Ozbrojené komando vysazeno na přesně určeném místě. Čeští vojáci tajně cvičí zásah proti teroristům

Jan Gazdík Jan Gazdík
5. 10. 2015 5:30
Sto padesát elitních českých vojáků bude už od ledna připraveno do pár hodin zasáhnout proti případnému teroristickému útoku kdekoli na světě. Nebudou si moct vypnout ani na chvíli mobil. Stanou se totiž součástí nových sil okamžité reakce NATO. Členové speciálních jednotek se na blížící se misi tvrdě připravovali v rámci rozsáhlé a utajené prověrky, která proběhla na několika místech po celém území České republiky. Reportéři Aktuálně.cz jí byli exkluzivně přítomni.
Příslušníci českých speciálních sil v akci. Zatím v rámci prověrky...
Příslušníci českých speciálních sil v akci. Zatím v rámci prověrky... | Foto: archiv 601.skss

Prostějov – Obyvatele několika českých horských vesnic probouzí hluk rotorů přistávajících vrtulníků. Přilétly a hned zase odlétly v naprosté tmě bez zapnutých světel. Buď aby na přesně určeném místě vysadily ozbrojené komando, anebo ho poté - co byla skupina teroristů paralyzována - odvezly do bezpečí.

Překvapivost zásahu výsadkářů, který je součástí rozsáhlé a utajené prověrky českých elitních jednotek, začleňujících se od ledna do sil okamžité reakce Severoatlantické aliance, dokázala své.

Buňku teroristů se zásobami výbušnin likvidují beze ztrát, nakládají důležité materiály i přeživší zajatce, zatímco radista přivolává kdesi za horizontem a ve tmě vyčkávající vrtulník. Ten se také po chvíli vynořuje z nedalekého údolí pod horskou farmou, takže hluk jeho rotoru není téměř do poslední chvíle slyšet.

Komando jistí okolí místa přistání a pak v rychlosti nasedá na palubu helikoptéry. Obdobné akce probíhají ve stejný okamžik při zásazích proti síti teroristických buněk na dalších několika místech republiky. "Samozřejmě že vždy po předcházející domluvě se starosty. Ne sice vždy, avšak většinou nám vycházejí vstříc," říká zástupce velitele prostějovské jednotky speciálních sil armády České republiky.

Zazvoní telefon s rozkazem

Sto padesáti prostějovským vojákům speciálních sil a jejich vrtulníkářům z Náměšti nad Oslavou se změní od ledna život.

Nebudou moci po celý příští rok vypnout mobil, natož zmizet na pár dnů někde v horách či odjet na zahraniční dovolenou. Na výzvu operačního důstojníka musejí být co nejdříve na základně, kde je může čekat další rozkaz: "Letíte do několik tisíc kilometrů vzdáleného místa konfliktu!"

Přesně tohle totiž pro speciály znamená loňská nabídka Česka na summitu NATO ve Walesu, že do vznikajících sil okamžité reakce dává k dispozici jednotku speciálních sil s vlastní vrtulníkovou podporou, schopnou zasáhnout kdekoliv a kdykoliv. A Aliance na gesto Čechů kývla.

Vojáci, v jazyce vojáků "operátoři", cvičí boj v zastavěných oblastech.
Vojáci, v jazyce vojáků "operátoři", cvičí boj v zastavěných oblastech. | Foto: archiv 601.skss

Představy stratégů NATO smeteny

Loňská okupace ukrajinského Krymu ze strany Ruska otevřela totiž velení NATO oči. Rázem byly smeteny představy a plány vojenských stratégů, že Aliance se vždy s předstihem dozví o chystané agresi, aby ji silami rychlé reakce odrazila či překazila. Blesková a stejně tak překvapivá anexe poloostrova stlačila proto nutnost nasazení elitních sil NATO ze čtrnácti dnů na osmačtyřicet hodin. A změnila tudíž i jejich název: Z jednotek "rychlé" se staly síly "okamžité" reakce.

Sto padesát Čechů se tak nyní ocitlo na hrotu tvořícího se "aliančního šípu" (sbor 25 000 elitních vojáků) schopného předejít či paralyzovat nečekané hrozby. Role každého "hrotu" armádního uskupení spočívá podle expertů speciálních sil zhruba v tomto: Do místa krize či bojů je vysazen vždy s několikadenním předstihem a teprve za ním následují robustnější a lépe vyzbrojené jednotky.

Centrem speciálních sil pro boj s terorismem, odkud se v nedávných dnech velelo rozsáhlé a utajené prověrce schopností českých elitních jednotek okamžité reakce, se stal Prostějov.

"Z charakteru naší práce vyplývá, že veřejnost nemůže vždy vědět, co vše a proč podnikáme. Tentokrát jsme udělali výjimku. Někdy je totiž užitečné dát najevo, že Aliance, a tudíž i Česko, není bezbranná," vysvětluje důvody oné výjimky, kdy se reportér Aktuálně.cz mohl zúčastnit části prověrky, ředitel speciálních sil Karel Řehka (pouze jeho jméno může být zveřejněno).

Ostatně i přítomnost komisařů Velitelství speciálních sil NATO nasvědčuje, jak moc důležitá je pro velení Aliance jedna z posledních prověrek českého "hrotu" sil okamžité reakce, jejichž slaďovací manévry (Trident Juncture) gradují v říjnu ve Španělsku.

"Češi mají skvělý a dobře sehraný tým. Přesto je nutné prověřit, jak nově vznikající uskupení funguje podle standardů NATO a případné nejasnosti doladit či odstranit nedostatky," vysvětluje v roli komisaře vlivný důstojník speciálních sil US Army. Získaný certifikát "aliančních schopností" je pak důkazem, že NATO se může na prostějovské speciály jako na předvoj vznikajících sil okamžité reakce pro rok 2016 stoprocentně spolehnout.

Tvrdá pozemní příprava je nutnost

"Létání v absolutní tmě a ve složitém terénu dá vždycky každé osádce zabrat," svěřuje se pilot jednoho z vrtulníků Mi-171Š nedávno vzniklého leteckého odřadu speciálních operací, který se účastní prověrky. A jak dodává: Bez špičkové avioniky a brýlí nočního vidění by si v kopcovitém terénu - a zvláště při nízkém letu nad ním - ani neškrtl. Jen o pár minut pozdější přílet na domluvené místo může mít kromě toho v ostré akci pro "ty čekající dole" fatální následky.

Bojovníci 601. skupiny speciálních sil cvičí například osvobozování rukojmích z područí teroristů.
Bojovníci 601. skupiny speciálních sil cvičí například osvobozování rukojmích z područí teroristů. | Foto: archiv 601.skss

Výcvik pilotů leteckého odřadu speciálních operací se proto podle Karla Řehky neobejde bez pozemní tvrdé přípravy. "Jen tak se může pilot vrtulníků vžít do situace a pocitů lidí - mnohdy třeba obklíčených a ohrožených na životě -, pro které letí. Přesněji: které letí zachránit anebo jim veze docházející zásoby. V rychlosti, a tudíž i razanci zásahu vládneme nyní - i s nemalou materiální a odbornou pomocí USA - schopnostmi, jež mají jen málokteré a ještě ty nejvyspělejší státy NATO," vysvětluje Řehka.

Míjíme bedlivě hlídané centrum operační základny (ční z něho antény do všech směrů), kde se v tu chvíli analyzují získané informace a - za hluku startujících vrtulníků - plánují další údery proti základnám teroristů.

Na písknutí až na druhý konec světa

V mumraji gradujících manévrů sil okamžité reakce nelze přehlédnout starší a někdy prošedivělé chlapíky z Aktivních záloh (bývalé armádní výsadkáře). Jejich přítomnost svědčí o rozsahu a významu vrcholné prověrky prostějovských speciálů. S těmito záložáky se v budoucnu počítá v zahraničních operacích.

Boj je pečlivě naplánovaný, musí být rychlý a přesný. Cvičení probíhají spíše v noci, kdy jsou vojáci speciálních jednotek většinou reálně v akci.
Boj je pečlivě naplánovaný, musí být rychlý a přesný. Cvičení probíhají spíše v noci, kdy jsou vojáci speciálních jednotek většinou reálně v akci. | Foto: archiv 601.skss

Uvědomují si vůbec speciálové - při vrcholících přípravách zařazení až na samou špičku sil okamžité reakce NATO - všechny možné důsledky? V kontingentu 150 elitních vojáků a jejich vrtulníkářů prý není nikdo, kdo by měl po celý příští rok problém s tím, že může být během několika hodin poslán až na druhý konec světa, do situací, v nichž nepůjde o nic menšího než o život.

"V té stopadesátce je dost zkušených lidí, kteří vědí, co pobyt v nejrůznějších a nejdrsnějších částech světa znamená a co se v takových situacích od vojáka vyžaduje, anebo ho tam může potkat," říká důstojník z ředitelství speciálních sil.

A že budou rok v Česku žít málem jako v letech totality, kdy vojáci trčeli v posádkách, aby na písknutí mohli vyrazit? Nad tím už tihle muži jen s úsměvem mávnou rukou. A jejich partnerky? Ty už si prý zvykly. I když jen ony znají cenu takového soužití.

 

Právě se děje

Další zprávy