Zabila sestra šest pacientů? Klíčové slovo budou mít znalci olomoucké nemocnice

Radek Nohl Radek Nohl
30. 10. 2015 19:45
Posudek, který nejspíše rozhodne o tom, zda bude zdravotní sestra Věra Marešová odsouzena za vraždu šesti pacientů, zpracuje Fakultní nemocnice Olomouc. Znalci na vypracování klíčového dokumentu mají jen dva měsíce. Soudce Roman Felzmann by takzvaný superposudek totiž chtěl již mít při dalším líčení, které je naplánované na prosinec. Na něm by se mělo také řešit, zda bude Marešová propuštěna z vazby na svobodu.
Věra Marešová u Krajského soudu v Ústí nad Labem.
Věra Marešová u Krajského soudu v Ústí nad Labem. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Posudek, který je klíčový v kauze bývalé zdravotní sestry Věry Marešové - obžalované ze šestinásobné vraždy -, zpracují znalci z Fakultní nemocnice v Olomouci.

Na vypracování dokumentu mají velmi krátkou dobu. Krajský soud v Ústí nad Labem stanovil lhůtu na pouhé dva měsíce. Soudce Roman Felzmann by takzvaný superposudek chtěl již mít při dalším líčení, které je naplánované na prosinec. Na něm by se mělo také řešit, zda bude Marešová propuštěna z vazby na svobodu.

Závěry znalců se výrazně liší

Teprve až bude revizní posudek hotov, bude moct být vynesen rozsudek. Znalci, kteří před soudem vypovídali, se ve svých závěrech výrazně lišili. A nedokázali se shodnout na tom, zda měla Marešová vliv na úmrtí šesti pacientů.

To, že posudek dostali na starost znalci z Fakultní nemocnice Olomouc, potvrdila mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová. Dvouměsíční lhůta je podle ní orientační. "Konkrétní termín bude odvislý od požadavků znaleckého ústavu s ohledem na závažnost projednávaného případu," uvedla Trejbalová.

Jaké zkušenosti olomoucká nemocnice má s vypracováním podobných posudků, nechtěl její mluvčí Egon Havrlant komentovat. Je však pravděpodobné, že jejím znalcům nebudou dva měsíce na zpracování superposudku stačit. Běžně se vypracovávají i půl roku. "Pokud bychom případně nezvládli posudek zpracovat ve lhůtě, je obvyklým postupem žádost o její prodloužení," uvedl Havrlant.  

K vypracování superposudku se soud rozhodl po posledním líčení. To znalec Zdeněk Šňupárek předložil své závěry, které se lišily od posudku žaloby zpracované znalcem Radkem Matlachem. Zatímco Matlach tvrdí, že šest pacientů zemřelo velmi pravděpodobně po podání vysoké dávky draslíku, Šňupárek uvedl, že jejich úmrtí bylo očekávané. A Marešová na ně neměla vliv.

Marešové hrozí až výjimečný trest. Ústecký krajský soud ji již v červenci pustil z vazební věznice, na svobodu se však nedostala, protože se státní zástupce František Stibor odvolal a vrchní soud poté rozhodl, že ještě za mřížemi zůstane.

 

Právě se děje

Další zprávy