Malá domů? Radnice šéfky Kleslové dotuje ANO i Zemanovce

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 5. 2015 5:30
Radnice Prahy 10 pronajímá pražskému sídlu ANO okolo 400 metrů čtverečních za zhruba šestinovou cenu, než je v místě běžné. Radnice tak na pronájmu tratí přibližně 400 tisíc korun ročně.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr financí a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš všemožně hledá úspory a snaží se vypovídat nevýhodné pronájmy státního majetku.

To samé už ale neplatí na radnici Prahy 10, kterou řídí místopředsedkyně hnutí a jeho pražská šéfka Radmila Kleslová. Ta byla čtyři roky místostarostkou v dresu ČSSD a od loňského listopadu tuto městskou část vede v dresu ANO.  

Radnice desáté městské části totiž v době, kdy byla Kleslová ještě místostarostkou, pronajala pražskému sídlu hnutí ANO okolo 400 metrů čtverečních za zhruba šestinu toho, co v dané lokalitě účtuje soukromým firmám. Radnice tak na pronájmu může tratit až 400 tisíc korun ročně.

Šestinu toho, co soused

Zatímco ANO platí radnici za prostory ve Vršovické ulici u Koh-i-nooru 220 korun za metr čtvereční ročně, jiní nájemci na stejné adrese platí i 1350 korun za metr.

Mluvčí městské části Vít Novák vysvětluje nízkou cenu pronájmu pravidly, která na radnici platí již desátým rokem. Upozorňuje také, že ANO není jedinou stranou, která toho využívá.

"Politické strany platí jednotné nájemné ve výši 220 korun za metr čtvereční, což je mimochodem o 20 korun více, než platí orgány státní správy, veřejnoprávní instituce, vzdělávací zařízení a neziskové organizace," poukazuje Novák.

Městská část podle něj ani nikdy neuvažovala, že by se zvýhodněné nájemné pro strany (ale i ostatní nájemce) alespoň valorizovalo. "Současné vedení radnice valorizace nájemného odmítá dlouhodobě. Jedná se o politické rozhodnutí, za které jsou místní drobní podnikatelé velmi vděční," uvedl Novák s tím, že sehnat zájemce o pronájem nebytových prostor je velmi obtížné.  

I jiné městské části v metropoli sice dávají politickým stranám slevu – ale menší než Praha 10. Například Praha 3 si účtuje 300 korun za metr ročně. A kladou si i další podmínky. "Za zvýhodněné nájemné pronajímáme prostory pouze stranám zastoupeným v zastupitelstvu městské části," podotýká mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický.  

A ještě Zemanovci

Praha 10 se proti jiným městským částem liší ještě v jednom: je jediná, která poskytuje dotovaný pronájem nejen místním buňkám, ale i krajským centrálám.

Podobnou výsadu – tedy pronajmout si sídlo své krajské organizace za šestinu tržní ceny - má v metropoli kromě ANO jen jediná strana: Strana práv občanů (dříve Zemanovci). A to shodou okolností opět na Praze 10, a dokonce na stejné adrese jako ANO. Její prostory jsou ale o polovinu menší.

Online deník Aktuálně.cz v této souvislosti oslovil všechny zbývající větší strany v Praze a zjistil, že všechny, až na ČSSD, lidovce a komunisty, které sídlí ve vlastních budovách, platí tržní nájem. A jejich účty za krajské sídlo strany jsou ve srovnání a ANO a SPO více než desetinásobné.

Například Strana zelených platí za 154 metrů čtverečních na Senovážném náměstí v Praze, kde má kromě pražské kanceláře i celostátní centrálu, 30 540 korun měsíčně – tedy 2400 korun za metr ročně. Pražská TOP 09 pak za čtvrtinovou kancelář na Malé Straně platí 9370 korun měsíčně – tedy 3000 za metr ročně. ODS si pak pronajala celý dům v Truhlářské ulici, který ji stojí 3250 korun za metr.

Odůvodním hospic, ne politickou stranu

Některé městské části od poskytování dotovaného nájemného ustupují. Třeba Praha 7, která dosud pronajímala politickým stranám své prostory zhruba za pětinu tržního nájemného. To nestačilo ani na pouhou tvorbu fondu oprav.

Příští měsíc to ale již přestává platit a strany budou muset platit tržní cenu a o kanceláře budou muset soutěžit stejně jako jakýkoli jiný běžný zájemce. "Dokážeme si lépe zdůvodnit, proč dát slevu hospici nebo skautům než politickým stranám," vysvětluje starosta Jan Čižinský.

Pouze ty strany, které si od Prahy 7 prostory už nyní pronajímají, na ně dostanou slevu dvacet procent. "To proto, že je méně výhodné měnit nájemce. Mohli bychom časem hledání nového přijít o víc,“ řekl Čižinský, podle něhož politická strana na místní úrovni extra prostory nepotřebuje. "Navíc jsme všem stranám dali možnost scházet se v zasedačce na radnici," dodal.

Tento model však mluvčí Prahy 10 Novák nepovažuje za vhodný. "Bezplatné poskytování jednacích místností na radnici má také svá úskalí. Může zde totiž docházet ke kolizi termínů politických stran s potřebami radnice," poukazuje.

Podle tamní zastupitelky Olgy Richterové z opozičního sdružení Vlasta je ale nesmysl, aby se na radnici pro případné schůze nenašly prostory.

"Už jsme zasedací místnost na radnici na vlastní žádost využili. Bylo nám sice řečeno, že prostor k jednání je nedostatek, ale když se chce, tak to evidentně jde," říká Richterová.

Současné podmínky pronájmů pro politické strany na Praze 10 jí každopádně připadají příliš velkorysé. "Na příští Komisi majetkové a nebytových prostor budeme navrhovat omezení velikosti prostor a hlavně to, aby se případná podpora vztahovala jen na místní buňky. Nevidíme důvod, proč by zrovna naše obec měla podporovat regionální centrály," uvedla.

Paní senátorce za desetinásobek

Mimochodem: je dobře vidět, že některé radnice si uvědomují, kdy pronájem platí sama politická strana a kdy ho proplácí stát. A kdy se tedy chovají vůči straně "solidárně" a kdy přísně tržně.

Ukázkovým příkladem je Praha 8. Zatímco ODS, ČSSD či KSČM za více než stometrové kanceláře pro své místní buňky platí okolo dvou set korun za metr čtvereční ročně, tamní senátorce za ODS Daniele Filipiové účtuje za pronájem 37metrové kanceláře takřka dvacetinásobek - 3900 korun za metr.

 

Právě se děje

Další zprávy