Američané po 30 letech propustili izraelského špiona. Dostal doživotí za předání tajných depeší

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2015 14:33
Jednašedesátiletý Američan Jonathan Pollard je jediným občanem v historii USA, který byl v 80. letech odsouzen k doživotnímu vězení za předávání informací spojenecké zemi. Pollard pocházející z texaské židovské rodiny byl podmínečně s tím, že se z USA nesmí pět let vzdálit.
Jonathan Pollard na snímku z roku 1991.
Jonathan Pollard na snímku z roku 1991. | Foto: Reuters

Washington - Z věznice v severokarolínském městě Butner byl v pátek po třiceti letech propuštěnizraelský špion Jonathan Pollard, odsouzený v roce 1987 na doživotí za předání stohů amerických tajných dokumentů Izraeli.

O propuštění rozhodla americká justice v červenci, důvody nesdělila. Americké úřady jednašedesátiletého Američana propustily z vězením s tím, že se z USA nesmí pět let vzdálit. Izrael prý ale na jeho odjezdu ze země trvá.

"Lidé v Izraeli propuštění Jonathana Pollarda vítají," uvedl v prohlášení izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Po třech dlouhých a těžkých dekádách se znovu sejde se svou rodinou," dodal.

Podle podmínek propuštění musí Pollard, který patří k vlivné americké židovské obci, ještě příštích pět let zůstat v USA. Případnou dřívější cestu do Izraele, kde ho čeká vřelé přijetí politiků i veřejnosti, či jinam mu může povolit americký prezident.

Podle jeruzalémského tisku ho izraelská vláda o to již požádala. Podle AP o možnost jeho rychlého vycestování začali usilovat i někteří členové Kongresu, ale Barack Obama podle svého okolí nyní nehodlá změnit podmínky propuštění.

Pollard je jediným občanem v historii USA, který byl odsouzen k doživotnímu vězení za předávání informací spojenecké zemi. Jeho věznění dlouhodobě zatěžovalo vztahy mezi Washingtonem a Tel Avivem. Všechny jeho žádosti o obnovení procesu byly zamítnuty, žádný z amerických prezidentů nevyužil možnosti udělit mu milost.

Nyní jednašedesátiletý Pollard byl civilním zpravodajským analytikem amerického vojenského námořnictva a předal Izraeli tisíce tajných dokumentů. Rozsah materiálů, které touto cestou Izraelci získali, nebyl dosud plně odhalen, ale mimo jiné šlo o americké údaje o dodávkách sovětských zbraní do Sýrie a Iráku a o syrských chemických zbraních.

Aféra se stala jednou z nejnepříjemnějších a nejškodlivějších epizod v americko-izraelských vztazích. Pollard byl zadržen v listopadu 1985, když se neúspěšně pokusil získat azyl na izraelském velvyslanectví ve Washingtonu. O jeho osvobození žádalo v minulosti Američany několik izraelských politiků, vždycky ale neúspěšně. Bývalý šéf CIA George Tenet dokonce pohrozil demisí, pokud bude propuštěn.

Pollardovi stoupenci tvrdili, že jeho trest je příliš přísný. Argumentovali tím, že Izrael je blízkým spojencem USA a že velká většina skutečností, které Pollard vyzradil, nezpůsobila Washingtonu škody. Hlavně podle nich pomáhal Izraeli bojovat proti arabskému radikalismu.

Jiní ale mají Pollarda za zrádce, který vyzrazením státních tajemství výměnou za peníze poškodil vlast, a to v době studené války. Podle některých zdrojů tento hrdina izraelské pravice poskytl i jiným zemím než Izraeli důležité informace, které mohly skončit v rukou Sovětského svazu.

"Snažil jsem se sloužit oběma zemím. Nefungovalo to," řekl AP Pollard v rozhovoru ve vězení v roce 1998.

Spekulace o možném Pollardově propuštění se objevily už loni. Vláda USA údajně zvažovala, že tímto krokem povzbudí izraelského spojence ke vstřícnému jednání s Palestinci. Mírové rozhovory nakonec zkolabovaly a Pollard zůstal ve vězení.

Nyní americká média spekulují o tom, zda nebyl propuštěn ve snaze zmírnit rozhořčení Izraele z nedávné dohody, kterou velmoci v čele s USA uzavřely s Íránem a která dostala tohoto zapřisáhlého nepřítele židovského státu z mezinárodní izolace.

Pollard byl vězněn v Severní Karolíně a v posledních letech si stěžoval na problémy se zdravím. Podle lékařů začal trpět cukrovkou a vysokým krevním tlakem.

 

Právě se děje

Další zprávy