Stockholm

24. 8. 2014 16:31
Hlavní a největší město Švédska se rozkládá na čtrnácti ostrovech nacházejících se mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem, na východní straně země.
Stockholm, Švédsko
Stockholm, Švédsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Ne nadarmo se mu říká Benátky severu, vždyť 30 % centra Stockholmu je tvořeno vodou.

Zelené město na vodě, protkané cyklisty všech věkových kategorií i vrstev, to přesně je Stockholm. Název města se dá přeložit jako kláda (stock) a ostrov (holm) a v jeho prospěch hovoří i statistiky potvrzující, že více než 40 % městské půdy slouží jako veřejné parky a jiné otevřené prostory. Stockholm již dlouho staví svou pověst na ekologii a trvalé udržitelnosti zdrojů.

Stockholm - základní informace

Název: Stockholm

Stát: Švédsko

Počet obyvatel: 830 000

Rozloha: 377 km²

Nadmořská výška: 23 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 500 obyv./km²

Náboženství: katolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +46

Systém zásobování teplem zde z 80 % využívá obnovitelných zdrojů a město dál pracuje na tom, aby se v budoucnosti zcela obešlo bez fosilních paliv. S myšlenkou na zachování přírody se tak každý den do práce vydávají tisíce Stockholmčanů, kteří sedají na kolo a využívají cyklistických stezek, které zde vedou i tam, kde byste to rozhodně nečekali. Půjčoven kol je zde více než obchodů s potravinami a rozhodně více než nočních klubů.

Ve Stockholmu se pravidelně vyhlašují vítězové Nobelových cen a v roce 1912 se zde konaly letní olympijské hry. Sportovní nadšenci by si neměli nechat ujít návštěvu hokejové haly Globen. Jde o největší půlkulatou stavbu na světě s průměrem 110 metrů a výškou 85 metrů.

Historie

První písemná zmínka o Stockholmu pochází z roku 1252, kdy jej měl údajně založit říšský hrabě Jarl Birger. Již v té době bylo místo důležitým obchodním uzlem zejména kvůli železu pocházejícím z dolů v Bergslagenu. Jeho původní funkce však spočívala v odvrácení případného útoku na město Sigtuna, nacházejícím se na jezeře Mälaren. K tomuto účelu byla ve městě postavena pevnost strážící cestu mezi jezerem a Baltským mořem.

Ve středověku bylo město významným obchodním centrem udržujícím čilé vztahy s Německem. V té době žilo ve Stockholmu až 25 % Němců. Hlavním městem Švédska se Stockholm stal již v roce 1523. Během konfliktů s Dánskem město na určitou dobu padlo pod nadvládu dánského krále, až jej Gustav Vasa dobyl zpět a jeho rozkvětu již nic nebránilo.

V 18. století téměř třetina obyvatel města padla za oběť morové ráně, později město ničily také požáry. V 19. století se však Stockholm pomalu vzpamatoval z útrap a stalo se z něj centrum vzdělanosti, umění i vědy. Obzvlášť po roce 1860 město zažilo obrovskou expanzi, vznikly zde široké bulváry, nová předměstí a moderní čtvrti na okraji Stockholmu.

Turistické zajímavosti

Centrum města, kam po příjezdu zamíří bezesporu každý turista, se nachází na ostrově Gamla Stan. Architektura je zde ovlivněna dlouholetým vlivem Německa a Rakouska, proto si zde můžete na chvíli připadat jako v Berlíně nebo Vídni.

Hlavním lákadlem je královský palác Drottningholm, který byl v minulosti sídlem švédské královské rodiny. V 16. století jej nechal postavit Jan III. Švédský s manželkou Katarinou Jagellonskou a nachází se zde mimo jiné také divadlo, anglický park, barokní zahrada, kostel a čínský pavilon. Královská rodina dnes sídlí ve Stockholmském paláci na místě staré pevnosti. Čítá přes 600 pokojů, což z něj činí jedno z největších královských sídel na světě.

Koncertní sál ve Stockholmu, kde se udělují Nobelovy ceny.
Koncertní sál ve Stockholmu, kde se udělují Nobelovy ceny. | Foto: Nobel Museum

Dominantou města je městská radnice postavená v duchu romantismu, kde se předávají Nobelovy ceny. Její věž je zakončená třemi zlatými korunkami, které má Švédsko ve znaku. Zajímavou památkou, kterou nesmíte minout, je dřevěný hřbitov, odrážející všechny styly od románského po funkcionalistický. Je zde pohřbena například Greta Garbo.

Za návštěvu stojí také místní skanzen. Projdete v něm celou švédskou historii a součástí je také malá zoologická zahrada, kde pochopíte, proč je Švédsko spojováno se siluetou tak trochu neohrabaného losa. Pár kroků odsud narazíte na Vasamuseet, vrak lodi, která se potopila v roce 1628 a v roce 1961 byla v mimořádně dobrém stavu vytažena a zrestaurována. Ve Stockholmu se nachází překvapivě mnoho muzeí, jedním z největších je Národní muzeum s velkou sbírkou obrazů a uměleckých předmětů.

Počasí

Celých 15 % Švédska se nachází za severním polárním kruhem, což napovídá, že zima se zde bere skutečně vážně a na výlet do Stockholmu byste určitě neměli vyrazit bez dobrého vybavení do deště a mrazu, zejména, chystáte-li se na návštěvu v zimních měsících. Počasí ve Stockholmu i na celém Skandinávském poloostrově je však ovlivňován teplým Golfským proudem, což zaručuje relativně příjemné letní počasí, teploty se v tu dobu pohybují okolo 17 až 20 stupňů a může být skutečně slunečno. Naopak v lednu teploty padají pod mínus pět stupňů. Dávat pozor je třeba i na délku dnů a nocí. Vyrazíte-li sem v létě, můžete zažít až 18hodinové dny a krátké noci, v zimě je to přesně naopak.

 

Právě se děje

Další zprávy