Nymburk bojuje proti páchnoucí zinkovně. "Ryba smrdí od hlavy, náš kraj taky", skandovali občané

Gabriela Lukášková
19. 9. 2016 19:00
Obyvatelé Nymburka se už dva roky potýkají s štiplavým a dráždivým zápachem ze zinkovny Azos CZ. Někteří obyvatelé mají kvůli zápachu zdravotní potíže. Spolek Permanent, který je nejhlasitějším odpůrcem Azosu, svolal demonstraci před Krajský úřad Středočeského kraje. Lidé požadovali, aby před ně předstoupil středočeský hejtman Miloš Petera, kterého viní z populistických slibů a napomáhání Azosu k jeho dalšímu fungování. "Já jako hejtman i krajský úřad jsme celou tu problematiku posunuli v maximální míře," vzkázal jim Petera.
Demonstrace proti zinkárně v Nymburku
Demonstrace proti zinkárně v Nymburku | Foto: Gabriela Lukášková

Nymburk - Obyvatelé Nymburku už přes dva roky marně bojují se zinkovnou Azos CZ, která město zamořuje štiplavým a dráždivým zápachem, jenž obyvatelům města způsobuje zdravotní obtíže. Po sérii protestů přímo v Nymburce se místní pod vedením spolku Permanent, který je hlavním hlasem v boji proti Azosu, v pondělí přesunuli před budovu Krajského úřadu Středočeského kraje.

Zhruba dvacítka protestujících držela v rukou transparenty s nápisy jako "Ryba smrdí od hlavy, náš kraj taky", "Petero st,yď se!" nebo "Hrabalův Nymburk? Jedině bez Azosu!". V jednotlivých proslovech účastníci zdůrazňovali především štiplavý zápach a zdravotní komplikace, které zinkovna Nymburčanům způsobuje.

Krajské zastupitelstvo už v dubnu vydalo rozhodnutí o zastavení výroby. V něm se uvádělo, že Azosu k lakovně chybí povolení stavebních úprav a kolaudační souhlas. Majitelé tedy měli buď dodat kolaudaci, nebo rozjet zkušební provoz.

Firma proti tomuto rozhodnutí ale podala odvolání a tak se na jejím provozu dodnes nic nezměnilo. Za chybně uvedený výduch měla navíc společnost zaplatit třísettisícovou pokutu.

Na pondělní demonstraci místní požadovali, aby před ně předstoupil středočeský hejtman Miloš Petera, kterého viní z populistických slibů a napomáhání Azosu k jeho dalšímu fungování. Vyzývali také k jeho nevolení v nadcházejících volbách.

Populismus hejtmana

"Tato kauza je dobrý příklad populismu hejtmana Petery, který už tři roky slibuje, že to bude řešit, ale vlastně to příliš neřeší," uvedl František Kopřiva, lídr středočeských Pirátů, kteří se v kauze Azos také angažují a snaží se spolku Permament pomoci v jejím řešení.

Zhruba po hodině protestů se demonstranti přesunuli do budovy Krajského úřadu, kde se dožadovali jakýchkoliv informací týkajících se kauzy. Příliš úspěšní ale nebyli. "Zástupci krajského úřady mi nyní řekli pouze, že dnes ráno na jednání byli dva zástupci našeho spolku a věc projednávali přednostně," uvedl jeden z účastníků demonstrace Milan Hájek.

Hejtman Petera kvůli účasti na jednání zastupitelstva před demonstrující předstoupit nemohl, k věci se ale vyjádřil později na tiskové konferenci. "Já jako hejtman i krajský úřad jsme celou tu problematiku posunuli v maximální míře. Iniciovali jsme měření, které poprvé stanovilo emisní hodnoty, Azosu jsme udělili několik pokut," uvedl hejtman.

Stěžovatelé by se podle něho měli obrátit na Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo pro místní rozvoj.

 

Právě se děje

Další zprávy