světa

Zahraničí Zahraničí
6. 3. 2019 6:43
Český premiér Andrej Babiš v úterý odletěl za americkým prezidentem Donaldem Trumpem do Washingtonu. Z hotelu, kde bude ubytovaný, to ale bude mít do Bílého domu především symbolicky o něco dál než zatím poslední český premiér, který měl audienci u prezidenta USA.
Blair House ve Washingtonu v USA. Lincoln room.
Blair House ve Washingtonu v USA. Lincoln room. | Foto: US Government Facilities Interiors / Public domain

Babiš na rozdíl od Petra Nečase, který v říjnu 2011 navštívil Baracka Obamu, nebude ve Washingtonu bydlet v prestižní rezidenci Blair House, kde američtí prezidenti ubytovávají své návštěvy.

Z hlediska vzdálenosti od Bílého domu na tom současný český premiér bude prakticky stejně jako před osmi lety Nečas. Hotel Hay Adams je, stejně jako Blair House, sídlu prezidenta USA na dohled.

Podle nepsaného diplomatického protokolu je ale velký rozdíl, jestli je návštěvník Bílého domu ubytován právě v Blair House, nebo někde jinde.

Rezidence postavená ve 20. letech 19. století je pro zahraniční politiky něco jako razítko, kterým jim americký prezident osobně prokazuje výsadu a zájem o jejich návštěvu, prostě opravdový VIP status.

"Vše, na čem ve světě protokolu záleží, jsou detaily," potvrdil před rokem v deníku Washington Post Sean Lawler, vrchní protokolář amerického ministerstva zahraničí, které má Blair House provozně na starosti, že ubytování v tomto domě je privilegium.

Jako prestižní prezidentská rezidence slouží Blair House od konce druhé světové války. A podle časopisu Time se z něho od té doby stal "nejexkluzivnější hotel světa".

Blair House pohledem z ulice.
Blair House pohledem z ulice. | Foto: Ben Schumin / Wikipedia / Creative Commons 2.5 Generic.

Pohodlná, ale docela krátká postel

V Blair House byl z českých politiků hned čtyřikrát ubytován bývalý prezident Václav Havel. Na podzim 2011 to pak byl tehdejší premiér Petr Nečas.

V případě Havla se jednalo o projev respektu, který k němu měla americká politická scéna a osobně i oba prezidenti Bushové i demokrat Bill Clinton.

Především první Havlova cesta do Washingtonu v únoru 1990 se odehrávala ve zcela výjimečné atmosféře, jak potvrzuje fotograf Tomki Němec, který tehdy českého prezidenta doprovázel. "Pravděpodobně jsem byl z hlediska ubytování nějak navíc, tak jsem také nakonec bydlel v Blair House," vzpomíná na starodávnou postel s nebesy, ve které spal.

Václava Havla tehdy v Blair House navštívil významný demokratický senátor Edward Kennedy, nejmladší z bratrů Kennedyových, nebo také tehdy ještě budoucí ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

Interiér Blair House.
Interiér Blair House. | Foto: U.S. Government / Public domain

"Pokud se nemýlím, s Havlem dolaďovala projev, který pak přednesl v Kongresu," říká Tomki Němec a vzpomíná i na to, že jeho postel s nebesy byla "sice pohodlná, ale docela krátká".

Petr Nečas, který má přes 190 centimetrů, dostal během své návštěvy v roce 2011 v rezidenci postel bez pelestí. A před schůzkou s prezidentem Barackem Obamou, jak řekl tehdy českým médiím, se vyspal pohodlně.

V případě expremiéra Nečase bylo ubytování v Blair House náznakem toho, že Bílému domu velmi záleželo na projednávané agendě, jejímž dominantním tématem tehdy byl tendr na rozšíření jaderné elektrárny Temelín. Jedním z finalistů soutěže byla americko-japonská firma Westinghouse.

Ani rakouský kancléř

Během současné návštěvy premiéra Andreje Babiše se bude nejvíc mluvit o kybernetické bezpečnosti, jež se v souvislosti s kauzou Huawei stala pro americkou stranu mimořádně zajímavým tématem.

Důkazem je, že Andrej Babiš bude první vrcholný český představitel, který ve středu navštíví centrálu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) v Langley ve Virginii. Bude zde jednat s ředitelkou CIA Ginou Haspelovou, zjistil deník Aktuálně.cz.

Na privilegium ubytování v Blair House ale Andrej Babiš nedosáhl. A nepodařilo se to například ani rakouskému kancléři Sebastianu Kurzovi, který byl v Bílém domě před dvěma týdny.

Rakouská média si všimla, že mezi evropskými politiky je Kurz sice spíš Trumpovým oblíbencem, ale pocty ubytování v exkluzivní rezidenci se mu ani tak nedostalo. A to na rozdíl od exkancléře Wolfganga Schüssela, který byl v roce 2005 právě až do současné Kurzovy návštěvy posledním rakouským premiérem, kterého americký prezident přijal v Bílém domě.

Noc v Blair House před prezidentskou inaugurací

Důkazem, jak symbolický politický význam může mít ubytování v Blair House, byla v říjnu 2017 vnitropolitická přestřelka v Malajsii. Opozice zaútočila na premiéra Najiba Razaka, že nemá u amerického prezidenta Donalda Trumpa dostatečnou váhu, neboť během své tehdejší návštěvy v rezidenci nebydlel.

"I když jsem nespal v Blair House, tak mě prezident Trump pozval na golf a rovněž mě doprovodil k autu. Od americké administrativy se nám stále dostává nejvyšších poct," odpověděl na kritiku malajsijský premiér.

Interiér Blair House.
Interiér Blair House. | Foto: US Government Facilities Interiors / Public domain

Jedním ze zatím posledních státníků, které Donald Trump ubytoval v Blair House, byl v polovině února kolumbijský prezident Iván Duque. Z evropských politiků tam během návštěv u Trumpa bydleli například polský prezident Andrzej Duda či řecký premiér Alexis Tsipras.

Výjimečnost rezidence potvrzuje i to, že poslední noc před svojí inaugurací v něm tradičně přespávají noví nastupující prezidenti USA. Naposledy to byl v lednu 2017 současný prezident Donald Trump.

A ten zase loni v prosinci prokázal velký respekt, jak psala americká média, vůči jednomu ze svých předchůdců v úřadě Georgi Bushovi, když ho během washingtonských vzpomínkových akcí na jeho zesnulého otce George Bushe staršího ubytoval s manželkou Laurou právě v Blair House.

V letech 1948 a 1952, kdy Bílý dům procházel rekonstrukcí, byl Blair House přechodným sídlem tehdejšího amerického prezidenta Harryho Trumana.

Rezidence ovšem zažila i takové návštěvníky, jako byl v roce 1973 lídr Sovětského svazu Leonid Brežněv. Podle listu Washington Post musel personál rezidence s nelibostí sledovat, jak se Brežněvova ochranka v botách rozložila po starodávných lenoškách a postelích.

Video: Američané se vracejí do střední Evropy. Chtějí tu jen prodat zbraně, nebo něco víc?

Američané se vracejí do střední Evropy. Chtějí tu jen prodat zbraně, nebo něco víc? | Video: Hospodářské noviny, Paradigm Institut, Visegrad Insight, CEID
 

Právě se děje

Další zprávy