Opisoval, stíhají ho. A Praha mu dala post šéfa nové firmy

Radek Nohl Radek Nohl
20. 11. 2014 5:30
Předsedou představenstva čerstvě založené městské akciové společnosti s půlmiliardovým rozpočtem se stal vlivný člen ČSSD a bývalý poslanec Miroslav Svoboda. Kdo ho nominoval? Tajné.
Exposlanec ČSSD a nyní předseda představenstva TSK Miroslav Svoboda.
Exposlanec ČSSD a nyní předseda představenstva TSK Miroslav Svoboda. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Policie obvinila bývalého poslance a vlivného člena pražské ČSSD Miroslava Svobodu a dalších devětatřicet bývalých zastupitelů Prahy 11 z nevýhodného prodeje městského majetku.

Je to sice už měsíc zpátky, teprve teď ale vyšly najevo další souvislosti: ve stejné době, co ho začala stíhat policie, se expolitik Svoboda ujal nové důležité funkce placené desítkami tisíc korun měsíčně z veřejných peněz.

Jako předseda představenstva a současně ředitel divize šéfuje čerstvě vzniklé městské firmě Technická správa komunikací (TSK). Jde o akciovku s půlmiliardovým rozpočtem, která má nahradit léta fungující stejnojmennou příspěvkovou organizaci a v hlavním městě dál opravovat silnice a chodníky nebo udržovat zeleň.

Svobodu, který měl před třemi lety uvnitř ČSSD potíže kvůli částečně opsané diplomové práci, poslali do funkce zastupitelé Prahy ještě před nedávným obviněním - už na červnovém zasedání.

Kdo je Miroslav Svoboda?

  • Do Sněmovny se v roce 2011 dostal až jako náhradník za Martina Pecinu. Ač nemá nyní významné funkce, řadí se mezi vlivné postavy pražské politiky.
  • Mandát, který získal poprvé v roce 2002, neobhájil napřímo díky zásahu voličů. Ti jej jako trojku na pražské kandidátce ČSSD "vykroužkovali" - dali hromadně preferenční hlasy níže postaveným kandidátům.
  • Svoboda se v minulosti ve Sněmovně profiloval jako člen rozpočtového výboru.
  • V roce 2007 umožnil při takzvaném porcování medvěda (poslanci přidělují přímo státní dotaci projektům podle svého uvážení), aby podnikatel z jeho volebního okrsku získal jeden z tehdy největších příspěvků - 23 milionů korun.
  • V minulosti vedl také tenisový tým poslanců, který si nechával proplácet cesty na turnaje do zahraničí.
  • Je znám schopností komunikovat s takzvanou šedou zónou pražské politiky, například s Tomášem Hrdličkou.

Není přitom úplně jasné, kdo Svobodu zastupitelům nabídl. Sám Svoboda připouští, že šlo o politickou nominaci. "Já jsem o to místo usiloval, předsedou představenstva jsem se stal díky politické linii," přiznává politik. Kdo konkrétně ho navrhl, už ale neřekl.

Technická správa komunikací spadá pod náměstka primátora Jiřího Nouzu (TOP 09), který však na dotazy Aktuálně.cz neodpověděl. Z vyjádření mluvčí magistrátu Petry Hrubé se však dá odvodit, že právě Nouza o nominacích minimálně věděl.

Podle Hrubé měl totiž náměstek Nouza oslovit jednotlivé strany ze zastupitelstva a vyzvat je, aby nominovaly nové členy do představenstva a dozorčí rady nově vznikající městské firmy.

Hudeček nesouhlasil. Marně

Nominace se už v létě nelíbily úplně všem. Například právě proti Svobodovi neúspěšně protestoval primátor a Nouzův bývalý spolustraník z TOP 09 Tomáš Hudeček. "Nemusím asi říkat, že jsem s tím nesouhlasil," uvedl Hudeček pro Aktuálně.cz.

Většině zastupitelů ale Svoboda nevadil a hlasováním prošel. Svoboda to teď používá jako pádný argument a odmítá své stíhání v kauze, kde policie napočítala dvacetimilionovou škodu.

"To je pět let stará záležitost, bylo obviněno skoro celé zastupitelstvo. Všechny formální postupy byly splněny, proběhlo výběrové řízení, byl tam znalecký posudek, projednala to rada a předložila zastupitelům. Nebyl důvod to neschválit," říká Svoboda a ve funkci šéfa TSK nemíní sám skončit.

Jeho pozice přesto není jistá. Budoucí primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO totiž chce hned po ustavujícím zastupitelstvu na konci listopadu začít řešit personální obsazení firem, v nichž Praha drží podíl. A nepůjde jen o TSK.

"Budeme řešit personální obsazení všech společností, nejen TSK," řekla Krnáčová bez dalších podrobností.

Šéf představenstva má 30 tisíc měsíčně

Do představenstva Technické správy komunikací byli kromě Svobody jmenováni i další lidé ze zaběhnutých politických struktur. Třeba místopředsedou představenstva a ředitelem druhé z divizí firmy je další exposlanec Jan Vidím z ODS.

V dozorčí radě pak sedí například Rudolf Blažek, exnáměstek primátora z éry Pavla Béma, či Gabriela Kloudová, která dříve vedla sekretariát expremiéra Mirka Topolánka a letos v létě se objevila v pracovním týmu vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL).

Akciovka na milionové úspory

Technická správa komunikací, v níž je Praha jediným akcionářem, vznikla podle obchodního rejstříku letos na konci září. Radní její vznik obhajovali úsporami - ročně by prý lepším plánováním investičních akcí mohl pražský rozpočet ušetřit až 40 milionů korun.

TSK totiž dosud fungovala jen jako příspěvková organizace a věděla jen rok dopředu, kolik dostane od magistrátu peněz. Plánování jí proto šlo hůře a nyní se řeší detaily převodu majetku na akciovku.

"De facto by měla současná příspěvková organizace zaniknout. Zanikat ale nebude, protože jsou na ni vázány ještě dlouhodobé smlouvy," vysvětluje Miroslav Svoboda, který si za výkon funkce předsedy představenstva může přijít měsíčně až na třicet tisíc korun. Kromě toho pobírá ještě manažerský plat na pozici ředitele divize, jeho výši ovšem odmítl zveřejnit.

Opsaná diplomová práce

O bývalém poslanci Svobodovi, který ve Sněmovně seděl s krátkou přestávkou od roku 2002 až do loňska, psal deník Aktuálně.cz i před třemi lety.

Tehdy upozornil na Svobodovu částečně opsanou diplomovou práci. Špičky ČSSD v čele se současným ministrem Jiřím Dienstbierem na Svobodu tlačily, aby vrátil inženýrský titul. Svoboda se však rozhodl napsat diplomovou práci znovu.

 

Právě se děje

Další zprávy