Američtí lékárníci odmítají vyrábět léky určené pro popravy

ČTK ČTK
31. 3. 2015 11:07
Asociace sice nemůže tuto praktiku přímo zakázat, nastavuje však etická pravidla pro své členy, která jsou obecně respektována.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Wikimedia Commons

Washington - Velká část amerických lékáren už nebude poskytovat své výrobky k popravám.

Na kroku, který dále zkomplikuje americkým věznicím již tak obtížné shánění náplně do smrtících injekcí, se v pondělí podle agentury AP shodla největší asociace lékárníků v USA.

Řada států v současnosti řeší nedostatek přípravků použitelných k popravám kvůli bojkotu ze strany farmaceutických firem; některé se uchylují k metodám používaným v minulosti.

Etická pravidla pro členy

Americká asociace farmaceutů, která sdružuje přes 62 000 lékárníků, na svém pondělním zasedání doporučila svým členům nepřipravovat ani neposkytovat látky, které chtějí úřady využít k vykonání trestu smrti.

Asociace sice nemůže tuto praktiku přímo zakázat, nastavuje však etická pravidla pro své členy, která jsou obecně respektována.

Lékárníci se tak připojili k profesním asociacím lékařů a anesteziologů, které podobná doporučení schválily již dříve.

Komplikace pro věznice

Pro americké věznice může být jejich rozhodnutí velkou komplikací, neboť právě na lékárny připravující směsi různých farmak se začaly obracet poté, co jim přestaly své produkty poskytovat zvláště evropské farmaceutické firmy.

Některé státy kvůli tomu začaly používat nové směsi několika přípravků, což vyvolalo kritiku kvůli možnému utrpení popravovaných lidí způsobenému nasazením nevyzkoušených látek.

Popravy řady zločinců musely být v posledních měsících kvůli nedostatku náplně do injekcí odloženy.

Místo injekce popravčí četa

Zákonodárci několika amerických států z toho důvodu schválili návrat k metodám poprav užívaným v minulosti. V Utahu nastoupí v případě nedostatku injekcí popravčí četa, v Tennessee zase přijde na řadu elektrické křeslo.

Podle některých názorů tak bude americká společnost po bojkotu ze strany zdravotnických profesí po letech opět čelit tomu, co popravy skutečně znamenají.

Podle profesora medicínského práva a etiky Billa Fassetta vytvořilo užívání injekcí pro popravy "sterilní prostředí", které zamlžuje jejich drsnou podstatu.

"Je to, jako bychom doopravdy nepopravovali, tak trochu, jako bychom brali Broka k veterináři. Prostě je jen uspíme. Tak to ale není," řekl AP Fassett, který na zasedání lékárnické asociace hlasoval proti poskytování léčiv k popravám.

 

Právě se děje

Další zprávy