Američané poprvé shodili Kurdům v Sýrii zbraně a munici

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 10. 2014 12:21
Turecko krátce poté oznámilo, že iráckým bojovníkům z řad Kurdů umožní překročit hranice se Sýrií a přidat se k obraně města Kobani proti radikálům z Islámského státu.
Situaci v Kobani sledují s napětím především Kurdové na turecké straně hranice. Ankara čelí kritice, že odmítá pomoci.
Situaci v Kobani sledují s napětím především Kurdové na turecké straně hranice. Ankara čelí kritice, že odmítá pomoci. | Foto: Reuters

Kobani - Americká letadla shodila v neděli večer kurdským bojovníkům u severosyrského Kobani vůbec poprvé zásilku zbraní, munice a zdravotnických potřeb.

Turecko krátce poté oznámilo, že do Sýrie povolí vstup iráckým Kurdům, kteří se chtějí  k obraně města před radikály z Islámského státu (IS) připojit.

Kurdové se ofenzivu islamistů v oblasti snaží zastavit již několik týdnů. Američané a jejich spojenci jim v tom doposud pomáhali leteckými údery na pozice islamistů.

Turecko pustí irácké Kurdy bojovat do Sýrie

Agentura AP poznamenala, že shození pomoci velmi pravděpodobně tureckou vládu pobouří. Ankara se totiž už dříve nechala slyšet, že je proti jakýmkoli dodávkám zbraní kurdským bojovníkům v Sýrii.

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu nicméně krátce po oznámení Američanů uvedl, že Ankara dovolí iráckým bojovníkům z řad Kurdů, aby překročili hranice se Sýrií a v Kobani se přidali k boji proti IS. Turecko přitom takový krok doposud odmítalo, připomněl server BBC. Z Kobani a okolí uprchly před IS masy lidí, řada z nich zamířila právě do Turecka.

Munice, zbraně a zdravotnický materiál

Americká nákladní letadla typu C-130 "doručila zbraně, munici a zdravotnický materiál, který poskytly kurdské úřady v Iráku a který je určený k tomu, aby (kurdští bojovníci) pokračovali v boji proti pokusům ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě, název, který IS dříve používal - pozn. red.) obsadit Kobani," citovala agentura Reuters z prohlášení Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM).

Turecko považuje podobná kurdská hnutí za odnože Strany kurdských pracujících (PKK), která je Ankarou, ale i Washingtonem označovaná za teroristickou organizaci.

Americký prezident Barack Obama v sobotu telefonoval svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi a situaci v Sýrii spolu řešili. Obama měl Erdogana údajně upozornit, že se na shození pomoci chystají, uvedl nejmenovaný americký představitel.

O život přišly stovky islamistů

Spojenci v posledních dnech podnikli v oblasti 135 náletů, které spolu s odporem Kurdů na bitevním poli zpomalily postup islamistů. Při leteckých úderech prý rovněž přišly o život stovky bojovníků IS.

"Bezpečnostní situace v Kobani nicméně stále zůstává křehká a ISIL i nadále ohrožuje město a kurdské jednotky," dodalo americké velení ve svém písemném prohlášení.

Na operaci se prý podílely tři americké letouny, které shodily celkem 27 balíků pomoci. Výsledky mise se ještě vyhodnocují, nicméně údajně to vypadá, že "velká většina" pomoci skončila v rukou kurdských bojovníků tak, jak bylo zamýšleno.

Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. V jeho okolí islamisté ovládají asi 300 vesnic, a pokud by město padlo, ovládl by IS souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po město Aleppo. Z Kobani a jeho okolí již uteklo do sousedního Turecka přes 180 000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy