Z Kliniky se má stát úřad práce. O budovu na Žižkově už zažádalo ministerstvo

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 3. 2016 16:08
O budovu v Jeseniově ulici na pražském Žižkově projevilo zájem ministerstvo práce a sociálních věcí, které chce objekt využít jako úřad práce. Ministerstvo by nemuselo investovat prostředky do jeho nákupu, ani platit nájemné. Další výhodou je velikost budovy, která by umožnila sestěhování několika pracovišť úřadu na jedno místo. V domě by však rádi zůstali i aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika.
Budova Kliniky.
Budova Kliniky. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O budovu žižkovské Kliniky požádalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Objekt chce využít jako administrativní budovu pro zaměstnance MPSV a Úřadu práce (ÚP). Budoucnost objektu má řešit pražské zastupitelstvo, aktivisté chtěli, aby budovu získala Praha.

Důvodů, proč by se úřad rád do objektu přesídlil, je několik. Budova je ve vlastnictví státu, nemusel by tedy investovat prostředky do jejího nákupu, ani platit nájemné. Další výhodou je velikost objektu, která by umožnila sestěhování několika pracovišť ÚP na jedno místo. "Výsledkem tohoto kroku bude nejen značná finanční úspora, ale povede také k mnohem vyšší efektivitě práce samotných zaměstnanců, kteří budou soustředěni na jednom místě," sdělila Aktuálně.cz tisková mluvčí ÚP Kateřina Beránková s tím, že celá věc by měla pozitivní dopad i na klienty úřadu.

Po nutné rekonstrukci by se uchazeči o práci mohli dočkat moderní, bezbariérové budovy a k vyřízení záležitostí jim bude stačit jedna návštěva úřadu.

V budově by však rádi zůstali i aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika. Ti požadují, aby objekt přešel z vlastnictví státu pod správu magistrátu. "V případě, že by nám magistrát budovu vypůjčil, můžeme garantovat, že další chod Kliniky a opravy budovy budeme financovat z vlastních zdrojů, bez grantů a dotací. Rok úspěšného fungování ukázal, že je to možné," informovala iniciátorka petice Tereza Virtová z Kliniky.

Za podporu centra demonstrovaly stovky lidí

MPSV o objekt požádalo 17. března. "Vládní dislokační komise následně rozhodla o převodu objektu z ÚZSVM na MPSV, a to s podmínkou, že objekt bude bez osob - míněno bez stávajícího protiprávního užívání," uvedl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka. Do budovy by MPSV a Úřad práce měly přestěhovat své projektové zaměstnance.

Squateři budovu v Jeseniově 60 na Žižkově obsadili na konci listopadu 2014, po několika měsících a po svolení vlády se jim podařilo objekt si od ÚZSVM vypůjčit. Smlouva, která byla uzavřená do doby převodu budovy na jiného majitele nebo nejvýše na jeden rok, skončila o půlnoci 3. března. Úřad smlouvu neprodloužil, protože budova byla povolená k užívání jako plicní sanatorium, takže její jiné využití je v rozporu se zákonem.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), do jehož gesce spadá i školství, aktivistům nabídl budovu bývalých jeslí ve Znojemské ulici v Praze 4. Tu ale aktivisté odmítli.

Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. V budově dál funguje například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se v ní přednášky a koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili a nechali připojit vodu a elektřinu. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů. Celou situací by se v březnu mělo zabývat pražské zastupitelstvo, Klinika sbírá 1000 podpisů pro zařazení bodu na jeho program.

Podle aktivisty Arnošta Nováka squateři upozorňují na využívání některého majetku proti veřejnému zájmu, šéfredaktor České justice Robert Malecký oponuje, že právo na majetek je nezpochybnitelné. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy