Zásah policie v Oberbank: Přijela pro 100 milionů za Edbusy

Domácí Domácí
Aktualizováno 12. 9. 2014 15:49
Banka měla podle rozhodnutí soudu peníze vydat, ale nesplnila to. Bankéři o policejní akci tvrdí, že je protizákonná a že si detektivové berou peníze třetích osob.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Brno - Protikorupční policie zasahuje na pobočkách Oberbank v Praze a v Brně. Přijela si pro 100 milionů po zkrachovalé společnosti Edbusy, které banka měla podle rozhodnutí soudu vydat, ale nesplnila to. Policisté tak podle něj vykonávají rozhodnutí soudu. "Na základě příkazu Krajského soudu v Brně dnešního dne provádíme úkony trestního řízení v několika pobočkách jedné banky, a to v Praze a v Brně. Tento příkaz byl vydán v souvislosti s kauzou Edbusy," řekl bez dalších podrobností mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

"Už přímo v bance sbírají hotovost," uvedl státní zástupce Michal Galát. Peníze by se měly dostat nejdřív na depozitní účet soudu a odtud pak klientům, které firma Edbusy podvedla.

Bankéři se proti policejní akci ohradili. Jde prý o bezprecedentní porušení práva, protože detektivové berou peníze jiných klientů.

"Policie ČR v současné době neprovádí zajištění hotovosti z účtu společnosti Edbusy, a. s., ale v  rozporu se soudním příkazem odebírá hotovost třetích stran, které s kauzou Edbusy nemají nic společného," stojí v tiskové zprávě, kterou po polední rozeslala médiím mluvčí banky Štěpánka Slavíková.

Banka se ústy právníka Radovana Hraběte už letos v dubnu v Brněnském deníku hájila, že vyplacení peněz nezdržuje. Musí ale údajně chránit své klienty. "Čekáme, až soud rozhodne, že peníze máme vyplatit. Majitelem účtu totiž nejsou lidé pravomocně odsouzení v kauze Edbusy," argumentoval na jaře Hrabě.

Mluvčí soudu Lenka Smutná Polachová trvá na tom, že příkaz k odnětí věci byl vydán v souladu se zákonem. "Vztahuje k finančním prostředkům na účtech banky Oberbank," popsala s tím, že po složení zajištěných prostředků na depozitním účtu soudu bude soud pokračovat v řízení o žádostech poškozených klientů Edbusy.

Dvojice už sedí ve vězení

Společnost Edbusy působila na trhu od února 2007 do ledna 2009. Nabízela nápadně výhodné úvěry a "zázračné půjčky", o peníze přišly tisíce klientů, celková škoda byla vyčíslena na půl miliardy.

Soud poškozeným před dvěma lety přiznal právo získat zpět alespoň část peněz, celkově se jednalo o sto milionů. Oberbank, u které měla firma peníze uložené, ale odmítala peníze justici poslat.

Dvojice podnikatelů z Brněnska lákala na projekt s názvem Education Business System (zkráceně Edbusy). Klienti museli Martinu Žouželkovi a Lukáši Přibylovi zaplatit 3500 korun za členství v klubu a dalších 9500 jako vratnou zálohu. Policie eviduje dvanáct a půl tisíce poškozených a škodu za 550 milionů korun.

Přibyla poslal soud v roce 2011 na 7,5 roku do vězení, Žouželka se proti o rok vyššímu trestu odvolal. Nejvyšší soud ovšem loni rozsudek potvrdil.

Letos padla nová obžaloba

Letos v březnu kriminalisté navrhli v souvislosti s údajným odčerpáním 205 milionů právě z akciové společnosti Edbusy obžalovat čtyři lidi z podílnictví. Z firmy, která nabízela výhodné úvěry, obvinění údajně vyváděli peníze do zahraničí. V případu figuruje 11 500 poškozených klientů, kauzu dozoruje olomoucké vrchní státní zastupitelství.

Galát uvedl, že při dnešním policejním zákroku v bance jde o 93 milionů a 672 000 korun. Peníze byly podle něj zajištěny v trestním řízení jako výnos z trestné činnosti. Trestní řád podle žalobce v tomto případě nezná institut přikázání z účtu - pokud banka nenaplní soudní rozhodnutí dobrovolně, není možné, aby cizí subjekt zasahoval do jejích počítačových systémů a uskutečnil bezhotovostní převod. "Takže v podstatě policisté, aby vykonali rozhodnutí soudu, tak nyní vlastně zajišťují hotovost," dodal žalobce.

Oberbank je rakouská bankovní skupina, v tuzemsku má kolem dvou desítek poboček. Kvůli policejnímu zásahu už během pátku zůstanou zavřené. Oberbank v ČR působí jako pobočka rakouské Oberbank AG, a je tudíž primárně dohlížená rakouskou dohledovou institucí Finanzmarktaufsicht (FMA). Stabilitu banky by zajištění hotovosti ohrozit nemělo. "S ohledem na veřejně známé okolnosti případu nic nenasvědčuje tomu, že by klienti Oberbank měli mít důvod k obavám," řekl ČTK mluvčí České národní banky Tomáš Zimmermann.

 

Právě se děje

Další zprávy