Alláh akbar, znělo Kolínem nad Rýnem. Desetitisíce Turků vyšly do ulic podpořit Erdogana

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2016 21:45
Na 40 tisíc stoupenců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se v neděli podle policie zúčastnilo shromáždění v Kolíně nad Rýnem. Policie měla v pohotovosti 2700 lidí, ale závažnější incidenty dosud nebyly hlášeny.
Demonstrace v Kolíně nad Rýnem na podporu tureckého prezidenta Recepa Erdogana.
Demonstrace v Kolíně nad Rýnem na podporu tureckého prezidenta Recepa Erdogana. | Foto: Reuters

Přes 40 tisíc podporovatelů tureckého prezidenta Recepa Erdogana vyšlo v neděli do ulic Kolína nad Rýnem.

V závěru "turecké" akce bylo účastníkům přečteno poselství šéfa tureckého státu, který zejména ocenil odvahu, s níž se turecké obyvatelstvo postavilo pučistům.

"Turecko je dnes silnější, než kdy bylo před 15. červencem (den zmařeného pokusu o státní převrat - pozn. red.)," zdůraznil podle agentury DPA prezident v poselství. Poděkoval zároveň i tureckým občanům, kteří vyšli do ulic v Německu.

V akci bylo 2700 policistů z celé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, pomáhají i policisté z ostatních spolkových zemí. Nad městem létaly vrtulníky, v pohotovosti byly i vodní děla.

Na shromáždění přišel turecký ministr sportu a mládeže Akif Kiliç, který se narodil v Německu. Akci označil jako signál semknutosti vůči pučistům. "Ze shromáždění má vyjít takové poselství, že všechny politické strany i nevládní organizace v Německu stojí společně proti puči a chtějí obhajovat demokracii," prohlásil.

Kolínská primátorka Henriette Rekerová zřídila na místě koordinační štáb, kde se bude rozhodovat o okamžitých opatřeních, začne-li se situace vyhrocovat.

Demonstrace v Kolíně nad Rýnem na podporu tureckého prezidenta Recepa Erdogana
Demonstrace v Kolíně nad Rýnem na podporu tureckého prezidenta Recepa Erdogana | Foto: Reuters

Malá krajně pravicová strana Pro NRW (Občanské hnutí pro Severní Porýní-Vestfálsko) se hodlala navzdory policejnímu zákazu vydat městem a dostat se co nejblíže ke stoupencům tureckého prezidenta, nakonec se pořadatelé akce s policisty dohodli, že nebudou situaci vyhrocovat. Podle DPA policie shromáždění asi 250 lidí před kolínským hlavním nádražím rozpustila.

Policie ze Severního Porýní-Vestfálska vyjádřila na svém Twitteru německy i turecky přání poklidného průběhu celého odpoledne a dvojjazyčně vysílá i své další zprávy. "V takové situaci je samozřejmě třeba, aby byli všichni zúčastnění, z nichž mnoho mluví turecky, dobře informováni," vysvětlila to policejní mluvčí.

Demonstrace v Kolíně nad Rýnem na podporu tureckého prezidenta Recepa Erdogana
Demonstrace v Kolíně nad Rýnem na podporu tureckého prezidenta Recepa Erdogana | Foto: Reuters

Nechtěně komicky vyzněla informace, že filmaři odpálí v Kolíně petardu při natáčení dalšího dílu seriálu Kobra 11. Později policie uvedla, že vedení města a stanice RTL se dohodly, že se dnes nic odpalovat nebude.

Demonstraci na podporu Erdogana podle agentur organizuje Unie evropsko-tureckých demokratů (UETD) blízká Erdoganově AKP. Organizátoři demonstrace zdůrazňovali demokratický a poklidný charakter akce a počítají s účastníky z Finska, Belgie, Británie, Rakouska a Švýcarska.

Pořadatelé chtěli na demonstraci živě vysílat pro zúčastněné pozdrav tureckého prezidenta, ústavní soudci to ale zakázali. Ulehčili tak situaci policejnímu prezidentovi Jürgenu Mathesovi, který varoval, že udělá všechno, aby projevu zabránil, aby se situace nezačala vyhrocovat.

Demonstrace v Kolíně nad Rýnem na podporu tureckého prezidenta Recepa Erdogana
Demonstrace v Kolíně nad Rýnem na podporu tureckého prezidenta Recepa Erdogana | Foto: Reuters

Erdoganův mluvčí to podle DPA ostře kritizoval. "Je to nepřijatelná situace," řekl podle státní agentury Anadolu mluvčí Ibrahim Kalina a vznesl řečnickou otázku, co je asi pravým důvodem zákazu.

Podle listu Tagesspiegel mnoho kolínských Turků vyvěsilo do svých oken turecké vlajky s bílým půlměsícem. Tagesspiegel napsal na svém webu, že mezi demonstranty budou i tisíce tureckých pravicových radikálů. V Německu žijí zhruba tři miliony lidí tureckého původu, většinou přistěhovalci, kteří přišli do Spolkové republiky v 60. a 70. letech, nebo jejich potomci.

 

Právě se děje

Další zprávy