Archeologové našli u Stonehenge pětkrát větší "Superhenge"

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
7. 9. 2015 15:27
V jižní Anglii, nedaleko Stonehenge byla objevena stovka kamenů, která by mohla představovat největší zachovalý prehistorický objekt v Británii.
Stonehenge
Stonehenge | Foto: Thinkstock

Londýn - Archeologové objevili pod zemí nedaleko známé megalitické stavby Stonehenge v jižní Anglii stovku kamenů, které by mohly představovat největší zachovalý prehistorický objekt v Británii.

Kameny, odhalené a prozkoumané speciálním radarem, byly podle vědců původně vysoké asi 4,5 metru a naši předci je rozestavěli před zhruba 4500 lety.

Nalezení prehistorického objektu na historickém místě Durrington Walls, které leží asi 1,3 kilometru od Stonehenge, je podle výzkumníků "fantastickým štěstím".

Vzácný objekt byl před archeology dobře ukrytý, ale díky moderní technologii se nakonec našel, řekl BBC jeden z hlavních členů výzkumného týmu Vince Gaffney.

Místo pro oslavy a obřady

Objekt byl zatím neoficiálně pojmenován "Superhenge", protože je pětkrát rozlehlejší než Stonehenge.

Zatímco stejně staré uskupení kamenů Stonehenge je považováno za pohřební místo v období neolitu, oblast Durrington Walls je považována za místo, kde tehdy lidé alespoň část roku žili a věnovali se oslavám a obřadům, píše britský odborný portál National Trust.

Půdu v okolí Stonehenge začaly v posledních letech zkoumat pomocí několika metod týmy archeologů z univerzit v Birminghamu a Bradfordu, k nimž se připojili odborníci z Vídně. Celkem zmapovali oblast o rozloze více než 12 čtverečních kilometrů, kde až do hloubky tří metrů "nahlédli" pomocí magnetometru, podzemního radaru a 3D laserového scanneru.

Archeologové tak loni překvapivě zjistili, že svatyně Stonehenge nestála v krajině jako osamělý monument, ale byla obklopena nejméně 17 dalšími podobnými objekty. Při skenování půdy se odborníci dále zaměřili na nejrůznější umělé vyvýšeniny, příkopy, pohřebiště a zbytky různých staveb.

 

Právě se děje

Další zprávy