V Česku roste nenávist k muslimům, varuje Amnesty

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 2. 2015 11:11
Česko "tradičně" diskriminuje Romy, píše ve výroční zprávě mezinárodní nezisková organizace Amnesty International. Kritizuje ale i chování Česka k muslimům.
Demonstrace organizace Islám v ČR nechceme.
Demonstrace organizace Islám v ČR nechceme. | Foto: Vojtěch Marek

Londýn/Praha - Česko - navzdory dlouhodobé kritice Evropské komise a lidskoprávních organizací - stále diskriminuje Romy.

V zemi ale prudce vzrostla i averze k muslimům. Ve své výroční zprávě na to upozorňuje organizace Amnesty International.

Romové jsou podle AI v tuzemsku znevýhodňováni ve všech aspektech života - od vzdělávání, přes zdravotní péči, pozici na trhu práce až po bydlení.

Přístup Čechů k nim Amnesty považuje za největší český lidskoprávní prohřešek.

Organizace kritizovala jmenovitě to, že jsou malí Romové plošně zapisování do praktických (dříve zvláštních) škol. I v případech, kdy neprojevují známky duševní zaostalosti. Předsudky k Romům pak mají i případní zaměstnavatelé.

Petice proti islámu a netečnost k syrskému utrpení

Mezinárodní nezisková organizace, která monitoruje dodržování lidských práv po celém světě, znovu pranýřuje i zavírání duševně nemocných pacientů do klecových lůžek.

Úplně poprvé naopak mezinárodní nezisková organizace zmiňuje islamofobii v Česku. Ve své zprávě upozorňuje na to, že přes 25 tisíc občanů podepsalo petici proti rozšíření práv české muslimské komunity.

Podle platných zákonů může jakákoliv náboženská komunita po deseti letech od registrace v České republice požádat o "rozšíření práv". Což znamená mimo jiné to, že získá právo na výuku své nauky ve státních školách či uzavírání státem uznávaných sňatků podle svých zvyků.

Amnesty si všímá také případu dvou studentek, jež loni na podzim odešly ze zdravotnické školy v Praze kvůli zákazu nosit hidžáb. Přesněji celospolečenské diskuse, kterou případ vyvolal.

Negativně je ve zprávě nazíráno také na zamítavý postoj Česka k přijetí syrských uprchlíků z Jordánska. Vláda sice nakonec kývla na přijetí patnácti rodin, významnější pomoc ale neposkytla, kritizuje Amnesty.

Závěrem zmiňovaná zpráva připomíná říjnový "Týden proti antirasismu a xenofilii". Ten iniciovali čeští neonacisté - měl podobu hackerských útoků na webové stránky českých neziskových organizací a českého Helsinského výboru.

 

Právě se děje

Další zprávy