Arabské státy bombardují Jemen. Putin vyzývá k příměří

ČTK Reuters Zahraničí ČTK, Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 26. 3. 2015 18:26
Saúdská Arábie a další země chtějí zastavit postup šíitských vzbouřenců. Bombardovaly letiště v Saná.
Rebel z řad Húsíů vzbouřených proti vládě prezidenta Jemenu Abdaru Hádímu.
Rebel z řad Húsíů vzbouřených proti vládě prezidenta Jemenu Abdaru Hádímu. | Foto: Reuters

Saná/Rijád - Saúdská Arábie a její spojenci z regionu zahájili vojenskou operaci v Jemenu, jehož značnou část ovládají šíitští povstalci.

Oznámil to saúdský velvyslanec ve Spojených státech Ádil Džubajr, podle něhož operace zahrnuje i letecké údery proti rebelům z řad Húsíů.

Proti ofenzivě již protestoval Írán, jenž šíity z kmene Húsí podporuje. Operace podle něj povede pouze ke krveprolití. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval k okamžitému příměří, naopak Turecko nálety podporuje.

Sami povstalci podle listu Financial Times oznámili, že malými raketami ostřelovali část Saúdské Arábie. Už v noci oznámili, že chtějí zasáhnout raketami toto ropné království.

Bombardování letiště, útok na základnu

V noci Saúdové bombardovali letiště v metropoli Saná a vojenskou základnu al-Dulajmí.

Jednotky věrné jemenskému prezidentovi zaútočily na velkou vojenskou základnu Anád, kterou mají v rukou Húsíové. Po těžkých bojích dobyly zpět adenské letiště.

Foto: Aktuálně.cz

Účelem akce, na které se dohodla koalice deseti států, je podle velvyslance "ochraňovat a hájit legitimní vládu" prezidenta Abdara Hádího.

Saúdové nasadili na 150 000 vojáků a stovku letadel. Do pozemní operace se podle agentury Reuters zapojilo i jordánské letectvo. Televize al-Arabíja informovala, že operace se zúčastní také Egypt, Pákistán a Súdán.

Američané operaci podpoří, do bojů se ale nezapojí

Egyptský ministr zahraničí krátce po zahájení úderů uvedl, že jeho země poskytuje politickou a vojenskou podporu. O svém zapojení do akce podle AP hovořily rovněž Maroko, Katar, Kuvajt, Spojené arabské emiráty či Bahrajn.

Saúdská Arábie operaci před jejím zahájením konzultovala se Spojenými státy a věděl o ní i prezident Barack Obama. USA podle nejmenovaných činitelů citovaných agenturou Reuters poskytují nespecifikovanou podporu, přímo se však Washington do akce nezapojí.

Saúdská armáda již o den dříve přesunula k jemenským hranicím těžkou výzbroj včetně dělostřelectva.

Šíitští Húsíové ovládli velkou část Jemenu.
Šíitští Húsíové ovládli velkou část Jemenu. | Foto: Reuters

Prezident Jemenu Abdar Hádí v úterý v souvislosti s vyostřující se situací v zemi požádal Radu bezpečnosti OSN o okamžitou vojenskou pomoc.

Hlava státu našla v únoru útočiště v jihojemenském přístavu Aden poté, co rebelové ovládli metropoli Saná a krátce prezidenta drželi v domácím vězení.

Právě obavy z možného útoku povstalců na přístav Aden, kvůli nimž se prezident ve středu ukryl na neznámém místě patrně mimo město, byly jedním z důvodů pro rychlé zahájení akce. Ta je podle saúdského ambasadora v USA odpovědí na Hádího žádost a je v souladu s pravidly OSN a Ligy arabských států.

Saúdskoarabská státní média dnes oznámila, že jemenský prezident Hádí už je v hlavním městě Saúdské Arábie Rijádu.

Budeme jim čelit. Bez Íránu!

Húsíové v současnosti kontrolují jemenské letectvo a balistické střely, uvedl velvyslanec.

Jeden z členů jejich vedení v reakci na zahájení úderů v televizi Al-Džazíra řekl, že jde o agresi vůči Jemenu a že rozpoutá v celém regionu velkou válku.

Podle agentury Reuters další z vůdců prohlásil, že útoku budou čelit bez pomoci Íránu. Právě Teherán je považován za sílu, která Húsíe podporuje.

Po boku Húsíů bojují proti zbytkům vojska věrného Hádímu jednotky loajální bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Ten odstoupil v roce 2012 z funkce po masových demonstracích a protestech, moc předal právě Hádímu.

Húsíové jsou šíitští muslimové a mají podporu Íránu, největší šíitské země. Naopak Saúdská Arábie podporuje sunnitské muslimy. Boje v Jemenu jsou součástí saúdsko-íránské rivality a boje o vliv v islámském světě.

Saúdové už v roce 2011 vyslali armádu do Bahrajnu, aby tam potlačila povstání šíitské populace proti královské rodině, která vyznává sunnitský islám. To se podařilo, protesty na ostrově ustaly.

 

Právě se děje

Další zprávy