Kauza Nagyová: Poul šel k soudu zbytečně, nedali mu vědět

Domácí Domácí
Aktualizováno 14. 1. 2015 14:25
Bývalý šéf Úřadu vlády měl svědčit v případu údajného zneužití armádního zpravodajství. Svědectví zpravodajce Pohůnka se ale protáhlo a Poul se nedozvěděl, že jeho výslech byl zrušen.
Lubomír Poul
Lubomír Poul | Foto: ČTK

Praha - Před Obvodním soudem pro Prahu 1 se ve středu dokončil výslech bývalého pracovníka Vojenského zpravodajství (VZ) Jana Pohůnka, který je obžalovaný v případu exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové.

Žalobci ji viní ze zneužití rozvědky. Nečasová má již výslech za sebou, stejně jako další dva obžalovaní, bývalí šéfové tajné služby Milan Kovanda a Ondrej Páleník.

Shodně vinu odmítli. Výslechy se vedou od pondělí za zavřenými dveřmi kvůli utajeným informacím.

Nejobsáhlejší řeč

Čtveřici hrozí až pětileté vězení za zneužití pravomoci. Nečasová k soudu ve středu nepřišla, od úterý je z jednání omluvená. Vojenští důstojníci se jednání účastní.

Pohůnek začal hovořit k soudu v úterý odpoledne a vyjádřil se jen k části obžaloby. Zbytek komentoval ve středu a pronesl řeč, která je ze všech obžalovaných nejobsáhlejší.

Některé otázky Pohůnek nevyjasnil, řekl novinářům žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje. Zpravodajec ale tvrdí, že se mu těžko vysvětluje práce Vojenského zpravodajství žalobcům, kteří jí prý nerozumí.

Bajger řekl, že Pohůnek po výslechu odpovídal na jeho otázky a po polední přestávce se budou ptát advokáti. "Myslím si, že má poměrně těžkou pozici. Řekl bych to takto: My některé otázky považujeme za nezodpovězené," uvedl. Nic překvapivého prý nezaznamenal. "Obecně trestná činnost byla popřena ze strany obžalovaných, v podstatě vyšli s určitým novem u hlavního líčení, ale s tím, které jsme očekávali," dodal.

Podle Pohůnka žalobci práci zpravodajců nerozumí. "Je zřejmé, že nemají naprosto žádné povědomí o formách a metodách práce služby a vnitřním řízení. Pak se velice těžce může reagovat na jakési jejich domněnky nebo představy," řekl novinářům. Podle něj měli případ prověřovat příslušní policisté proškolení ve zpravodajské činnosti, jejichž práci dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Podobně funguje odbor vnitřní kontroly i u ostatních tajných služeb - Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Výpovědí zpravodajce se ve středu uzavřela úvodní část hlavního líčení, při které se obvinění vyjadřují k obžalobě. Následovat budou výslechy svědků.

Na dva z nich mělo původně dojít už ve středu odpoledne, Pohůnkovo svědectví se však protáhlo natolik, že soudkyně Helena Králová jim nechala vzkázat, ať k soudu nechodí.

Jenže došlo k chybě: k bývalému šéfovi Úřadu vlády Lubomíru Poulovi, který byl předvolán na 13. hodinu, se informace nedostala. Poul se tak o zbytečné cestě na Ovocný trh dozvěděl až v budově soudu.

Z místnosti pro justiční stráž si telefonátem do soudní kanceláře ověřil, že přijít nemusel, a během několika málo minut zase nasupeně soud opustil.

Když jej reportér Aktuálně.cz oslovil a žádal o krátký rozhovor, Poul razantním gestem - zdviženou pravou rukou - dal jasně najevo: "Ne, žádné otázky."

Hlavní líčení je do čtvrtka

Hlavní líčení je zatím nařízené do čtvrtka. Původně měl tento týden vypovídat také manžel Nečasové, expremiér Petr Nečas, a jeho bývalá manželka Radka. Právě Radky Nečasové se týkalo údajné sledování.

Podle obžaloby zneužila v roce 2012 tehdy Jana Nagyová rozvědku k jejímu sledování, když šéfovala Nečasovu kabinetu. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil.

Vzhledem k tomu, že se výslechy obžalovaných protáhly, Králová Nečase a jeho exmanželku odvolala. Podle žalobce Rostislava Bajgera na jejich svědectví dojde až v příštích termínech.

Složitější zapisování

Důvodem prodlužování výslechů je složitější zapisování. Soud totiž kvůli utajeným informacím výpovědi nenahrává a zapisovatelka je ani nezaznamenává psaním na počítači, protože nesmí zůstat na žádném datovém nosiči. Věty postupně zapisuje na psacím stroji, popsal Kovandův advokát Jiří Matzner.

Obžalovaní vinu odmítají. Nečasová zatím s novináři nehovořila, mluvil za ni jen její advokát Eduard Bruna. Vojenští důstojníci tvrdí, že nikdo rozvědku nezneužil a nebyl porušen zákon.

Například Kovanda již dříve v rozhovoru s ČTK uvedl, že se nejednalo o sledování, ale zpravodajci prověřovali podezření o pohybu pochybných lidí kolem premiérovy manželky. Zadání prý mířilo z "nejvyšších míst" a akce byla tzv. kontrasledováním.

Páleník také již dříve uvedl, že Nečas údajně o sledování věděl.

 

Právě se děje

Další zprávy