Argentina viní ze svého bankrotu USA, chce bojovat se "supy"

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
1. 8. 2014 13:29
Premiér označil soudem přiděleného amerického prostředníka Daniela Pollacka za neschopného. Ministr hospodářství kritizoval amerického soudce.
"Supi, ven!" Názor argentinské vlády podle všeho sdílí i část obyvatel.
"Supi, ven!" Názor argentinské vlády podle všeho sdílí i část obyvatel. | Foto: Reuters

Buenos Aires - Problémy se splácením dluhu přivedly Argentinu po více než 12 letech do dalšího bankrotu.

Jednání s americkými věřiteli totiž zkrachovala, z čehož představitelé země de facto viní Spojené státy.

Premiér Jorge Capitanich ostře zkritizoval soudem přiděleného amerického prostředníka Daniela Pollacka a označil jej za neschopného.

"Na straně supů"

Ministr hospodářství Axel Kicillof pak nešetřil ani kritikou na adresu amerického soudce Thomase Griesy.

"Soudce Griesa se v průběhu jednání postavil na stranu ´supích fondů´. Jak jsem zmínil už dříve, u jednacího stolu se přiklonil k nim," prohlásil.

"Zůstáváme otevřeni dialogu," doplnil s tím, že další slyšení u soudu by mělo proběhnout v pátek.

V područí "lichvářských fondů"

Server BBC připomíná, že Buenos Aires očekávalo, že se záležitost v USA potáhne až k Nejvyššímu soudu, což by zemi "koupilo" nějaký čas. Jenže to se nestalo.

Podle Capitaniche nesou vinu na "ostudném zacházení v tomto případě" Spojené státy.

Kvůli údajně "lichvářským fondům" by se podle něj Argentina chtěla obrátit na Mezinárodní soudní dvůr v Haagu a na Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN).

Oznámení z Buenos Aires přišla pouze několik hodin poté, co jednání s držiteli nerestrukturalizovaných dluhopisů v New Yorku zkrachovala. Podle Argentiny se snaží na problémech země vydělat.

Insolventnost vláda odmítá

Vláda navíc odmítá, že by země byla v insolvenci.

Držitelé restrukturalizovaných dluhopisů se podle Capitaniche mají obrátit na soudce Griesu, který vyplacení peněz zablokoval a uvolnění podmiňuje zaplacením peněz i držitelům nerestrukturalizovaných dluhopisů, s nimiž se argentinská vláda soudí.

Argentinský ministr hospodářství Axel Kicillof.
Argentinský ministr hospodářství Axel Kicillof. | Foto: Reuters

Analytik Mauro Roca z Goldman Sachs potvrzuje, že současná situace je velmi zvláštním případem.

"Není tu problém se solventností, takže všechno záleží na tom, jak rychle se to podaří vyřešit," cituje ho agentura Reuters.

Ratingová agentura Standard & Poor's nicméně už v noci na čtvrtek zařadila rating Argentiny do částečné platební neschopnosti.

Část věřitelů argentinského dluhu je přesvědčena, že dohody se nakonec podaří dosáhnout.

Třináct let starý bankrot...

Argentina. Ilustrační foto
Argentina. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Argentinské obyvatelstvo je v názorech rozdělené.

Podle zpravodajky BBC někteří věří, že země musí proti "supům“ bojovat. Jiní jsou ale nespokojení se způsobem, kterým se vláda neúspěšně snažila krizi zvládnout. Podle jednoho z tázaných Argentinců žijí "supi“ i v prezidentské kanceláři.

Současná platební neschopnost se úzce váže na třináct let starý bankrot. Většina věřitelů tehdy přistoupila na restrukturalizaci, v rámci které byly staré dluhopisy vyměněny za nové, a dluh se tak snížil na 25 až 35 procent původní částky.

Několik partnerů v čele s hedgeovým fondem NML Capital ale opatření odmítlo a od té doby soudně požadují splacení původní částky, tedy 1,33 miliardy dolarů, plus úroky. V noci z 30. na 31. července uplynula konečná lhůta, během které měla Argentina peníze zaplatit.

 

Právě se děje

Další zprávy