Afričané začali šlapat na kole. Vyrábí tak elektřinu

Jana Černá
26. 8. 2012 19:00
Nový přístroj na nabíjení akumulátorů zatím ke svícení využívají ve Rwandě
POWERCycle.
POWERCycle. | Foto: Nuru Energy

Rwanda - Po solární energii přichází do Afriky nový trend, stoprocentně obnovitelný a na počasí zcela nezávislý zdroj elektřiny. Obchodníci nabíjejí zákazníkům akumulátory svou vlastní silou - pomocí "elektrického kola", na kterém šlapou do pedálů.

Jde o první podobný přístroj, který našel praktické využití i u nejchudších vrstev venkovského obyvatelstva.

Zaváděním nové technologie se navíc vytváří další pracovní místa. Lidé ušetří náklady na nákup drahého petroleje, nejčastějšího zdroje světla v chudších částech Afriky.

Společnost Nuru Energy, kterou spoluzaložila Světová banka v roce 2008, rozeběhla prodej prvních pedálových generátorů nazvaných POWERCycle ve Rwandě, projekt by měl v nejbližší době začít fungovat i v Keni, Ugandě a Tanzánii.

Pro rodiny v oblastech bez rozvodných sítí představuje spolehlivý zdroj osvětlení nebo i energie na nabití rádia a mobilních telefonů.

Dočasné řešení

Podle rozvojové organizace Lighting Africa strávili zaměstnanci Nuru Energy před uvedením přístroje na trh celkem rok ve Rwandě, kde prozkoumali životní podmínky asi 600 venkovských domácností. Zjistili, že naprostá většina jejich potenciálních zákazníků pracuje v zemědělství za méně než 2 dolary denně.

Dříve vyvinuté přístroje, které využívají obnovitelné zdroje energie, jako třeba malé přenosné solární panely, jsou pro tyto rodiny cenově absolutně nedostupné. Drahý je pro ně i petrolej za zhruba 2 dolary týdně.

Na rozdíl od prodejců přístrojů nabíjených sluneční energií se společnost rozhodla pro jiný obchodní model. POWERCycle neprodává koncovým zákazníkům, ale obchodníkům, které vyškolí, a zprostředkuje jim půjčku na zakoupení prvních LED světel.

Afrika aktuálně: Zásah proti stávkujícím horníkům v JAR

Nový výrobek pro rodiny podle generálního ředitele a spoluzakladatele Nuru Energy Sameera Hajeeho představuje desetkrát nižší náklady než používání petroleje. "Zákazník si pořídí světlo za 6 dolarů, za osvětlení pak bude platit asi 20 centů týdně," uvedl pro televizi CNN.

"Z pohledu obchodníků, oni za 20 minut šlapání nabijí pět světel a vydělají tím asi 1 dolar. Všichni, co pracujeme v Africe, víme, že to je mnohem víc, než zdejší lidé dostanou za celý den," dodal Hajee. LED osvětlení by mělo z jednoho nabití rodinám vydržet svítit až 28 hodin, což je podle Nuru Energy obvyklá týdenní spotřeba.

Společnost se v současné době soustřeďuje na rozvojové oblasti Afriky, v budoucnu plánuje rozšíření projektu do dalších zemí. POWERCycle ale považuje pouze za přechodné řešení do doby, než budou i venkovské oblasti Afriky napojené na spolehlivou elektrickou síť.

 

Právě se děje

Další zprávy