Praha změnila stanovy svých firem, podle vnitra protizákonně. Je to běžná praxe, tvrdí primátorka

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
18. 4. 2016 14:08
Rada hlavního města změnila pravomoci svých městských firem v rozporu se zákonem. Tvrdí to alespoň ministerstvo vnitra, které reagovalo na podnět občanského sdružení Oživení. Podle jeho právníka Marka Zelenky se jedná o velmi důležité rozhodnutí, protože tato praxe je zde už od devadesátých let a měnit stanovy firmy může ze zákona pouze zastupitelstvo města, nikoli rada. Pokud bude mít ministerstvo vnitra pravdu, budou se muset zrušit změny stanov všech městských firem, které neprošly zastupitelstvem.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová
Pražská primátorka Adriana Krnáčová | Foto: Jakub Plíhal

PrahaMinisterstvo vnitra rozhodlo, že pražský magistrát má zrušit změny stanov a pravomocí městských firem, které Praha stoprocentně vlastní. Nové stanovy odhlasovala rada města bez souhlasu zastupitelstva. Problém se netýká pouze jednoho případu, ale hned několika firem, které spravují mnohamiliardový veřejný majetek.

Stanovy určují, čím se má firma zabývat, a určují také její povinnosti, práva a zásady hospodaření.

Na problém upozornilo občanské sdružení Oživení, které dlouhodobě sleduje střety zájmů a upozorňuje na korupci. Jako příklad si vybralo změnu stanov společnosti Operátora ICT, který se podílel na Lítačce. Rada města nové stanovy odsouhlasila bez vědomí zastupitelů v polovině prosince loňského roku.

Čímž podle Oživení město značně zneprůhlednilo transparentnost společností. "Díky tomu skrývají městské společnosti velký korupční potenciál, neboť selhává jejich kontrola," říká právník Oživení Marek Zelenka.

V rozporu se zákonem

A ministerstvo vnitra dalo nyní Oživení za pravdu. "Ministerstvo shledává usnesení Rady hlavního města Prahy jako rozporné se zákonem," píše se v dopise ministerstva vnitra, které také dodává, že změnu stanov může podle zákona provádět pouze zastupitelstvo města.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) si ale za postupem stojí. "A navíc máme stanovisko právníků, které náš postup podporuje," dodá Krnáčová.

Od změn stanov si město slibovalo, že firmy budou mít volnější ruce v zadávání zakázek nebo i v rozhodování.

"Rada si od toho slibovala zejména řešit prostřednictvím operátora i jiné IT projekty, než je Lítačka," řekl člen dozorčí rady Operátora ICT a pražský zastupitel za TOP 09 Tomáš Jílek. Podle něj rozhodnutí ministerstva však není právně závazné. "Je to pouze doporučení a nyní je potřeba, jak se k tomu postaví rada," ukončil Jílek.

Podle Marka Zelenky z Oživení nepřináší výklad zas tak velké komplikace. "Stačí tu změnu stanov přijmout se souhlasem zastupitelstva. Zde je ale krásně vidět rozsah toho problému - společnost, která má základní kapitál 100 milionů, byla v roce 2014 zakládána s nějakým cílem, o kterém rozhodlo zastupitelstvo. O dva roky později se rada rozhodne, že se nově mají zabývat úplně něčím jiným. Nyní šlo o IT v Praze. Příště se ze společnosti na sekání trávy stane společnost na zajišťování cateringu pro koalici nebo cestovní agentura pro zaměstnance magistrátu," vysvětlil Zelenka.

Změna by se dotkla všech krajských měst

Problém se ale netýká jen Operátora ICT. Praha změnila stanovy bez souhlasu zastupitelstva třeba i Technické správě komunikací, Pražské plynárenské, Dopravnímu podniku hl. m. Prahy a dalším firmám, které spravují mnohamiliardový majetek. Přiznává to i sama primátorka, která ale dodává, že pokud má ministerstvo pravdu, jeho rozhodnutí zasáhne celou republiku.

"Pokud by ministerstvo vnitra mělo pravdu, znamenalo by to zásadní precedens, na jehož základě by se neplatnými stala většina stanov, které někdy v minulosti doznaly změny, a to i u dalších krajů a měst. Je to obvyklá praxe, která se v posledních 25 letech aplikuje nejen v Praze, ale v podstatě v celé České republice," řekla Krnáčová.

Pražská primátorka není daleko od pravdy. Úplně stejně postupovala v minulosti třeba Plzeň, Brno a další velká města už od devadesátých let i přesto, že na změnu stanov má vyhrazenou pravomoc zastupitelstvo. A zrušení již provedených změn by tak provázelo mnoho problémů.

Proč s tím přišlo ministerstvo až po letech?

Ministerstvo nemá kapacity na to, aby zkoumalo změny ve všech obcích republiky, a řeší tak pouze podněty, které dostane. Podnět Oživení byl první, který se týkal právě stanov městských firem. A podle Zelenky se jedná o velmi důležité rozhodnutí.

"Doufáme, že důsledkem bude sjednocení praxe v celé ČR u všech městských společností obcí i krajů. Sama Praha logicky bude muset nechat změnit stanovy rozhodnutím zastupitelstva u všech osmi akciových společností, které 100% vlastní, protože stejně chybný výklad používá už léta," dovysvětlil Zelenka, podle kterého se v případě přijetí doporučení, bude zpětná změna stanov týkat desítek městských firem po celé republice.

Ministerstvo vnitra začalo na celou věc dohlížet a nyní čeká, jak se k tomu město postaví. V krajním případě se může spor dostat až ke správnímu soudu. "V případě, že hlavní město Praha odmítne zjednat nápravu, má ministerstvo vnitra možnost navrhnout soudu zrušení předmětného usnesení," vzkázala mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová s tím, že se nyní musí dva měsíce počkat na rozhodnutí města.

 

Právě se děje

Další zprávy