Staré duchcovské nádraží už není památkou a hrozí mu demolice, spolek bojuje o jeho záchranu

Fotoblog: První telefon v Čechách zadrnčel před 135 lety na nádraží v Duchcově
Od doby, kdy si Alexander Graham Bell nechal patentovat svůj vynález, tehdy uplynulo teprve pět let. A první telefon v Praze měl podnikatel Bedřich Frey až o měsíc později než kolega Hartmann, v květnu 1881.
Odtud vedla první telefonní linka u nás. Měřila zhruba dva kilometry.
Vlevo telefonní přístroj z 80. let 19. století. Ten původní z duchcovského nádraží dodnes uchovává Muzeum města Duchcova.
Budova nádraží bývalé Ústecko-teplické dráhy od saského architekta Hermanna Rudolpha. Chátrá od 60. let 20. století. Zub času, zloději kovů atd. Až do února 2016 byla památkově chráněna.
Foto: Jan Lipold
Jan Lipold Jan Lipold
13. 10. 2016 18:14
Budova s velkou historickou pamětí pustne už téměř padesát let. Před 135 lety se odtud uskutečnil první telefonický hovor v českých zemích. Město Duchcov bývalé nádraží koupilo od Správy železniční dopravní cesty, teď se ho zase pokouší prodat. Oprava by stála miliony, nový vlastník by nejspíš budovu zboural. O statut kulturní památky přišla letos na jaře, což cestu k demolici uvolnilo.

Duchcov – Bývalé nádražíDuchcově na Teplicku se může stát další významnou technickou pamětihodností, kterou kvůli sešlosti věkem a zanedbané péči čeká demolice. Budova přestavěná v roce 1898 významným architektem Hermannem Rudolphem je v dezolátním stavu. Památkově chráněná byla od roku 2008 do letošního jara, kdy z ní ministerstvo kultury na žádost města památkovou ochranu zase sňalo.

Město Duchcov předtím v roce 2012 dům koupilo od Správy železniční dopravní cesty za 340 tisíc korun. Teď se ho pokouší zase prodat. Oprava by vyšla na mnoho milionů.

Ministerstvo kultury letos dospělo k závěru, že „dlouhodobé zanedbání údržby připravilo budovu o značnou část architektonických a uměleckořemeslných prvků. Hmotová podstata je natolik poškozená, že při opravě by musela být značná část stavby odstraněna a znovu postavena. Budova již nemá znaky kulturní památky,“ citoval rozhodnutí ministerstva regionální Deník.

Opačný názor má místní Spolek pro Duchcov, který usiluje o popularizaci historie nádraží a jeho záchranu. V dopise ministerstvu tvrdí, že budova je až na střechu, která se propadla v roce 2013, v téměř identickém stavu jako v době, kdy statut památky kulturní památky získala.

Duchcovské nádraží je budovou s mimořádnou historickou pamětí. Mimo jiné se odtud v roce 1881 uskutečnil první telefonický hovor v Království českém, a to mezi nádražím a dva kilometry vzdáleným dolem Richarda Hartmanna v Ledvicích.

Budova chátrá od roku 1968, kdy byla železniční trať přeložena a Duchcov dostal nové nádraží, poměrně daleko od centra města. Staré nádraží bylo definitivně opuštěno v 90. letech, což, jak připomíná předseda Spolku pro Duchcov Jaroslav Drbohlav, „otevřelo cestu přímé, už nikoli jen pasivní devastaci objektu“. Vydatně se na ní podepsaly nájezdy vandalů a zlodějů.

Tuto sobotu 15. října pořádá spolek akci s názvem Haló, tady duchcovské nádraží, která má upozornit na postupující degradaci budovy a otevřít debatu, jak zabránit její zkáze a jaký nový obsah stavbě dát. V Duchcově se budou konat prohlídky bývalého depa, skladiště a výpravní budovy, výstavy starých fotografií nebo setkání železničářů a pamětníků starého nádraží.

 

Právě se děje

Další zprávy