Obce ohrožené těžbou skupuje jeden muž. Už má pětinu domů

Radek Nohl Radek Nohl
27. 2. 2015 5:30
Firmy Milana Nečase investovaly v posledních pěti letech do nemovitostí v Horním Jiřetíně a Černicích stovky milionů korun. Místní spekulují, že důvodem je plánovaná těžba. Podnikatel to nekomentuje.
Zámek Jezeří v katastru Horního Jiřetína je symbolem dlouholetého odporu starousedlíků proti zájmům těžařů.
Zámek Jezeří v katastru Horního Jiřetína je symbolem dlouholetého odporu starousedlíků proti zájmům těžařů. | Foto: Ludvík Hradilek

Horní Jiřetín - Horní Jiřetín a Černice - dvě obce na severozápadě Čech, které by těžaři nejraději kvůli uhlí vymazali z mapy, se nenápadně mění v místo jediného muže - podnikatele s realitami a od loňského roku i místního zastupitele Milana Nečase.

Dnes tu každý pátý bytový nebo rodinný dům vlastní jeho firmy. Kromě toho mají ve svém portfoliu také chaty, garáže a především patnáct hektarů půdy. Celkem jde asi o 170 nemovitostí.

Když reportér Aktuálně.cz žádá na mosteckém katastrálním úřadě o kupní smlouvy k nemovitostem, které firmy Double Pro a Double B v Horním Jiřetíně a Černicích v posledních letech koupily, úřednice se zděsí, že je bude muset všechny vyhledat a vytisknout. Jsou jich totiž stovky. "Kupují to kvůli uhlí," říká sama od sebe. 

Necháme si jich nakonec vyhledat asi dvacet. Vyplývá z nich, že Milan Nečas se svými firmami nekupuje domy a byty v těchto dvou obcích, jimž hrozí zánik kvůli zvažovanému prolomení těžebních limitů, vůbec pod cenou.

Právě naopak. Kupní ceny za rodinný domek podle smluv, které má redakce k dispozici, se pohybují většinou okolo tří milionů korun. Za takovou sumu můžete koupit i nový dům v žádaných lokalitách Ústí nad Labem, tedy krajského města. Horní Jiřetín má nějakých dva tisíce obyvatel a jeho budoucnost je dosti nejistá.

Já dům neprodám, říká patriot

"Podívejte se tamhle na ten. Bývalý majitel říkal, že ho prodal za čtyři miliony," ukazuje Karel Vandírek na dům, který stojí v Černicích v ulici, kde celý život bydlí. Na jedné ze zdí je nová omítka, jinak by ale na první pohled potřeboval rekonstrukci. Za plotem leží dvě dětská kola. Nikdo neotevírá.

Na domě Karla Vandírka dva dělníci právě opravují střechu. On sám ale zatím konkrétní nabídku od Nečase, se kterým sedí v zastupitelstvu, nedostal. "On ví, že to nemá cenu. Já svůj dům neprodám," odmítá Vandírek jakékoliv debaty na téma prodeje svého majetku. "Mohou v něm žít i další generace," dodává Vandírek a otáčí se zpět ke svému domu.  

Firmy Milana Nečase investovaly v posledních pěti letech do nemovitostí v Horním Jiřetíně a Černicích odhadem již stovky milionů korun. Jak zjistilo Aktuálně.cz z katastru nemovitostí, jde o téměř 130 rodinných domů, okolo čtyřiceti jiných staveb - většinou garáží nebo rekreačních chat - a dalších 15 hektarů pozemků. A jelikož je v Horním Jiřetíně a Černicích podle Českého statistického úřadu dohromady 610 domů, vlastní tak zhruba každý pátý.

Přímo se nabízejí otázky, kde na to všechno Nečas bere peníze a zda jsou ve skupování nemovitostí nějak zaangažováni těžaři. 

Milan Nečas však odmítl osobní schůzku a neodpověděl ani na otázky zaslané e-mailem. "Nemám zájem na medializaci mé osoby ani mých osobních aktivit," odpověděl pouze. Nevysvětlil tak ani na to, zda nemovitosti skupuje kvůli tomu, aby je mohl v budoucnu prodat těžařům.

V představenstvu s Babišem

Zástupci Severní energetické, které patří lom ČSA, jenž další těžbou ohrožuje Horní Jiřetín a Černice, jakékoli spojení s Milanem Nečasem a jeho realitním byznysem odmítají. A obecně říkají, že v případě prolomení limitů musí komunikovat se všemi vlastníky a se všemi se dohodnout, tedy i s Milanem Nečasem. "Bez kompletní dohody se všemi není další těžba možná," zopakovala známý fakt mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Milan Nečas podle obchodního rejstříku v současné době působí v několika firmách, které vlastní nemovitosti na severu Čech. Ve firmě Double B je jediným akcionářem a v Double Pro vlastní podle veřejných dokumentů většinu akcií.

V minulosti však byl zejména ve firmách skupiny Chemopetrol před tím, než se spojila s rafinérskou a petrochemickou společností Unipetrol.

Na konci 90. let Nečas figuroval také v představenstvu Lovochemie. Bylo to v době, kdy byl jeho předsedou současný ministr financí Andrej Babiš (ANO). Oba ve stejném období působili také v Agrobohemii. Když byl Babiš mezi roky 1997 a 1998 předsedou představenstva, byl Nečas předsedou a členem dozorčí rady, v níž usedal i současný ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Prázdných a neobyvatelných domů je dost

Spousta domů, které v Horním Jiřetíně a Černicích patří firmám Milana Nečase, je však v současné době prázdná. Jeden z nich sousedí i s pozemkem zastupitele Karla Vandírka.

Já bych svůj dům neprodal, říká zastupitel Karel Vandírek.
Já bych svůj dům neprodal, říká zastupitel Karel Vandírek. | Foto: Ludvík Hradilek

"Rodina asi se čtyřmi dětmi tu žila až do podzimu. Když začala být zima, odstěhovali se a po nich odvezli dva kontejnery odpadků. Od té doby tam nikdo nežil," říká žena zastupitele Horního Jiřetína.

Některé domy v Černicích jsou dokonce neobyvatelné. Na jednom z nich je část oken přibitá prkny. Přesto jde vidět, jaký je uvnitř nepořádek. Garáž je zaházená různými věci, které už zřejmě nikdo nebude používat.

"Tohle tu byl jeden z nejhezčích domů," konstatuje místostarosta Branko Glavica. Páku na to, aby se majitel o své domy staral, ale hledá místní radnice zatím marně.

 

Právě se děje

Další zprávy