Asad a Rusko likvidují Aleppo. Zřejmě zbytečně, ve městě je prý jen 200 radikálů

ČTK ČTK
14. 10. 2016 22:45
Ve východním Aleppo je mnohem méně islámských radikálů, než se dosud uvádělo. S odvoláním na diplomatické zdroje to dnes oznámila agentura Reuters. Damašek a Moskva přítomností radikálních skupin zdůvodňují své pokračující útoky na tuto část města.
Severosyrské Aleppo po bombardování barelovými bombami.
Severosyrské Aleppo po bombardování barelovými bombami. | Foto: Reuters

Damašek/Ženeva - Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) boje o Aleppo pokračovaly i v noci na pátek, kdy zdroje SOHR zaznamenaly několik desítek náletů.

Podle Ramího Abdar Rahmána ze SOHR "síla těchto útoků svědčí o tom, že Rusko je odhodláno získat východní Aleppo za jakoukoli cenu". Rusko jako spojenec Damašku ve čtvrtek ohlásilo, že je připraveno zajistit povstalcům bezpečný ústup z Aleppo.

Podle diplomatů citovaných agenturou AFP jde ale zřejmě jen o manévr, kterým chce Rusko ukázat ochotu k diplomatickému řešení před víkendovými rozhovory. V sobotu se mají zástupci zemí zapojených do jednání o Sýrii sejít v Lausanne a v neděli v Londýně. Přítomni budou i ministři zahraničí Ruska a USA. "Rusko svou taktiku nezměnilo, jeho cílem je dostat povstalce z Aleppa," prohlásil odborník na dění v Sýrii Thomas Pierret.

Podle SOHR od 22. září, kdy byly boje o východní Aleppo v plné míře obnoveny, zahynulo přes 370 civilistů, mezi nimi 68 dětí. Záchranáři uvedli, že jen tento týden zahynulo při syrské operaci proti povstalcům, kterou ze vzduchu podporují ruské letouny, přes 150 lidí.

300 000 mrtvých a miliony bezdomovců

Syrský konflikt podle OSN od roku 2011 nepřežilo 300 000 lidí a miliony jich přišly o své domovy. Syrská vláda v uplynulých dnech schválila plán OSN na doručení humanitární pomoci do obléhaných oblastí, vyslání konvoje do Aleppa ale nepovolila.

Rusko a syrská vláda tvrdí, že ve východní části města jejich armády útočí na teroristy. V Aleppu je přítomná hlavně Fronta dobytí Sýrie (bývalá An-Nusra), která má vazby na Al-Káidu a patří k nejsilnějším v Sýrii. Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura minulý týden řekl, že v obléhané části Aleppa je asi 8000 povstaleckých bojovníků a asi 900 z nich patří k Frontě dobytí Sýrie.

Reuters v pátek s odvoláním na několik diplomatických zdrojů ovšem napsal, že tento údaj je zřejmě nadhodnocený a že ve východní části města není víc než 200 členů této skupiny, možná jenom 100.

Zářijová dohoda o příměří uzavřená mezi Ruskem a USA počítala s tím, že se povstalci považovaní za umírněnou opozici oddělí od radikálů, aby bylo možné upřesnit cíle útoků. Rusko považuje za chybu USA, že se to nepodařilo. Američané takzvanou umírněnou syrskou opozici podporují, zatímco Damašek o ní hovoří jako o teroristech.

Prezident Bašár Asad v rozhovoru pro ruský bulvární list Komsomolskaja pravda tento týden prohlásil, že považuje dobytí města za důležitý odrazový můstek pro vytlačení "teroristů" zpátky do Turecka. "Je třeba vyčistit tu oblast a tlačit teroristy do Turecka, aby se vrátili zpátky, odkud přišli, nebo je zabít. Jiná možnost není," řekl Asad.

Syrská válka se podle něj proměnila v konflikt mezi Ruskem a Západem. "V minulých týdnech, možná měsících, vidíme něco, co je víc než studená válka. Nevím, jak to nazvat, ale je to něco, co donedávna neexistovalo. Myslím si, že Západ, zejména USA, neskončily svou studenou válku ani po rozpadu Sovětského svazu," řekl Asad. Turecké kroky v Sýrii jsou podle něj "invazí a v rozporu s mezinárodním právem, morálkou a syrskou svrchovaností".

Lidé během bombardování čelí bezprecedentnímu utrpení, jsou shazovány stovky bomb, říká regionální koordinátorka Eleanor McClelland z Člověka v tísni. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy