Američané a Evropa na pokraji obchodní války. Od půlnoci začala platit cla na ocel a hliník

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2018 22:53
Na ocel jsou uvalena cla ve výši 25 procent, na hliník ve výši 10 procent. Kromě EU se týkají i Kanady a Mexika.
Americký prezident Donald Trump na ekonomickém fóru v Davosu.
Americký prezident Donald Trump na ekonomickém fóru v Davosu. | Foto: Reuters

Washington - Na Evropskou unii dopadla cla na dovoz hliníku a oceli do Spojených států. Podle agentury Reuters to oznámil americký ministr obchodu Wilbur Ross. Cla začala platit pro EU, Kanadu a Mexiko o půlnoci amerického času.

Na ocel budou uvalena cla ve výši 25 procent, na hliník ve výši 10 procent.

Evropská unie, Kanada i Mexiko již uvedly, že v reakci na postup Washingtonu plánují zavedení vlastních cel na různé zboží z USA.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil uvalení cel už letos v březnu, ale do konce května udělil zmíněným zemím dočasnou výjimku. V průběžných jednáních mezi USA a EU se ovšem nepodařilo najít kompromis.

Unie nabízela například větší otevření evropského energetického trhu pro dovoz plynu z USA nebo změnu pravidel Světové obchodní organizace (WTO) pro narovnání nerovností v globálních obchodních vztazích. Poslední jednání mezi americkou delegací a zástupci EU, která probíhala ve středu a ve čtvrtek, ale selhala.

"V průběhu jednání se Spojené státy snažily využívat hrozby omezení obchodu jako páky k tomu, aby získaly ústupky od EU. To není způsob, jak obchodovat - a rozhodně ne mezi dlouhodobými partnery, přáteli a spojenci," uvedla komisařka EU pro obchod Cecilia Malmströmová.

Podle Junckera nemá unie jinou možnost než řešit věc sporem u Světové obchodní organizace (WTO). "Budeme bránit zájmy unie plně v souladu s mezinárodním obchodním právem," uvedl Juncker.

Právní postup u WTO spustí komise už v pátek, komise o tom pro případ potřeby rozhodla na svém jednání v úterý ve Štrasburku a věc byla konzultována s členskými zeměmi. Podle názoru EU jsou americká opatření v rozporu s pravidly WTO jednoznačně zaměřená na ochranu domácího průmyslu před konkurencí, kterou představuje dovoz. 

Evropská unie má připravena odvetná opatření, novými cly zatíží americký dovoz do EU v hodnotě 2,8 bilionu eur. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker už americký krok odsoudil jako "čistý a jasný protekcionismus". "Spojené státy nám nenechávají jinou možnost než řešit spor skrze WTO a uvalit dodatečná cla na určitou část dovozu z USA," uvedl ve čtvrtek.

Ke kritice se přidal rovněž francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož je zavedení cel na evropské kovy nelegální a Washington udělal chybu. S Trumpem si chtěl o jeho kroku ještě ve čtvrtek promluvit.

"Naše odpověď na America First (Amerika na prvním místě) může být jen: Spojená Evropa," uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Rozhodnutí USA uvalit cla na ocel a hliník z EU nerozumíme a odmítáme je. EU je připravena adekvátně odpovědět vhodnými protiopatřeními," dodal.

Kanada uvedla, že zavede odvetná opatření zacílená na americkou ocel a hliník, ale také whisky, pomerančový džus a další potravinářské výrobky. Ministryně zahraničí Chrystia Freelandová oznámila, že cla zasáhnou zboží v hodnotě 16,6 miliard kanadských dolarů (283 miliard Kč), přičemž u některých produktů by se jednalo o 25procentní poplatek, u jiných deset procent.

USA tarify zdůvodňují ochranou své národní bezpečnosti. Podle unie ale nemá tento argument logiku, neboť většina zemí EU je zároveň v NATO.

"Neviděli jsme žádnou analýzu, která by ukazovala, že vývoz oceli a hliníku z EU je (pro USA) bezpečnostním problémem," uvedl na začátku tohoto týdne David O'Sullivan, velvyslanec EU ve Washingtonu.

Moody's: Zavedení dovozních cel poškodí americkou ekonomiku

Současný konflikt navíc může dál eskalovat. Americký prezident Trump minulý týden pohrozil, že USA zavedou cla i na dovoz aut. Toto opatření by citelně postihlo především německé výrobce a Evropská unie by pravděpodobně odpověděla obdobně razantně.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's dnes uvedla, že rozhodnutí Spojených států uvalit dovozní cla může sice povzbudit některé americké výrobce, ale ekonomiku USA jako celku zřejmě poškodí. 

"(Cla) by zvýšila vstupní náklady celé řady výrobců, mohla by vyústit v celkový nárůst cen a vyvolat odvetná opatření, která by ublížila některým exportérům z USA," cituje agentura Reuters z dnešního prohlášení šéfky společnosti Atsi Shethové.

 

Právě se děje

Další zprávy