Kvalita vody se zhoršuje, na koupalištích je více sinic

ČTK ČTK
14. 8. 2014 17:01
Zákaz koupání kvůli tomu platí například ve Velkém rybníku u Hroznětína nebo na dvou místech vltavské vodní nádrže Orlík na Písecku. Většina přírodních vodních ploch je ale pro koupání vhodná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - V některých přírodních koupalištích v Česku hygienici zjistili zvýšený výskyt sinic. Zákaz koupání kvůli tomu platí například ve Velkém rybníku u Hroznětína, v rybníku Rosnička na Svitavsku nebo na dvou místech vltavské vodní nádrže Orlík na Písecku. Většina přírodních vodních ploch v Česku je ale pro koupání vhodná.

V Karlovarském kraji je kromě Velkého rybníku špatná kvalita vody i v koupališti Rolava. Hygienici tam už v červenci zjistili výskyt cerkarií, které způsobují skvrny, puchýře a zarudnutí kůže. V sousedním Plzeňském kraji platí zákaz koupání v rybníku Hnačov a Klatovsku. Zhoršenou kvalitu vody má také jezírko Košutka v Plzni a rybník Valcha na Klatovsku.

Průhlednost do 33 centimetrů

V rybníku Rosnička na Svitavsku vyhlásili hygienici zákaz koupání už minulý týden, průhlednost vody tam byla jen 33 centimetrů. Na většině ostatních míst Pardubického kraje je voda dobrá. V Královéhradeckém kraji se zhoršila kvalita vody v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku, kde hygienici zjistili zvýšený výskyt sinic a chlorofylu.

Na Orlíku platí zákaz koupání v tábořištích Vojníkov a Podolsko. Voda na těchto místech vykazuje špatnou kvalitu dlouhodobě. Zhoršily se ale podmínky i na dalších místech Jihočeského kraje, voda není vhodná ke koupání například v rybníku Hejtman. Na Vysočině hygienici prodloužili zákaz koupání v rybníku Řeka na Havlíčkobrodsku a v přehradě Sedlice na Pelhřimovsku.

Na Liberecku je špatných 5 míst

V Libereckém kraji nemá nejvyšší možné hodnocení pět míst ze sledovaných zhruba 30. Zhoršila se kvalita vody v Hamerském jezeře, sinice jsou i v Máchově jezeře a za nevhodné ke koupání považují hygienici od začátku léta Sluníčko v Chrastavě u Liberce. Mírně zhoršená je voda v přehradě Harcov v Liberci a v koupališti v Sedmihorkách v Českém ráji. V Ústeckém kraji nedoporučují hygienici koupání zejména citlivým lidem ve Varžově.

Ve středních Čechách platí zákaz koupání v jezeře Ostrá na Nymbursku a koupání v Novém rybníku na Příbramsku není doporučeno kvůli podezření na výskyt cerkarií. Rozbory vody je sice nepotvrdily, několik lidí si však po koupání stěžovalo na kožní problémy. V hlavním městě je kvalita vody v koupalištích stále dobrá. Nejlepší je dlouhodobě v Motole, Divoké Šárce a na koupališti s přírodním čištěním vody v Radotíně. Zhoršená je pak v koupališti Džbán a nejhorší v hostivařské přehradě.

Moravskoslezský kraj bez obav

Bez obav o své zdraví se lidé mohou koupat v moravskoslezských přírodních koupalištích. Vhodné ke koupání jsou i všechny sledované jihomoravské přírodní vodní plochy, zhoršenou kvalitu vody ale hygienici zaznamenali v Brněnské a Vranovské přehradě nebo v Nových Mlýnech na Břeclavsku. Ve Zlínském kraji není kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu vhodná ke koupání voda ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel. Zákaz koupání tam ale ještě vyhlášen nebyl. V Olomouckém kraji má zhoršenou kvalitu vody Plumlovská přehrada.

 

Právě se děje

Další zprávy