Štíhlá i po dovolené? Stačí pár pravidel

Kristina Procházková
20. 6. 2007 12:00
Léto máme spojeno s relaxací, pohybem, sportem a aktivními dovolenými. Mnozí lidé ale odpočívají v horizontální poloze na pláži. Jakými pravidly by se měli jedni i druzí řídit, aby se prázdniny nepodepsaly na jejich postavě?
Foto: www.sxc.hu

Obsah energie v některých potravinách (kJ na 100g)

jogurtový nápoj light 151 pivo 12° 144 bílé víno 226 cola 168 tvrdý alkohol 1172 ředkvička 84 paprika zelená 65 rajče 103 vodní meloun 110 hroznové víno 289 broskev 219 banán 398 datle 530 zmrzlina smetanová (Nogger) 1150/ks zmrzlina vodová (Twister) 342/ks müsli tyčinka oříšková 1856 čokoláda 2300 vepřový bůček 2240 králičí maso 681 kuřecí prsa 460 špekáčky 1359 drůbeží šunka 500 pečené brambory 563 vařené těstoviny 393

Je logické, že si na dovolené chce člověk trochu "dopřát" - a toto pokušení se nevyhýbá ani lidem, kteří si po zbytek roku hlídají zdravý jídelníček a myslí na to, aby nepřibírali. Bylo by sadistické zakazovat rekreantům ve Středomoří, aby ochutnali místní specialitu v podobě kalorické bomby nebo aby si vyhodili z kopýtka v místním baru; na druhou stranu je pravda, že minimalizovat negativní dopady prázdnin není tak složité.

Po slazených nápojích se tloustne. K pití jsou mnohem vhodnější nápoje bez cukru, ředěné ovocné šťávy, neslazené čaje nebo čistá voda. Můžete si být jisti, že vás sodovka s trochou citrónu osvěží lépe než láhev coly či pomerančového nektaru.

I v alkoholu je energie. Do tukových polštářů se člověku může uložit i šampaňské nebo alkoholické koktejly s džusem (viz výše) a několika panáky. Tvrdý alkohol je zvlášť energeticky bohatý, vhodnější je proto popíjet víno nebo ještě lépe vinný střik.

V ovoci je spousta cukrů. Při nákupu v obchodě s ovocem a zeleninou je lepší využívat čerstvou nabídku v přepravkách se zeleninou (viz box s energetickými hodnotami). "Zďobat" během dopoledne kilo hroznového vína může znamenat stejný energetický příděl jako hlavní chod i s dezertem.

Zmrzlina sice ochladí, ale také osladí! Mražené osvěžení obsahuje nebezpečné bakterie způsobující střevní potíže jen výjimečně, velkou dávku cukrů ale prakticky bez výjimky. Když se k cukru v poctivém smetanovém nanuku přidá ještě tuk, mění se nevinné osvěžení v kalorickou bombu.

Tučné maso na gril nepatří. Při populárním letním grilování mívají lidé tendenci pořídit kousky prorostlého bůčku či šťavnaté klobásy, možná se sliny sbíhají i vám... S ohledem na zdraví je ale mnohem vhodnější ogrilovat kousky zeleniny nebo netučné maso drůbeží, které je nesmažené poměrně dietní pochoutkou.

"Zdravé" cereálie linii nepomůžou. I když chroupání medem slazeného zrní má člověk spojené s představou zdravého jídla, o povaze cereálních tyčinek mnohem lépe vypovídají reklamní slogany zdůrazňující jejich energetický potenciál. Müsli tyčinky, sušenky nebo chleba se salámem by si tak s sebou na výlet měli brát jen lidé, kteří podnikají dálkový pochod, a ne ti, které vyhodí autobus před hradem a pak je zase odveze zpět.

Pohyb, ale přiměřený. Hlavním pravidlem zdravé dovolené by pak měla být adekvátní tělesná aktivita. Nemá smysl, aby se člověk, který celý rok jen sedí v kanceláři a největší pohyb zažije při stlaní postele, vydával na týden s aerobikem - pohybová aktivita by měla být přiměřená a měla by člověka bavit. Nějakou tu večerní procházku po mořském pobřeží nebo jednodenní výlet z horského hotelu do nejbližšího městečka po vlastních zvládne každý, o taneční zábavě nemluvě.

 

Právě se děje

Další zprávy