Policie hledá viníka výbuchu v litvínovském Unipetrolu. Vyslechla přes 80 lidí

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 21. 9. 2015 14:42
Ústecká policie a hasiči pět týdnů po mohutném výbuchu v litvínovské továrně společnosti Unipetrol prvně řekli, proč k explozi a požáru došlo. Vyšetřovací tým "Výbuch" vyslechl již přes 80 lidí. A policisté nyní zjišťují, zda při havárii došlo k obecnému ohrožení z nedbalosti. K získání důkazů využili kriminalisté i armádní dron nebo kameru, která se využívá pro nedostupné prostory.
Požár, ke kterému došlo v továrně firmy Unipetrol 13. srpna, vyšetřuje policie.
Požár, ke kterému došlo v továrně firmy Unipetrol 13. srpna, vyšetřuje policie. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Členové týmu "Výbuch" vyšetřují, zda při explozi v litvínovské továrně Unipetrol nedošlo k obecnému ohrožení z nedbalosti. Na policii kvůli mohutné explozi, po níž došlo k požáru, vypovídalo přes osmdesát lidí. Nikdo ale obviněn nebyl.

Vyšetřovatelé to oznámili pět týdnů po havárii, kdy prvně souhrnně řekli, co od té doby zjistili. "Případ prošetřujeme pro podezření z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. Obviněn nikdo nebyl. Vyšetřování může trvat několika měsíců," prohlásil náměstek policejního ředitele Ústeckého kraje Zbyněk Dvořák.

Na policii vypovídalo 80 lidí

Ten po výbuchu v Unipetrolu zřídil speciální tým, který šetří, proč k explozi a požáru došlo. A hlavně zda někdo pochybil a bude ho za to stíhat policie. Vedle třinácti policistů se na vyšetřování podílí také tři hasiči. "Vyslechnuto bylo již zhruba 80 lidí, někteří i opakovaně," uvedl vedoucí týmu "Výbuch" Jiří Vopravil.

Vyšetřovatelé se k místu, kde v areálu továrny Unipetrol k explozi došlo, dostali čtyři dny poté. Ze začátku došlo ze strany litvínovské fabriky k neobvyklému kroku - policisté a hasiči byli podrobeni důkladnému dvoudennímu školení, aby složité technologii důkladně rozuměli. "Bylo to jako ve škole," popsal Vopravil.

Kriminalisté a hasiči si během šetření určili šest míst, kde začali získávat důkazy. Využili k tomu i armádní dron nebo kameru, která se využívá pro nedostupné prostory. Během vyšetřování si nechali zpracovat také dva posudky od Vysoké školy báňské a Technického ústavu požární ochrany. Ty ale ještě závěry nemají.

Jak k výbuchu došlo?

Vyšetřovatel krajských hasičů Radek Hampl uvedl, že první problémy zaznamenali pracovníci Unipetrolu poté, co došlo k výraznému poklesu chladicí vody. "Následně začal narůstat tlak, odstavily se pece a uvolnily technologie. Pak ale nastal výron propylenu v ethylenové jednotce a došlo k výbuchu," popsal další minuty ředitel vývoje a výzkumu Unipetrolu Tomáš Herink.

Hampl upřesnil, že problém byl s jedním ventilem, který reguloval tlak propylenu. V případě, kdy tlak začne stoupat, se ventil následně otevře, plyn se spálí a tlak klesne. Jenže v tomto případě byl ventil odpojen a zavřel se. 

K druhému požáru došlo o pár minut později až 190 metrů od místa první exploze. "Šlo o hoření v důsledku roztržení potrubí," upřesnil Hampl. Hašení požáru probíhalo pět dní. Na místě zasahovalo 43 jednotek hasičů. Na 280 policistů pak většinou hlídalo, aby se řidiči k místu továrny nepřibližovali. Silnice podél Unipetrolu byla uzavřena.

Šéf mostecké policie Jiří Volprecht prohlásil, že zraněn byl pouze jediný policista. "Jedna řidička u závěry zazmatkovala a přejala mu nohu," uvedl. Dalšího muže zadrželi poté, co projel vysokou rychlostí právě místem, které bylo uzavřeno. "Brzy nato byl zastaven a bylo mu naměřeno 1,4 promile alkoholu v dechu," dodal Volprecht.

Etylenová jednotka je celá mimo provoz, v provozu jsou jednotky polyolefinu a rafinérie. Unipetrol najal firmu, která připravuje harmonogram prací, aby poškozená jednotka byla co nejrychleji zprovozněna. Požár zasáhl kromě etylenové jednotky i pyrolýzní pece. Událost se stala 13. srpna, hasiči požár lokalizovali 18. srpna dopoledne.

 

Právě se děje

Další zprávy