Vědci budou z lodí pátrat po candátech na Lipně. Šest dní a nocí pomocí sítí a sonarů

Martin Biben Martin Biben
26. 8. 2016 12:41
Na české poměry mimořádnou vědeckou expedici zažije lipenská přehrada. Na přelomu srpna a září budou vodní plochu křižovat na lodích vědci z Akademie věd spolu s experty z Českého rybářského svazu. Největší českou vodní nádrž a ryby v ní budou detailně sledovat šest dní i nocí za pomoci moderní techniky, například lovných sítí či sonarů. Cílem průzkumu je zejména zjistit, jestli se vzpamatovala populace candáta, které před několika lety hrozilo vyhynutí.
Největší vodní plochu v Česku čeká rozsáhlý průzkum.
Největší vodní plochu v Česku čeká rozsáhlý průzkum. | Foto: www.ckrumlov.cz

Lipno – Rozsáhlý průzkum lipenské nádrže provede dvacet expertů na čtyřech lodích. V akci budou i v noci. "Na vodě budeme často přes noc, na některé odlovy se vyráží večer a vrací se nad ránem. Další tým od nás bude úlovky přebírat na břehu," popsal průběh expedice ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd Jan Kubečka.

Sledování by mělo napovědět, co si mohou rybáři na přehradě dovolit v příštích letech. "Candát je pro řadu rybářů nejzajímavějším druhem na jezeře z hlediska sportovního rybolovu. V posledních dekádách minulého století na něj bylo Lipno velmi bohaté, ale po roce 2000 výrazně zchudlo," řekl Kubečka. Poslední průzkum tady prováděli českobudějovičtí hydrobiologové v roce 2012, kdy už rybáři lovili jen zlomky původních počtů candáta.

"Candát i další druhy dravých ryb, jako jsou štika, okoun či sumec, nejsou jen pochoutkou, ale mají i vysokou sportovní hodnotu. Řada rybářů je pouští, dělá jim potěšení rybu přelstít a ulovit," uvedl hospodář jihočeského územního svazu Českého svazu rybářů Milan Hladík.

První část výzkumu provedli vědci ve spolupráci se sportovními rybáři již v červnu, když odebrali vzorky candátů, aby poznali věkovou strukturu populace. Hlavní část výzkumu začne v pondělí 29. srpna. Během týdne prozkoumá dvacetičlenný tým vědců celou plochu nádrže od přítoku až k hrázi. Po důkladném zmapování a analýzách vědci navrhnou doporučení pro obhospodařování lipenské nádrže. Například úpravy pravidel rybolovu, návrhy vysazování ryb či výpočty očekávané produkce.

Vědci se ale nebudou zabývat jen candátem. Budou i analyzovat celkové složení ryb na přehradě, včetně jejich potravy. Výsledky analýz využijí i v rámci letos zahájeného mezinárodního projektu ClimeFish, který má přinést dlouhodobou předpověď pro mořskou i sladkovodní produkci ryb v závislosti na změnách klimatu a dalších antropogenních vlivech.

"Vody se kvůli změnám klimatu ohřívají rychle. Za 30 let, kdy každoročně sledujeme nádrž na Římově, stoupla průměrná teplota téměř o dva stupně. Dalším výrazným vlivem je obecné snižování živinové zátěže. Oba vlivy mají za následek menší počet ryb a také to, že jsou ryby menší, což rybáře málokdy těší," upozorňuje Jan Kubečka.

Českobudějovičtí vědci monitorují česká jezera a nádrže už několik desítek let. "Už teď je zřejmé, že budou v českých vodách ubývat chladnomilné druhy, jako je pstruh a síh, naopak bude stoupat produkce teplovodních druhů jako sumec, candát a kapr," dodal vědec Kubečka.

 

Právě se děje

Další zprávy