Lékaři nepochybili, vázla komunikace, říká komise k případu propuštěné pacientky, která zabíjela

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 25. 8. 2016 16:15
Ministerská komise, která měla za úkol zjistit, zdali se lékaři Psychiatrické nemocnice Bohnice nedopustili tragické chyby, když propustili agresivní pacientku, dospěla k jednoznačnému závěru. Přestože pacientka krátce po svém propuštění z léčby zabíjela, lékaři žádný předpis ani zákon neporušili. Na vině byla údajně špatná komunikace mezi policií a lékaři.
Bohnická psychiatrická léčebna.
Bohnická psychiatrická léčebna. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Takřka osvobozující rozsudek nad lékařským personálem bohnické psychiatrie vynesla komise ministerstva zdravotnictví. Na lékaře dopadla kritika poté, co propustili z léčby agresivní pacientku, u níž byly na denním pořádku agresivní výstupy a výhrůžky vůči ostatním pacientkám. 

Pacientka těsně před hospitalizací škrtila návštěvnici kavárny, bezprostředně po svém propuštění se vydala zabíjet do obchodního domu v Holešovicích. "Podle výsledků šetření lékaři v ničem nepochybili. Neporušili ani zákony ani pracovní postupy. Chyba byla v komunikaci mezi policií a lékaři," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček

Chyba spočívala v tom, že když policisté zasahovali u prvního incidentu pacientky v kavárně, kde se pokoušela uškrtit návštěvnici, nechali ji odvézt do Bohnic s informací, že pacientka nastupuje léčbu dobrovolně. "Policisté jen řekli, že provedli dechovou zkoušku, o škrcení ani slovo," řekl člen odborné komise a ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.

Policisty čeká školení

Tím ovšem policisté zcela ovlivnili další chod událostí, který skončil tragédií v obchodním domě. Policie posléze chybu svých lidí sama uznala. Ministr Němeček proto chce mezi ostatními opatřeními zavést také povinná školení policistů pro případ, že přijdou do kontaktu s podobně duševně chorým člověkem.

"Policisté by se měli dozvědět, kdy je lepší represe a kdy je lepší vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Vím, že není lehké vždy správně zareagovat. Už jsme to řešil s policejním prezidiem, ministerstvo vnitra o tom ví. Přístup u obou institucí je vstřícný, je tu i zájem prezidia zvýšit znalosti policistů," uvedl ministr Němeček.

Policejní prezidium tento zájem potvrdilo. "Jsme připraveni aktivně se podílet na urychleném hledání takových pravidel komunikace, která pomohou do budoucna podobným tragédiím zabránit," řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. Ministerstvo zdravotnictví chce také vytvořit speciální tým, který by dohlédl na správnou komunikace mezi policií, záchrankou a lékaři psychiatrie. 

"Přestože si klademe otázku, jak tomu zabránit, jsou věci, kterým zcela zabránit nelze, jako jsou třeba dopravní nehody a podobně," uvedl Höschl. 

Právník nemocnice Tomáš Němeček říká, že ani se závěrem ministerské komise není ještě vyhráno. "Bereme na vědomí stanovisko komise. Není to však ještě konec, trvá policejní vyšetřování, které může dospět k jinému závěru," uvedl Němeček. 

Tím by nastala poněkud paradoxní situace. Policie pár dnů po tragickém incidentu sama přiznala chybu s odkazem právě na špatnou komunikaci svých lidí s lékaři. Bylo by proto kuriózní, kdyby po vyšetření případu obvinila lékaře. 

"Ani mně by to z právního pohledu nedávalo smysl. Neumím si ani představit trestný čin, na který by se to dalo napasovat," dala ústavní právník Němeček.

Událost se stala 21. července. Třicetiletá, pouhý den propuštěná pacientka psychiatrie zamířila do obchodního domu na Smíchově, kde si bez problémů obstarala v kuchyňských potřebách nůž. Vzápětí s ním v jiném obchodě ubodala zákaznici, výběr oběti byl podle všeho náhodný. Policie nyní případ vyšetřuje jako vraždu, žena skončila ve vazbě.

 

Právě se děje

Další zprávy