Armáda v Peru osvobodila desítky otroků. Po čtvrt století

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
29. 7. 2015 10:55
Mezi zachráněnými bylo 13 dospělých a 26 dětí, z nichž mnohé se zajatkyněmi během znásilňování zplodili jejich únosci z maoistické organizace Světlá stezka.
Dětští "otroci" pracovali na farmách v Andách. Ilustrační foto.
Dětští "otroci" pracovali na farmách v Andách. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Lima - Peruánské armádě se minulý týden podařil nebývalý kousek.

Po čtvrtstoletí osvobodila skupinu zajatců, které jako otroky využívala gerilová skupina Světlá stezka (španělsky Sendero Luminoso – pozn. red.).

Podle tamního ministerstva obrany bylo mezi zachráněnými kromě 13 dospělých také 26 dětí ve věku od jednoho roku do 14 let, z nichž mnohé se zajatkyněmi během znásilňování zplodili sami povstalci.

Zbylé děti pak byly uneseny z okolních vesnic. Jejich rodiče přitom ze strachu z odvety zmizení svých potomků ani neohlásili.

"Jsme tady už takových 30 let," cituje jednoho ze zajatců server BBC Mundo.

Určeni pro práci na farmách a na "plození rebelů"

Zatímco dětští "otroci" byli určeni pro práci na farmách - oblast je proslulá produkcí kokainu -, ženy se měly podílet na "plození nových rebelů".

"Mezi dospělými, kteří byli zachráněni, jsou i sedmdesátileté ženy, které byly před několika desetiletími uneseny z kláštera v Puerto Ocopa," cituje náměstka peruánského ministra obrany Ivana Vegu deník La República.

Někteří se zajatců si podle zveřejněných informací na svůj vnucený život za 25 let dokonce zvykli natolik, že zpočátku záchranu odmítali.

Vojáků se pak přímo bály některé z dětí,  které byly vychovávány ve víře, že jsou to ve skutečnosti jejich nepřátelé a že je přišli zabít.

Na operaci se podílelo 120 vojáků

Armáda skupinu o téměř 40 lidech evakuovala pomocí čtyř helikoptér z hustě zalesněného údolí v andském pohoří. Na zásahu se podílelo asi 120 vojáků.

Skupina Světlá stezka skomírá už od 90. let minulého století, v roce 1992 byl zatčen její vůdce Abimael Guzmán. Její zbylí členové jsou stále aktivní, přestože se soustředí zejména na výrobu kokainu.

Během bojů proti představitelům státu zemřelo nebo zmizelo skoro 70 000 lidí. V čele maoistické organizace nyní stojí bratři Victor a José Quispe Palominu, kteří v USA čelí obvinění z obchodování s drogami.

 

Právě se děje

Další zprávy